In memoriam Henk D. Pouw als Lies wil, maar dat hoort bij demo's, leggen deskun digen uit. Het ligt niet aan het systeem, want daarover zijn allen het wel eens: Computer Aided Design is een actief beleidsinstrument geworden voor het omvangrijke gebied van de ruimtelijke ordening en de stedebouwkunde. De droom van Beekmans Alvorens de glazen kunnen worden geheven, vat Hans Beekmans (adjunct-directeur DRO) de ontwikkeling sa men in een korte toekomstvisie. ,,lk droom er weieens van hoe ons werk er over enkele jaren zal uitzien. Ik stel mij dan voor dat ik op een dag een architect op bezoek krijg met een tekening, en dan zie ik mij zo achter mijn bureau zitten: ik druk dan op een knop, een van de wanden licht op en er verschijnt een kaart van Amsterdam 1 50 000 (bijgewerkt tot gisteren natuurlijk). Ik moet in de buurt van de Willem de Zwijgerlaan een bouwproject gaan beoordelen. Ik zoom in op de plaats waar het om gaat, rol mijn stoel wat dichterbij (door op wat knopjes te drukken) en laat de omgeving op schaal 1 500 verschijnen; ook de kabels en leidingen staan er op. Ik laat het ook nog even driedimensionaal afbeelden en rijd als het ware in een klein karretje door de straat. In een paar minuten heb ik mij een beeld gevormd. De architect komt binnen met zijn schets (in viltstift) onder de arm en ik zeg: ,,Leg die hier maar even neer". Dat hier is dan een optische afleesmachine, waarbij het beeld wordt vertaald en driedimensionaal in mijn wandkaart verschijnt. De architect, minstens even verbaasd als ik zelf, kan dan direct het effect zien van zijn werk. Dat alles is het gevolg van het feit dat wij in 1982 begon nen met de aanmaak van de digitale kaart. Wij hebben in middels geleerd digitaal te denken en we hoeven echt niet meer te twijfelen. Het gebeurt gewoon en we zullen het niet kunnen tegenhouden." Directeur ing. H. Blees van Inpark was het met die droom helemaal eens en wees erop, dat zijn bedrijf beschikbaar is om bij de realisatie ervan te helpen. Directeur H. J. de Klerk van Intergraph vond het gewoon leuk dat anderen het leuk vonden dat het werk gereed was, maar hij was ook trots op het resultaat. De droom van de heer Beekmans acht hij dichterbij dan Beekmans zelf en ook hij bood zijn diensten aan bij de verdere uit werking van die droom. Toen was het echt tijd voor de borrel. Er werd een dronk uitgebracht op de resultaten van de grafische automatise ring in het algemeen, voor het samenwerkingsverband in het bijzonder en voor ons tevens de afscheidsdronk van het bedrijf Inpark. Met dank aan Inpark en DRO Amsterdam voor het be schikbaar stellen van de foto's. februari 1938 februari 1990 Enkele dagen voor zijn 52ste verjaardag verloren wij een goede vriend en een fantastisch mens. De geodesie verloor met hem één van de nog overgebleven échte landmeters. Henk Pouw is niet meer onder ons. Henk studeerde in 1959 at aan de HTS in Utrecht. Hij leerde het vak bij de gemeente Amsterdam en de Rijksdriehoeksmeting, waarna hij als een perfecte waarnemer de tropen inging. Als medewerker van F. C. de Weger Int. BV werkte hij twee jaar in Ghana. Toen al bleek wat een bijzonder mens Henk was, als vak man en als kameraad. Zijn rechtlijnig karakter werd niet altijd begrepen, maar had je eenmaal zijn vertrouwen, dan kon een hechte vriendschap groeien. In 1968 trad hij in dienst bij zijn laatste werkgever, KLM Aerocarto BV. In alle uithoeken van de wereld heeft Henk zijn vakbekwaam heid in praktijk gebracht. Wij noemen in willekeurige volgorde Suriname, Libië, Libanon, Venezuela, Niger, Antillen, Kenya, Abu Dhabi, Gabon, Oman en Indonesië. Aerocarto heeft op vele momenten nieuwe technieken geïntrodu ceerd. Henk was de landmeter die deze technieken operationeel gestalte gaf: begonnen met astrowaarnemingen, triangulaties en trilateraties kwam het via kringnetmetingen tot Doppler-satelliet- plaatsbepaling. Tijdens al die projecten heeft Henk intens genoten van het werk en de mensen, zowel collega's als lokale bevolking. Het grote ge not in het werk was zijn eigen gevoel voor kwaliteit ,,on the job", een mengeling van theorie en praktijk. En steeds kwam Henk in aanraking met mensen, die zich tot op heden tot zijn vrienden kunnen rekenen. De laatste jaren was Henk meer in Nederland werkzaam: op de rekenkamer, als systeembeheerder, bij naverkenningen en GBKN-projecten. Op zijn dakoverstekmeter heeft hij nooit patent aangevraagd. Het vervulde Henk met afschuw, dat er naar zijn standaard steeds minder „echte landmeters" in het vak bezig waren. Hij heeft het vak tot zijn dood liefgehad. Henk kreeg in deze periode meer tijd voor zijn liefhebbe rijen en bouwde een kamer van zijn huis in Utrecht om tot een waar computercentrum. Zijn licht eigenzinnige bena dering van de vereffeningstheorie werd daar in praktijk gebracht door programma's te maken voor veelhoeken, snelliuspunten en andere insnijdingen op allerlei pocketcomputers en PC's. Ook is hij Vinkeveen gaan ontwikkelen, een soort eigen project. Hij kocht een zomerhuisje en een schip. Een echolood was nog niet gemonteerd, maar daar was wel sprake van. Verleden jaar sprak de landmeter weer, toen bij de koop van een eiland in de Vinkeveense plassen het aldaar aanwezige RD-punt de laatste doorslag gaf. Veelvuldig voer Henk met zijn schip over de plassen. De laatste keer werd hem noodlottig. Twee dagen voor zijn verjaardag heb ben wij, met de familie en vele vrienden en bekenden, afscheid van hem genomen. Wij hopen dat het voor Monique en Bianca een troost is te weten dat hun vader door zovelen werd gewaar deerd, door sommigen als vriend, door anderen als landmeter en vriend. Honni soit qui mal y pense. John W. Koopmans Lu do C. Herinckx NGT GEODESIA 90 - 3 129

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 17