Nederlands fabrikaat □e kleine spiegelsextant; of sextant- transporteur. Een aanvulling door H. C. Pouls, adjunct-secretaris van de Rijkscommissie voor Geodesie. SUMMARY Made in Holland: A supplement about the sextant-transporteur The instrument of Laporte: a Dutch invention? Mr. Pouls is a Dutch expert in old surveying instruments. In this article he tries to prove that the 'instrument of Laporte' is quite different from the 'reflector of Douglas' by giving a description of this instrument. In 1985 is in dit tijdschrift in enige artikelen aandacht besteed aan een aantal in Nederland vervaardigde land meetkundige instrumenten uit de Collectie Geodesie van de TU Delft [1], In het meinummer is daarbij een instru mentje besproken, dat werd aangeduid als de kleine spiegelsextant van Laporte. Het betrof hier een door F. L. Laporte in 's-Gravenhage vervaardigde kleine sex tant, waarbij het door een ingenieuze toevoeging van een extra arm mogelijk werd de gemeten hoek direct te teke nen (fig. 1). Fig. 1. De sextant-transporteur of kleine spiegelsextant van Laporte. Toen het artikel verscheen, was nog niets bekend over de oorsprong en het gebruik ervan. Wel werd het vermoeden uitgesproken, dat het instrument zou kunnen zijn gebruikt voor snelle topografische opnamen. Ook werd vermeld, dat het in de Geodesie-collectie aanwezige instrument een bepaalde systematische afwijking vertoonde. Na het verschijnen van de publikatie is er wat meer bekend geworden over de herkomst, het gebruik en een eerder uitgevonden gelijksoortig instrument. Dit alles lijkt interessant genoeg om in een aanvullend artikel aan dacht aan te besteden. De eerste reactie was afkomstig van ir. J. A. van der Linden, toen nog adjunct-directeur van de Topografische Dienst te Emmen. Hij schreef onder meer: ,,ln de instrumentenverzameling van de Topografische Dienst Nederland (TDN) zijn nog zes van deze instru mentjes aanwezig. Vier exemplaren met de naam F. L. Laporte 's Hage en twee exemplaren zonder vermelding van fabrikant, maar wel voorzien van de ingegraveerde nummers 1 resp. 2. Deze apparaten werden sextant transporteur genoemd, zoals onder andere blijkt uit het oude Register van Instrumenten van de TDN. Zij zijn gedurende tientallen jaren gebruikt bij de terreinverken ningen voor de topografische kaarten. Zij waren vooral van belang in de tijd dat de 'gereduceerde' kadasterplans nog de basis waren voor de terreinverkenning. Om de hierop nog ontbrekende topografie zoals water lopen, paden e.d. te kunnen intekenen, werd de richting ervan ten opzichte van wel op het basisstuk aanwezige topografie met de sextant-transporteur opgemeten. Deze richting werd dan langs de transporteur-arm direct in de 'minuut' ingetekend. Het ging hierbij dus veelal om het opvullen van een aanwezig lijnennet met tussenliggende topografie. Afstanden werden zonodig uitgepast. Nadat de luchtfoto in plaats kwam van het gereduceerde kadasterplan 1927), verminderde het gebruik van de apparaatjes uiteraard aanzienlijk. Toch zijn er nog tot cir ca 1954 enkele topografen geweest, die de sextant transporteur incidenteel gebruikten, voornamelijk voor het uittekenen van nieuwe verkaveling die nog niet op de luchtfoto voorkwam. In 1921 werden nog drie sextant-transporteurs aange kocht bij het ingenieursbureau Schermerhorn in Delft, a raison van f 60,per stuk. De twee nog aanwezige apparaten zonder nadere ver melding van fabrikant wijken iets af van die van Laporte: het draaipunt van de transporteur-arm is gemarkeerd door middel van een fijn gaatje in een rond mica plaatje. De in het artikel gesignaleerde afwijking tussen de gete kende hoek en de op de schaalverdeling van de sextant afgelezen waarde is door mij niet geconstateerd" [2], Dank zij deze brief was nu de vroeger gebruikte naam bekend en was er een verband gelegd met de Topo grafische Dienst. Deze aanwijzingen brachten mij op het spoor van een vermelding in de Handleiding ten dienste van de officieren der Militaire Verkenningen, belast met de samenstelling der minuutbladen van de topografische kaarten des Rijks", 's-Gravenhage, februari 1910 [3], Opmerkelijk is echter, dat in deze handleiding het instru ment alleen wordt genoemd bij hoogtemeting en niet bij de topografische opname. Voor de hoogtemeting worden enige waterpasinstrumenten genoemd en verder lezen we:Bovendien wordt, zoo noodig, tot plaatsbepaling ge bruik gemaakt van den sextant-transporteur (Bijlage XII)". Deze bijlage toont een foto van een instrument dat volkomen identiek is met het Geodesie-instrument. Goed te lezen is ook de naam van de maker: F. L. Laporte 's Hage en het nummer: No. 10. Het Geodesie-exemplaar heeft no. 11! Volgens deze handleiding werd de sextant-transporteur 162 NGT GEODESIA 90 - 4

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 2