inhoud tijdschrift; en verder 32e jaargang no. 3 maart 1990 120 Het verwerkingsproces van geografische informatie verloopt steeds vaker via digitale bestanden. Vroeger werden menselijke waarne mingen vrijwel direct omgezet in kaarten. De op kaarten ont wikkelde plannen werden later gebruikt als aanwijzingen voor menselijke ingrepen in de wereld. Tegenwoordig con strueren we uit waarnemingen en denkbeelden eerst digitale bestanden, die we dan later gebruiken voor het sturen van de tekenpen of van de machi ne die de wereld verandert. Tussen verwerkingsprocessen waarin digitale bestanden een rol spelen en die waarin alleen kaarten en tekeningen of zelfs alleen maar mentale voorstel lingen worden toegepast, zijn vele mengvormen mogelijk. In dit artikel wordt een model voor classificatie van deze ver werkingsprocessen ontwikkeld en toegelicht. 126 De redacteur bezocht het ingenieurs- en adviesbu reau Inpark BV te Leidschen- dam en beschrijft de grote variatie aan werkzaamheden welke door dit bedrijf worden verricht. Niet alleen wordt het landmeetkundige werk be schreven, maar ook hoe Inpark baggerschepen aan de andere kant van de wereld op het rechte pad houdt. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. ISSN 0016-707X Een pleidooi voor een betere bijhoudings- regeling GBKN J. G. Versteeg 114 Op basis van zijn erva ringen in het GBKN-project Zaanstad kijkt de auteur naar het verleden en de toekomst van de bijhoudingsproblema- tiek van de GBKN. Hij stelt vast dat de GBKN geen markt- produkt, maar een collectief produkt is en vindt aansluitend dat het daarom geen zin heeft om over de individuele be paling van het nut van zo'n produkt te spreken. De auteur constateert dat door de huidige pluriforme bijhou- dingsregelingen de taakverde ling tussen Kadaster en ge meenten is verstoord en dat dit grote financiële en organisato rische consequenties heeft. Hij pleit daarom voor een meer directe overheveling van over heidsmiddelen naar gemeen ten; deze zijn beter in staat de fysieke werkzaamheden van de bijhouding van de GBKN te (doen?) verrichten. Het Kadaster rest de taak van het toezicht op de uitvoering. De vraag blijft dan natuurlijk wel of alle gemeenten (groot en klein) deze aanpak wensen en ook aankunnen. Het meetsysteem van Almere ir. B. Miels 119 Bij veel gemeenten wordt informatie ingewonnen voor verschillende typen basis registraties en daarvan afge leide registraties. Voor topo grafische toepassingen voeren landmeters die gegevens- inwinning uit. De in te winnen objecten kunnen worden gere gistreerd naar verschijnings vorm of naar toepassing. In dit artikel wordt de werkwijze weergegeven, zoals die in de gemeente Almere geschiedt. Het WDGM-model: een korte notatiewijze voor geografische informatieverwerkings processen ir. R. van der Schans BEDRIJFSREPORTAGE Inpark en het maatwerk Theo Scheele Via een unieke rioolinspectie komen we tenslotte in de Zuiderkerk van Amsterdam terecht, waar een systeem voor het maken van bestem mingsplannen wordt geïntro duceerd. In memoriam Henk D. Pouw129 Agenda130 Berichten130 Techniek133 Verslagen 133 Scripties 140 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 78 15 67/78 27 45 telefax (015) 78 23 48 Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Schiedam G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1990. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij: Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk de 15e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing, C. M. van Maris J. van Arkelstraat 19 4121 EJ Everdingen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huis (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen J. J. S. Kopaszewski A. van Schendellaan 16 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 telefax (040) 59 23 29 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 55,— (binnenland); 73,— (België); f 97,— (buitenland) en f 130,— (luchtpost). Studenten aan TU, HTS of MTS en 65- plussers f 37,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 7,50 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 15,—, exclusief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopas zewski. Opzegging vóór 1 de cember van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Ge nootschap voor Landmeetkunde. Secretaris van de stichting: ir. S. Stellingwerff Beintema Burg. Buitenlaan 5 2215 PL Voorhout tel. kantoor (023) 31 41 92 telefax (023) 32 59 93 tel. huis (02522) 1 4939 Deelnemende verenigingen Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) Vereniging van Landmeet kundigen (VVL) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 90 - 3 113

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 1