Projectorganisatie STIA System Development Methodology wensen. Belangrijk hierin is het onderkennen in hoeverre een knelpunt wordt veroorzaakt door het al dan niet aan wezig zijn van organisatorische, technische of financiële aspecten. Een duidelijk voorbeeld is het signaleren van projecten en een eventuele inzet van de afdeling Land meten. Door slechte communicatie is de tijdruimte voor het uitvoeren van projecten vaak minimaal, hetgeen de kwaliteit en de motivatie van het personeel niet ten goede komt. Wanneer een dergelijk organisatorisch probleem van hogere orde (dat wil zeggen afdeling- en/of dienstover- schrijdend) niet verandert, blijft de kwetsbaarheid, on danks automatiseren, hoog. Naast optimaliseren van de efficiency blijft het eenvoudige feit, dat ook computerap paratuur en -programmatuur een bepaalde storingsge voeligheid hebben en dus ook op kritieke momenten niet meer inzetbaar zijn. Planning van projecten en structure le werkzaamheden zoals basiskaartvervaardiging vormt een primaire activiteit. Een ander belangrijk aspect bij onderzoek is het begren zen van het project. Er moeten in een definitiestudie con crete onderwerpen worden genoemd, die na realisatie van het project „meetbaar" zijn. Slechts op deze manier is het mogelijk een betrouwbare kosten/baten-analyse uit te voeren en deze te vergelijken met het oorspronkelijke financiële model. Ingrijpende bijstellingen tijdens het pro ject dienen op dezelfde wijze te worden geregistreerd en behandeld als bij de start (definitiestudie). In Nijmegen is het ontwikkelingstraject sinds juni 1986 slechts eenmaal bijgesteld. De kans dat bijstellingen noodzakelijk zijn, wordt groter naarmate de doorlooptijd van het project toeneemt. Het inschatten van dit effect stelt tevens een belangrijke planningseis aan het project management; in hoeveel tijd moeten het project en de gestelde doelen redelijkerwijs worden gerealiseerd. Conclusie 2 inventariseer en analyseer knelpunten en behoeften; geef globale technische en organisatorische oplossingen; zorg voor een concrete en herkenbare financiële onder bouwing; begrens het project onder andere door vaststelling van uit gangspunten. Vanwege het dienstverlenend karakter is in eerste instan tie gekozen voor een zware projectgroep (15 personen). In deze groep waren als kaartgebruiker vertegenwoor digd de afdelingen Beplantingen, Weg- en Waterbouw, Stedelijke Inrichting, Sociaal Economisch Onderzoek, Politie, Brandweer en Openbare Nutsbedrijven. De mate riedeskundigen waren afkomstig van de afdeling Land meten, het Kadaster en een adviesbureau. Deze groep werd ten aanzien van de onderwerpen automatisering en organisatie ondersteund door de afdeling Beleidscoördi natie Organisatie en Automatisering (BOA) en de afdeling Informatiebeleid en Automatisering (IBA). De project groep kreeg het kenmerk „dienstoverschrijdend" mee, waardoor niet de organisatorische beslissingsbevoegd heid van toepassing was, maar rechtstreeks werd gerap porteerd aan de Stuurgroep Informatie en Automatisering (STIA). Deze structuur is in fig. 4 schematisch weer gegeven. Twee aspecten verdienen een korte toelichting. De orga nisatorische plaats en de samenstelling van de project groep kunnen in belangrijke mate de voortgang van het LM BPL VV WW projectgroep Fig. 4. Globale organisatie- en projectstructuur. project bepalen. Zo zal de organisatorische plaats een duidelijk beeld moeten geven over de verantwoordelijk heden en de beslissingsbevoegdheid. Er dient te worden gestreefd naar korte besluitvormingsprocedures en een hoge mate van zelfstandigheid. Dit laatste kan worden gerealiseerd door op ad hoe basis projectgroepleden te raadplegen. Een voorbeeld hiervan is de concrete en her kenbare financiële onderbouwing. Omdat bij een derge lijk project specifieke materie- en dienstverleningsken- merken veelal niet overeenkomen met financiële para meters, dient een financieel deskundige tijdens het pro ject regelmatig te worden geïnformeerd en geraadpleegd. De samenstelling van de projectgroepleden is onder andere bepalend voor het draagvlak en het uitstralings effect in de gemeentelijke organisatie. Met name van de niet-materiedeskundigen mag worden verwacht dat zij in brede zin analyserend handelen en daarnaast voor een positieve uitstraling zorgen. Dit betekent dat, afhankelijk van de aard en inhoud van een projectgroepvergadering, de leden zullen worden uitgenodigd. Deze aanpak zorgt voor slagvaardigheid en een efficiënte tijdbesteding. Conclusie 3 zorg voor een breed draagvlak en uitstralingseffect; streef naar een hoge mate van beslissingsbevoegdheid en duidelijkheid in verantwoording; zorg voor betrokkenheid van management en bestuur. De projectgroep heeft naast een opdracht een duidelijk en handzaam „spoorboekje" nodig, waarmee het ont wikkelingstraject kan worden gestructureerd. Deze lei draad geeft stapsgewijs aan welke onderwerpen moeten worden behandeld en wat essentiële beslissingscriteria zijn. In Nijmegen is het gebruikelijk dat daarvoor de zoge naamde System Development Methodology (SDM) wordt gebruikt. De voor- en nadelen van deze methode komen in dit artikel niet aan de orde. De methode kenmerkt zich door een aantal fasen die elk een bepaalde doelstelling hebben (fig. 5). Per fase dienen uitgangspunten duidelijk te worden gedefinieerd en gecontroleerd. Tenzij onder kend, mogen in principe inhoudelijk geen onderwerpen worden vergeten of beperkt worden uitgevoerd. Nadat het AM-project in 1984 schoorvoetend op gang kwam, is het echte startschot in 1986 gegeven met een B&W-besluit over de definitiestudie. Na afronding van het basisontwerp in 1987 werd op nadrukkelijk verzoek van B&W, en in afwijking van het SDM-traject, een proef project uitgevoerd. Ondanks het vroege stadium waarin het werd uitgevoerd, heeft dit proefproject een duidelijk 170 NGT GEODESIA 90 - 4

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 10