-| - Precisie Precision is the degree of closeness of conformity of repeated measurements of the same quantity to each other. If the repeated measurements are closely clustered to gether, they are said to have a high precision. Naam: Precisie Label: PREC Afbeelding: adm. Type: num/integer Posities: 1 Gegevensgroep: PIB Maateenheid: cm Beheerder: Landmeten Raadpleger: allen Domein: zie tabel code precisie (cm) 1 1 -3 2 3-6 3 6 - 10 4 10 - 20 5 20-30 6 30-40 7 40-50 8 50-> voor de vorm van dat lijnstuk tussen die punten (recht of cirkelboog); topologisch lijnstuk: voor wat betreft de geometrie is dit hetzelfde als een standaard lijnstuk. Echter bij dit lijnstuk wordt expliciet verwezen naar de topografi sche vlakelementen die dit lijnstuk begrenzen. Puntelement Punt I Lijnstuk c Tekst Lijnelement Topolog. b ie lijnstuk Zichtbaarheid Hiermee wordt aangegeven of een punt, zijnde een onderdeel van een element, zichtbaar is vanuit de lucht of niet (verticale projectie). Naam: Zichtbaarheid Label: ZICHT Afbeelding: adm. Type: num/integer Posities: 1 Gegevensgroep: INW Maateenheid: - Beheerder: Landmeten Raadpleger: allen Domein: zie tabel code 0 1 Fig. 10. Beschrijving van een gegeven in de data dictionary. fisch element in het systeem als een punt-, lijn- of vlak- element bekend is. Om classificatieproblemen te voor komen, is in het detailontwerp vastgesteld welke ele menten tot welk type behoren. Overigens is deze typering afhankelijk van de definitie basistopografie (welke ele menten behoren ertoe en van welke kaartschaal wordt uitgegaan). Binnen een vectorstructuur is het niet mogelijk een vlak als eenheid te benoemen, omdat de structuur alleen be schikt over vectoren. Dit leidt tot het volgende: een puntelement wordt geometrisch beschreven door een enkel punt, hetgeen door meting of berekening is bepaald; een lijnelement wordt geometrisch beschreven door één of meerdere aaneengesloten lijnstukken (de clas sificatie van het element wordt gekoppeld aan het lijn stuk); een vlakelement wordt geometrisch beschreven door minimaal drie topologische lijnstukken die een geslo ten vlak vormen (het topologische lijnstuk bevat de classificaties van de aangrenzende vlakelementen en wordt zelf niet expliciet geclassificeerd). Om conflicten te voorkomen, dient nog een nadere detail lering te worden aangebracht in de vorm van geome trische primitieven. Het belang hiervan wordt duidelijk bij de toekenning van attributen. De volgende geometrische primitieven worden onderscheiden: punt: een punt is opgebouwd uit slechts een enkel coördinatenpaar; lijnstuk: dit vormt de verbinding tussen twee opeen volgende punten, al of niet voorzien van parameters Fig. 11. Entiteitrelaties. Uit de afleiding blijkt dat er een duidelijke relatie bestaat tussen de geometrische primitieven en het meet- en ver werkingsproces. Dit is van belang voor het mutatieproces c.q. het beheer van de geometrie van topografische ele menten. Mutaties vinden plaats op een logisch (thema tisch) en geometrisch niveau. Dit blijkt enerzijds uit fysie ke veranderingen van het element en anderzijds uit constructie, nieuwe berekeningen en homogeniseren van de geometrie. Specifieke regels dienen te worden opge steld om het mutatieproces op zowel het logische (thema tische) als geometrische niveau te controleren op con sistentie. Een voorbeeld van attributen in beide niveaus is hier gegeven, waarbij nog geen rekening is gehouden met een eventuele gegevensoptimalisatie: lijnelement: {idealisatie, elementnaam, elementom schrijving, elementsymbool (lijnsoort), elementcode, identificator, elementtype, datum laatste mutatie! punt: [x-, y- en z-coördinaat, identificator, zichtbaar heid, bron, precisie, betrouwbaarheid, DTM-kenmerk, datum laatste mutatie, archief/veldwerk, afmetingen, projectstatus, projectdatum, projectnummerj Omdat in veel gevallen voor de gebruiker het logische niveau de sleutel betekent tot gerichte elementinformatie, wordt van hieruit de relatie gelegd met gegevens van het zelfde element in een ander informatiesysteem. Hiermee is overigens niet gezegd dat een grafische presentatie (geometrie) niet een ideaal hulpmiddel zou vormen om snel elementen te identificeren en de ruimtelijke relatie met overige elementen zichtbaar te maken. Het afgeleide relatiemodel dient nu als toetsingskader voor bestaande en in ontwikkeling zijnde systemen. De attributen dienen op logisch en geometrisch niveau te worden onderscheiden en zodanig manipuleerbaar te zijn, dat correcte verwerking van mutaties mogelijk is. Conclusie 8 Het detailontwerp en het afgeleide relatiemodel vormen een blauwdruk om huidige en toekomstige ontwikkelingen te toet sen. De hierop volgende fase in het SDM-traject is nu duidelijk begrensd door randvoorwaarden en een relatiemodel. Even tuele afwijkingen kunnen worden ingeschat en beoordeeld. Er wordt niet een processysteem ontwikkeld, maar een infor matiesysteem dat voor verschillende doeleinden is bestemd. omschrijving niet zichtbaar vanuit de lucht zichtbaar vanuit de lucht 174 NGT GEODESIA 90 4

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 14