Inpark en het maatwerk Van baggerwerk tot driedimensionale kaart door Theo Scheele, redacteur. Modderen in Taiwan SUMMARY Inpark and tailor-made surveying A visit to Inpark in Leidschendam gives an impression of a very dynamic firm with modern technology and instruments for activities such as mapping, photogrammetry and hydrographic services. Wat maakt het werken bij een ingenieurs- en advies bureau als Inpark zo interessant? De veelzijdigheid, de dynamiek, de uitdaging en de „Schwung". Vlot rollen de begrippen over de lippen van Wim Eimers, hoofd van het bureau Leidschendam van dit bedrijf, en met groot en thousiasme etaleert hij een aantal wederwaardigheden uit het dagelijkse leven. De voortdurend (beschaafd) rin kelende telefoon onderschrijft de dynamiek van zijn bestaan. Inpark is een veelzijdig bedrijf waar je een grote diversi teit aan activiteiten tegenkomt, die de „landmeter" niet vreemd in de oren klinken: landmeten, kartografie, leidin genregistratie, hydrografie, fotogrammetrie, vastgoedin formatie, programma-ontwikkeling enz., maar we worden ook geconfronteerd met baggerwerk en rioolinspecties. Meten is een hoofdbestanddeel van het werk en „van meet af aan" wordt er maatwerk geleverd, zegt Inpark zelf. Het bedrijf is ontstaan uit een fusie tussen Keynes Inpark, Fugro Geodesie en Netherlands Hydrographic Services en heeft vestigingen in Leidschendam, Amsterdam, Bre da, Leeuwarden en binnenkort ook in Heerlen. Momen teel werken er in totaal 370 medewerkers bij Inpark. De rayonkantoren werken geheel zelfstandig in hun regio; de directie, alsmede de gespecialiseerde onderdelen Hydro grafie, Rioolinspectie en Software zijn in Leidschendam gevestigd. Er worden opdrachten uitgevoerd voor over heden en bedrijfsleven. Een rondgang door het moderne bedrijfsgebouw in Leid schendam (wat echter in al zijn modernheid voor rolstoe len geheel ontoegankelijk is) toont dan ook een veelheid aan voorspelbare geodetische apparatuur. Er worden veel digitale kaarten gemaakt, dus de vele Intergraph- werkstations, plotters en automatische tekentafels pas sen geheel in dit beeld, hoewel er hele grote machines te zien zijn. Bovendien wekt de aanwezigheid van meerdere beeldschermen waar „GISsen" (geografische informatie systemen) worden gebouwd en onderhouden, geen ver bazing. De buitendienst-apparatuur is opgeslagen in een grote, droge ruimte met enorme stellages. De meeste ap paraten zijn buiten aan het werk, maar er moet natuurlijk plaats zijn om ze op te bergen. Het zijn echter niet alleen tachymeters, bakens en water pasinstrumenten die hier een plaats hebben gevonden. Enkele mensen zijn bezig bedradingen aan te brengen in een soort compacte instrumentenkist. Het blijkt materiaal van de afdeling Hydrografie, een „flight case". Dit is een kistje waarin een veelheid van hydrografische instrumen ten is gebouwd om dienst te doen bij baggerwerkzaam- heden. Het bevat een HP-computer met aansluitingen voor plaatsbepalingsinstrumenten, geschikt voor diverse ketens over de hele wereld, zoals Syledes, Trisponder en Miniranger. Ook zitten er echoloden, getijmeters, dei- ningscompensatoren, onderwatertelevisie, alsmede een GPS-ontvanger in. Zo'n „flight-case" is zodanig geconstrueerd, dat ze ge makkelijk over de hele wereld is te vervoeren. Zodra ze is geplaatst op een vaartuig en aangesloten op de anten nes, wordt de kaart van de zeebodem zichtbaar op het beeldscherm en wordt met het plaatsbepalingssysteem aangegeven waar men zich bevindt. Het is een geluk dat de kisten hier op dit moment aanwe zig zijn, want ze worden gereedgemaakt voor verzending naar Taiwan. Wim Eimers vertelt: „Twee weken geleden werd ik opge beld door een baggermaatschappij met de vraag: kunnen jullie op korte termijn materiaal en mensen leveren, als wij eventueel moeten gaan baggeren in Taiwan? We gin gen na wat er in huis was op dat moment, en het kon. We zouden er nog van horen. Het ging om het uitbaggeren van de haven van Taiwan. Die was vorig jaar uitgebaggerd door een plaatselijke baggeraar, maar dat was niet goed gebeurd. (Het was meer modderen.) Op 1 april a.s. zal daar een grote LPG- tanker binnenkomen en de haven moet dus voor die De flight case" kan direct aan het werk. 126 NGT GEODESIA 90 - 3

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 14