Driedimensionale CAD-systemen bij Ruimtelijke Ordening Een groot aantal opgestelde Intergraph-werkstations onderschrijft het digitale werk dat bij Inpark gebeurt. Op de schermen komen we GBKN-werk tegen, maar ook leidingenregistratie, dwarsprofielen, kadastrale kaarten en... consumptiebonnen voor het komende Inpark- tennistoernooi! Advisering Om met eenvoudige woorden weer te geven wat op de afdeling Software en Consulting gebeurt, zou je kunnen zeggen dat er adviezen worden gegeven over toepassing van geautomatiseerde systemen. Ook worden definitie studies, functionele ontwerpen en technische ontwerpen gemaakt, zowel voor de eigen dienst als voor opdracht gevers. Om dit abstracte werk wat duidelijker te maken, neemt Wim me mee naar Amsterdam. „Toevallig" wordt daar 's middags een oplevering gevierd van de grafische auto matisering voor ruimtelijke ordening, namelijk het onder deel „bestemmingsplanprocedure". Het is een systeem dat op vrijwel alle niveaus van de ruimtelijke planvorming kan worden ingezet. En zo vertrekken we spoorslags (per auto) naar Amster dam, waar in de prachtig gerestaureerde Zuiderkerk zal worden getoond hoe het werkt. In de kerk is door de Dienst Ruimtelijke Ordening van de gemeente Amster dam een expositie ingericht, die duidelijk maakt hoe Am sterdam is veranderd, gerenoveerd en welke prachtige plannen worden ontwikkeld. Foto's, maquettes, beeld schermen en overzichten geven een levendig beeld van de veranderende stad (de moeite waard eens binnen te lopen als u in de buurt bent). Deze middag zijn er veel toe schouwers vanwege de feestelijke oplevering. Een combinatie van Inpark, Intergraph en DRO (Dienst Ruimtelijke Ordening, gemeente Amsterdam) heeft in samenwerkingsverband (DRO: kennis ruimtelijke orde ning; Inpark: advies en programma-ontwikkeling; Inter graph: apparatuur) een uniek CAD-systeem ontwikkeld voor stedebouwkundige toepassingen. Er is al een groot aantal toepassingen gerealiseerd, zoals Een driedimensionale blik in hel bestemmingsplan. Loop eens binnen in de Zuiderkerk. planvorming voor diverse bouwlocaties in de stad. Vrijwel de gehele tekeningenprocedure van globaal plan tot ge detailleerde matentekening wordt ermee uitgevoerd. Ook de gegevens over het grondgebruik zijn gemakkelijk af te lezen. Eenmaal ingevoerd kunnen selecties worden ge maakt van weer te geven zaken op elke gewenste schaal. Zelfs kan een situatie driedimensionaal worden uitge beeld, zoals dat al gebeurde met het zogenaamde „Masterplan voor de IJ-oevers". Een bestemmingsplan is bij uitstek geschikt om met een CAD-systeem te worden geproduceerd. Hiervoor heeft het samenwerkingsverband Inpark, Intergraph en DRO een applicatie ontwikkeld. Lies Koster, die namens Inpark een aantal maanden bij DRO is gestationeerd om dit werk uit te voeren, kruipt achter het beeld scherm en demonstreert de werking van de applicatie bestemmingsplan. De kaart van een stukje Amsterdam wordt opgeroepen. Dan wordt een groot aantal fasen doorlopen. Eerst wordt de plantekening (een schets van de gebouwen met hun om geving) ingevoerd, de kadastrale on dergrond komt erbij, aangevuld met codes voor woningbouw en/of be drijfsruimte e.d. Ook komt er een mooi kadertje omheen, wat later wordt omgetoverd tot een bolletjes- lijn. Dan worden de profieltekenin gen vervaardigd inclusief tekst. De legenda komt erbij en tenslotte ver toont het beeld een gekleurd be stemmingsplannetje, gereed voor gebruik. Af en toe stagneert er wat in de demo. Het loopt dan niet precies zo- 128 NGT GEODESIA 90 - 3

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 16