Informatieplanning Definitiestudie Basisontwerp Detailontwerp Realisatie Invoering Gebruik en beheer Fig. 5. SDM-lasen. positieve bijdrage geleverd aan de ontwikkeling en reali satie. Het in februari 1989 gepresenteerde detailontwerp laat een aantal wijzigingen zien ten opzichte van het basisont werp, waarop later in dit artikel nader wordt ingegaan. De bevindingen van het proefproject zijn hier in het kort weergegeven. Positieve aspecten: de beschikbare analoge kaart bleek redelijk betrouw baar en bruikbaar voor de conversie; technisch en financieel waren er slechts beperkte risico's; de complexiteit en de beheersbaarheid van een digi taal topografisch basisbestand werden onderkend. Negatieve aspecten: procesanalyse vertoonde afhankelijkheid van bepaal de apparatuur en programmatuur; gegevensanalyse en definities waren onvoldoende uit gewerkt. Opgemerkt moet worden, dat de negatieve aspecten in dit geval hebben geleid tot een nadere uitwerking en bijstelling in het detailontwerp. Conclusie 4 Voer een proefproject (prototyping) uit, waarbij testprocedures en het gewenste resultaat duidelijk vooraf moeten worden ge formuleerd. De functionaliteit speelt op dat moment een minder belangrijke rol. De resultaten van het proefproject moeten, hoe ingrijpend dit ook kan zijn, worden geanalyseerd en verwerkt. Detailontwerp In februari 1989 is het rapport Detailontwerp afgerond. Deze fase vormde de laatste theoretische fase voor de feitelijke realisatie en invoering. Omdat in dit rapport alle technische, organisatorische en financiële randvoorwaar den redelijk scherp zijn geformuleerd en dit een waarde volle benadering is gebleken, worden onderdelen van het rapport hier nader toegelicht. Omdat het rapport tevens de correcties van het proefproject bevat, is een enigszins afwijkende hoofdstukindeling gekozen. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: globale gegevensstructuur; relatie tussen subsystemen en procesanalyse; gegevensanalyse; entiteiten, attributen en data dictionary; functionele randvoorwaarden; NGT GEODESIA 90 - 4 technische systeemspecificaties en systeemkeuze; invoeringsplan; organisatorische aspecten. Analyse De informatie- en gegevensanalyse leidt in principe tot een logisch gegevensmodel. De afbeelding en implemen tatie van het gegevensmodel stellen eisen aan program matuur en apparatuur. In de grafische gegevensver werking zijn twee soorten systemen te onderscheiden (raster en vector). De huidige ontwikkeling van zoge naamde hybride systemen wordt hier buiten beschou wing gelaten, leder systeem stelt, als gevolg van het ver werkingsprincipe, bepaalde eisen aan de geometrische primitieven en de kwalitatieve opbouw van het gegevens model. Hierdoor is een keuze voor het verwerkingsprinci pe in een vroeg stadium van het onderzoek noodzakelijk. Uiteindelijk is gekozen voor een vectorgestructureerd systeem, omdat met name voor dit soort systemen ge avanceerde applicatieprogrammatuur beschikbaar en in ontwikkeling is. Uitgaande van het basisontwerp en globale systeemdefi nities wordt een viertal modulaire subsystemen beschre ven (Inwinning, Verwerking, Beheer en Presentatie). Het kenmerk subsysteem is gegeven, omdat elk subsysteem een wezenlijk onderdeel vormt van het topografisch infor matiesysteem. Modulair betekent hier, dat elk sub systeem een duidelijk begrensde invoer en uitvoer heeft, waarbij de uitvoer in een aantal gevallen als invoer wordt gebruikt voor een volgend subsysteem. De kern van het informatiesysteem wordt gevormd door het subsysteem Beheer. Voor een gedetailleerde beschrijving van de ver schillende subsystemen en processen wordt verwezen naar het rapport Detailontwerp. bron bron bron bron/opslag bron/opslag bron/opslag proces proces proces proces proces proces proces Fig. 6. Subsysteem Verwerking en procesrelatie. Per subsysteem wordt achtereenvolgens ieder proces geanalyseerd, waarbij gegevens en aard van het proces een belangrijke rol spelen. Het ordenen en classificeren van processen en/of gegevens in de verzameling is nodig om een beeld te krijgen van redundantie en gegevensaf- hankelijkheid. Fig. 6 laat schematisch een subsysteem zien, waarin verschillende processen en hun onderlinge 171

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 11