Het meetsysteem van Almere door ir. B. Miels, hoofd Bureau Systeembeheer en Ontwikkelingen bij de gemeente Aimere. SUMMARY The surveying system in the municipality Almere Briefly the data capturing model is described which is applied in the municipality Almere for topographic applications. Het meetsysteem Almere werd bij de afdeling Vastgoed informatie van de gemeente Almere ontwikkeld ten be hoeve van de opbouw van de digitale topografische bestanden. Inhoudelijk vertegenwoordigen deze bestan den de grootschalige topografische basiskaart van de ge meente. In de bestanden zijn de topografische objecten ruimtelijk beschreven. Hoe is een topografisch object gedefinieerd? Een topografisch object is een verzameling van punten die voor één kenmerk dezelfde waarde hebben. De een heden zijn in de bestanden beschreven door middel van de volgende geometrische objecten: punt, poiylijn en vlak (veelhoek). Een punt vertegenwoordigt de objecten, die kartogra- fisch gezien als nul-dimensionaal kunnen worden ge zien (boom, paal). Een potytijn (een keten van lijnen) beeldt de ééndimensio nale objecten uit, zoals leidingen, rasters enz. Een vlak wordt als gesloten keten van lijnen weergegeven ten behoeve van de afbeelding van de tweedimensionale objecten. Een- en tweedimensionale objecten zijn dus een samen stelling van basiselementen/lijnen. De positie van de geometrische objecten is beschreven in de tweedimensionale ruimte in het orthogonale stelsel. Een z-coördinaat kan als een kenmerk worden toege voegd. Dit kenmerk is een functie van de x- en y-coör- dinaat. De ordeningsmethode die voor de bestanden werd toege past, is een kenpuntenbestand. Bij deze methode wordt de topografische eenheid vertegenwoordigd door een uniek referentiepunt, het kenpunt. De relatie tussen het kenpunt en de lijnen bepaalt de vorm van de topografische eenheden (of een kartografi- sche weergave daarvan). Een uitzondering hierop vor men de puntobjecten; zij zijn primair. In de praktijk bestaat er geen behoefte aan een polypunt- object en daarom is er ook geen polypunt als topografi sche eenheid gedefinieerd. Het kenpuntenbestand kan als een combinatie van het centroïdebestand en Polyvrt-bestand worden gezien. De kenpunten krijgen per geografisch gebied (in ons geval het gebied van de gemeente Almere) een uniek nummer toegewezen. Binnen de topografische bestanden wordt aan een kenpunt alleen het kenmerk oppervlakte of leng te toegevoegd. De hoedanigheid van het kenmerk, die het object definieert, is in het grafische formaat van het bestand aan de elementen toegekend. Alle andere admi nistratieve gegevens worden in niet-grafische bestanden beheerd en via het kenpuntnummer aan het grafische bestand gekoppeld. Hoe worden nu topografische bestanden gecreëerd? Deze activiteit wordt verricht door een geautomatiseerd proces. Het proces bestaat uit twee gedeelten: 1. Meetsysteem. Via dit systeem worden de meetgege vens ingewonnen en verwerkt tot invoergegevens. 2. Verwerkingssysteem. Hier worden de invoergegevens verwerkt tot topografische bestanden. Bij het ontwikkelen van het meetsysteem is uitgegaan van de volgende eisen: de gegevens dienen zodanig te worden opgenomen dat zij voor geautomatiseerde verwerking „vatbaar" zijn; alle gegevens (grondslagmeting, detailmeting, topo grafie) worden in een bestand opgenomen; streven naar efficiëntie bij de veldwerkzaamheden. (2) (3) 18 (4) (7) (6) <51 19 (1) 17 (1) opname van het punt (8) 17 nummer van het opgenomen punt 1e code 2e code opname- betekenis blok blok gegevens (1) P 17 ja opnamepunt 17 (2) L HK ja lijn vanaf (1) punt 17) (3) L HK 18 ja opnamepunt 18, lijn vanaf (2) (4) L ja lijn vanaf (3) (5) L 19 ja opnamepunt 19, lijn vanaf (4) (6) L ja lijn vanaf (5) L - 1.18 nee lijn vanaf punt 18 naar (6) (7) L ja lijn vanaf (6) L - 1.17 nee lijn vanaf punt 17 naar (7) (8) L 0.19 ja lijn vanaf punt 19 L - 1.17 nee lijn vanaf punt 17 naar (8) Verklaring 1e codeblok P punt L lijn (C curve, R cirkelboog) HK hek 2e codeblok: Alleen de knooppunten worden genummerd, tussenpunten krij gen automatisch een 0 toegekend. -1 speciale instructie t.b.v. afsluiting van de vlakken. verwijzing naar eerder opgenomen punt. NGT GEODESIA 90 - 3 119

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 7