DG GD fysisch proces een zichtbaar beeld tot stand. De fotogra fie was de eerste door, de mens ontwikkelde techniek waarmee permanente afbeeldingen van de wereld kon den worden gemaakt zonder dat het afbeeldingsproces via de mentale voorstelling liep. Reproduktieprocessen (GG) zijn hiermee nauw verwant. Voorbeeld van een WG- proces: luchtfotografie. WM Via hun zintuigen nemen mensen de wereld waar. De in drukken worden, in een MM-proces, verder verwerkt tot mentale voorstellingen. WM en MM zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden, maar in verband met de systema tiek zou WM kunnen worden beschouwd als het geheel van sensorprocessen zonder de mentale sturing en inter pretatie daarvan. Een voorbeeld is het „onbevangen" bekijken van een terrein, zonder dat de waarnemer alles direct een naam wil geven en zonder dat hij of zij daar nu een tekening van wil maken. Processen vanuit D DW Vanuit een digitaal model kan een machine direct ingrij pen in de wereld, zonder dat hier een mens (behalve voor de druk op de knop misschien) aan te pas komt. Voor beelden zijn te vinden in de sfeer van computer-aided manufacturing (CAM), robotica en geautomatiseerd grondverzet op basis van een digitaal terreinmodel. Dit is het grafisch weergeven op papier, scherm of andere drager, van de gegevens en processen in het digitale mo del. Een voorbeeld is het op een scherm zichtbaar maken van een via WD en DD verkregen remote sensing-beeld. DM Niet zo lang geleden werd in NRC-Handelsblad de vraag gesteld: „Waarom zegt een computer geen klonk?", dit naar aanleiding van de mogelijkheid een bestand te laten verdwijnen in een op het scherm gesymboliseerd vuilnis vat. Buiten de grafische voorstelling om kan dus ook in formatie van de machine naar de mens worden overge dragen, bijvoorbeeld door middel van geluid of druk (geur ontbreekt nog, meen ik). Een toepassing in de geografi sche sfeer zou ik niet zo gauw weten, misschien een com puter die „links" of „ho" roept in een autonavigatie systeem. Processen vanuit G GW Is er een informatiestroom mogelijk van de grafische voorstelling naar de wereld, zonder dat die via een mens of via een computer loopt? Het antwoord is ja, omdat er in de wereld dieren voorkomen, die reageren op grafische voorstellingen. Maar of dat ingrijpende gevolgen heeft voor de wereld, betwijfel ik. Kaartlezende giraffes ben ik nog niet tegengekomen, maar wie weet (fig. 3). Dit zijn processen, waarin grafische voorstellingen zon der menselijke tussenkomst worden omgezet in digitale modellen. Conversie van een foto of tekening naar een bestand in rasterformaat is eenvoudig; aan de omzetting naar een bestand met vectorstructuur moeten zeer com plexe DD-bewerkingen te pas komen. GM Op het moment dat u dit leest, zet u grafische voorstellin gen om in mentale. U bekijkt een tekst, kaart, tekening of foto en vormt daar, in een wisselwerking van oogbewe gingen en MM-processen, voorstellingen in uw hoofd van. Kaartlezen is daarvan een goed voorbeeld. Processen vanuit M MW Dit is het direct, met de hand (al dan niet gewapend met gereedschap) ingrijpen door de mens in de wereld, bij voorbeeld het omhakken van bomen om papier te produ ceren waarop dit verhaal is afgedrukt. De toepassing van geografische informatiesystemen moet zijn rechtvaardi ging kunnen vinden in een erop volgend verantwoord handelen in de wereld [3]. -««O Schaamt uvermaande de heer. „Ge zijt met uw onbezonnenheid wél aan het rechte adres! Ge moogt nu wel weten, dat ik Mijnheer Puntjes ben I. Puntjes, oud-hoofd ener school, en ik duld geen scherts! Ik zal uw grofheid nog voor cén keer door de vingers zien, maar bij herhaling geef ik een briefje voor uwe ouders mee en dan zal strafwerk volgen! En nu aan uw werk!" „Ach wat hè!" mompelde Kobus Kras nog maar na nog een laatste blik op Wolle Klaver met zijn verfkwast en op de strenge, onverwacht-verschcnen hoofdonderwijzer, maakte hij zich slinks uit de voeten. Wolle bleef daar bij zijn tuinhekje dus alleen achter met Mijn heer I. Puntjes, en tot zijn grote verrassing wandelde ook deze het tuintje binnen alsof dit de gewoonste zaak van de wereld was. „Ge kunt u gewoon aan uw eigen taak wijden, vrind", sprak hij daarbij. „Ik heb hier enige belangrijke werkzaamheden te verrichten ten dienste van de wetenschap, en ik wens daarbij niet door onrustig gedrag of door ongepaste nieuwsgierigheid gestoord te worden!" „Ja maaru staat midden in mijn bonen-bed!" zei Wolle ongerust. „Ik begrijp niet wat dat hier voor een gedoe is! Eerst kwam die vreemde Makelaar Kras, en nu komt u weer! Het lykt wel of ik geen baas in eigen huis ben! Wat wilt u hier?" „Indien ge goed oplet en u ordelijk gedraagt wil ik u wel in lichten, vent," zei de hoofdonderwijzer. „Ge lijkt me een sclianderc, oppassende knaap. Ziehier!" en bij begon in Wolle'a bonen-bed zijn bagage uit te pakken. „Hier heb ik enkele meet werktuigen en een verre-kijker, vervolgens heb ik hier een maatlint en een aantal aardig-gekleurde paaltjes. Wat ik mij nu ten doel stel is het vinden van de meridiaan. Dat is duidelijk, nietwaar?" „Het vinden van dede me-ri-di-aan?" herhaalde Wolle Klaver. „Waarvoor?" „Een heldere vraag!" riep Mijnheer I. Puntjes uit, terwijl hij één van zijn paaltjes stevig in de grond plantte. „Bij het raad plegen van de atlas voor de lagere scholen ge weet wel, die bekende atlas van Weetsma en Fluksius, zevenendertigste druk ik zeg; bij het raadplegen dezer atlas bespeurde ik, dat de meridiaan zich nauwkeurig hiér moet bevinden. En om nu eens na te gaan of deze atlas inderdaad een nauwkeurig en betrouw baar leermiddel is, besloot ik om hem met enige meetkundige gereedschappen na te meten. Vandaar myn komst. Nu zal alles u wel duidelyk zijn, nietwaar?" Maar Wolle Klaver begreep er niets van. Hij zag alleen maar, dat Mijnheer I. Puntjes allerlei paaltjes sloeg in zijn bonen-bed cn ingewikkelde dingen deed met vreemde instrumenten, en vervolgens óók paaltjes begon te slaan bij de verderop ge legen heg. Fig. 3. Wat gebeurt er wanneer giraffes kaartlezen? Uit: Wolle klaver en de geheimzinnige meridiaan. MD Een mens kan veranderingen aan brengen in het digitale model, bij voorbeeld door een of meer toetsen in te drukken of een muis over een tablet te bewegen. Hier neemt een mens het initiatief. Het omgekeerde blijkt ook mogelijk, namelijk dat een machine met daarin een digitaal model een mens met daarin mentale voorstellingen waarneemt en op ba sis van zijn bevindingen het digitale model verandert, gevolgd door een actie van het type DM. Een voor beeld van een MD-proces uit de geo detische praktijk is het intoetsen van meetcijfers; in de ziekenhuiswereld kan het de bewaking van een patiënt zijn. MG Hier worden met de hand grafische voorstellingen gemaakt, beelden uit het geheugen of vrije scheppingen. NGT GEODESIA 90 - 3 123

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 11