Het riool in datum uitgebaggerd zijn. Onze baggermaatschappij had op het werk ingeschreven en wachtte nu af. Donderdagmorgen werd het werk gegund; donderdag smiddags zaten we bij de baggermaatschappij aan tafel om over de prijs en de voorwaarden te praten (het gaat om 110 dagen werk en dat is uiteraard een flink bedrag). Het aanbod lijkt ons wel wat, zei de aannemer, maar ik ben niet alleen. Je hoort spoedig van ons. Zondag kregen we de definitieve opdracht en maandag moesten wij aan het werk. De kisten en de eerste surveyor moeten dus direct naar Schiphol. Als je hier een uur later was gekomen, had je geen kist meer gezien. En dat is nou de „schwung" van ons werk." Is er nog meer van dat aparte werk te vinden? Dat zou de rioolinspectie kunnen zijn, aldus Wim, een taak die met de Keynes Inpark-tak is meegekomen. Ook daarvan heb ben we een mooi systeem in huis. We laten een speciaal geconstrueerde videocamera, met allerlei toeters en bel len eraan, in een rioolput zakken, belichten de buis heel sterk en door inzoomen met de camera kan de hele buis worden bestudeerd. Het is veel goedkoper dan het systeem waarmee je met een wagentje door de buis rijdt. Je hoeft nu alleen nog maar de overblijvende onduidelijke stukken nader te onderzoeken. Lies Koster demonstreert de Inpark-constructie. Ten behoeve van de Geodesia-lezer keren we snel terug naar het landmeterswerk. We betreden de afdeling foto- grammetrie. De verwachting dat hier een klein vliegtuigje gereed zou staan, kwam niet uit. We vliegen niet zelf, zegt Wim, we laten vliegen en er zijn genoeg maatschap pijen beschikbaar. Vaak komen we bij Delta-Phot in Middelburg terecht. We hebben vaak haast met onze opdrachten en dan heb je een slag(boom)vaardig bedrijf nodig. Als er maar één vliegdag is, wordt die ook benut en de kwaliteit van de foto's is prima. Uitwerken doet Inpark wel zelf. Een fraai, handzaam stereo-uitwerkingsinstrument (Kern PG-2) werkt de foto's digitaal uit. De bediening is erg gemakkelijk, zegt de ope rateur tussen een paar handelingen door. De vloerschijf is verdwenen; met een kleine handschijf wordt de ,,z" ge regeld. Je hoeft ook geen schaal meer te maken, voegt hij eraan toe, dat gebeurt rekenkundig. Alle bewerkingen gaan in één keer en dat bespaart tijd en dus geld. Op deze manier vervaardigen we kaarten en digitale topogra fische bestanden. Er worden veel opdrachten voor ge meenten uitgevoerd. Een mooie Inpark-vinding is het opsporen van mutaties in fotovluchten. Twee evenwijdig opgestelde videocamera's tasten de kaart en de nieuwe luchtfoto af. Op een beeld scherm zijn beide aftastingen zichtbaar. Elke verandering is met één oogopslag te zien. Alleen die gedeelten wor den nog stereoscopisch uitgewerkt om de oude kaarten bij te werken. Alweer tijdsbesparing dus. INDUS Het kon niet uitblijven dat we er ook hier tegenaan zou den lopen. Eimers: „Zo langzamerhand heeft elk bedrijf waarvoor wij werken zijn eigen systeem, eigen appara tuur en eigen files, eigen formaat". Ook Inpark heeft zijn eigen opnamesystemen bij landmeten, fotogrammetrie en digitaliseren. Vóór de fusie had zowel Keynes Inpark als Fugro een eigen digitaal kaartvervaardigingssysteem. Beide systemen werden in elkaar geïntegreerd tot een nieuw systeem. Dit kreeg de naam INDUS (INpark Digi taal Uitwisselings Systeem). Het systeem is beschikbaar op de Intergraph Vax-lijn en de Interpro-lijn. Het is eigen lijk een tussenformaat, waarmee de conversieslag wordt gemaakt van de opnameformaten van Inpark naar het ge vraagde formaat van de klant, bijvoorbeeld van DUF naar ITF (Inpark Tussen Formaat) en daarna van ITF naar bij voorbeeld DGN. Een kijkje in de riolen. NGT GEODESIA 90 - 3 127

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 15