kan van tevoren in de computer worden nagebootst en zichtbaar gemaakt zonder dat er een metaalsplintertje rondvliegt. Het verloop van alle door mens of machine uit gevoerde processen wordt aangetekend in gegevens bestanden, daar verder geanalyseerd en soms weer zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld in de vorm van paraafjes op kaarten en tekeningen. Die paraafjes zijn geen afbeel ding van de wereld, maar tekens dat een handeling waar bij we iets in de tekening of in de wereld hebben ver anderd, is afgerond. Zo lopen allerlei processen, van verschillend niveau, door elkaar heen. Spannend zijn de kortsluitingen zoals je die soms in de kunst of de reclame aantreft: handen die el kaar tekenen (Escher), een poppetje in een tekenfilm dat een schop geeft tegen het potlood dat hem tekent (TV- reclame voor een frisdrank). Bij de beschrijving en ont wikkeling van informatiesystemen en ook in het onderwijs moeten we echter oppassen voor dit soort kortsluitingen. De in dit artikel beschreven basisprocessen mogen niet worden verward met de processen die de basisprocessen vorm geven, initiëren of controleren. DD is een in de machine verlopend proces, maar de structuur ervan is door mensen in een mentaal proces MM bepaald, bijvoor beeld op grond van waarnemingen en analyses van pro cessen in de wereld of in de mensen zelf. Wanneer we zo'n constructieproces, wat ten opzichte van DD een metaproces is, zouden aanduiden met de letter C, dan betekent C(DD) toch iets heel anders dan DD! De conclu sie moet zijn: het model van fig. 2 is niet af, komt ook nooit af, het beschrijft misschien aardig de informatie stroom, maar niet de processen die voor samenhang en zingeving zorgen, en ook niet allerlei neveneffecten die erdoor in onze leefwereld worden teweeggebracht. 7. Samenvatting Voor het classificeren van informatieverwerkingsproces sen in de geografie en de ruimtelijke planning, het tech nisch ontwerpen en de beeldende kunst is een viertal basissystemen gedefinieerd met daarin en daartussen een zestiental basisprocessen. De basissystemen zijn in de volgorde waarin nu informatie over de wereld tot ons kan komen: W wereld; D digitale modellen; G grafische voorstellingen M mentale voorstellingen. De basisprocessen zijn samengevat in fig. 6 in evolutio naire volgorde. Al deze basisprocessen kunnen tot com plexere processen worden samengevoegd; tevens kun nen zij, evenals de vier basissystemen, voorwerp zijn van processen van een hogere orde (metaprocessen). Literatuur 1. Schans, ir. R. van der, De geografische gegevensstroom in kaart. NGT Geodesia 1988, p. 552-554. 2. Schans, ir. R. van der, Van mental map tot database: over de voorgeschiedenis van geografische informatiesystemen. Karto- grafisch Tijdschrift 1988, XIV. 4, p. 29-32. 3. Bossel, H., en K. H. Simon (ed.), Computer und Ökologie, eine problematische Beziehung. Karlsruhe: Muller, 1986. 4. Schans, ir. R. van der, The WDGM Model, a Formal Systems View on GIS. Verschijnt medio 1990 in International Journal for GIS. W Wereld (waarneembaar) Mentale voorstellingen (in mensen) Grafische voorstellingen (zichtbaar) Digitale modellen (in machines, onzichtbaar) W WW veranderingsprocessen in de wereld (bijv. erosie) MW direct ingrijpen in de wereld door mensenhand WM waarneming van de wereld met menselijke zintuigen MM mentale processen van de mens, communicatie door gebaren en gesproken taal GW veranderingen in de wereld direct veroorzaakt door grafische voorstellingen (weinig voorkomend) GM bekijken van grafische voorstellingen (bijv. kaartlezen) WG fotografische vastlegging van de wereld MG tekenen en schrijven direct met de hand GG reprografische processen, verspreiding van grafische voorstellingen DW digitaal gestuurde ingrepen in de wereld door machines DM niet-visuele informatie-overdracht van digitale modellen naar mentale voorstellingen DG grafische weergave van digitale modellen (visualisatie) WD digitale gegevensverwerving over de wereld via kunstmatige sensoren (bijv. remote sensing) MD menselijk ingrijpen in digitale modellen door middel van toetsen, cursors, muizen, enz. GD geautomatiseerde omzetting van grafische voorstellingen naar digitale modellen (scannen) DD algoritmisch gestuurde pro cessen in digitale modellen (transformatie, analyse, simulatie, datacommunicatie) Fig. 6. Het WDGM-model, geordend volgens de historische ontwikkeling (W - M G D). NGT GEODESIA 90 - 3 125

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 13