J \2 S Rondheidsbepaling van een onderzeebootsectie Inleiding Proefobject en meetmethoden voor rondheids- bepaling H zijn overleden, raakt de kennis omtrent uitvinder, doel en gebruik verloren, tenzij het een en ander goed gedocu menteerd is vastgelegd. Is dat niet het geval, dan blijven we met „onbekende" instrumenten zitten. Zo zijn er in de Collectie van Geodesie nog steeds enige objecten waar van niet bekend is wat de benaming is en waarvoor en hoe ze moesten worden gebruikt! Literatuur 1. Artikelenserie Nederlands FabrikaatNGT Geodesia 1985, p. 48 - 50, 136 - 141171 - 174 en 202 - 205. Voor de kleine spiegel- sextant van Laporte: p. 173 en 174. Een onderzeeboot staat bloot aan grote druk en druk verschillen. Om die grote druk te kunnen weerstaan, is de boot cylindrisch van vorm met afgeplatte uiteinden. Een perfecte cylindervorm of rondheid kan bij de bouw niet worden gerealiseerd. Bij de fabricage moet echter wel aan bepaalde rondheidseisen worden voldaan. Om na te gaan of de fotogrammetrische meettechniek kan worden toegepast om een gebouwde onderzeebootsectie op rondheid te testen, is een proefmeting uitgevoerd bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM). Voor het verwerken van de bij de TU Delft uitgevoerde fotogram metrische metingen is gebruik gemaakt van het bundel- vereffeningsprogramma Bingo. De proefmeting valt binnen het kader van de scriptie van de studenten P. Kweekei en G. H. Nijenhuis [2], die hun studie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM) hebben afgerond met één jaar studie bij de TU Delft. De studenten hebben voor hun scriptie een prijs ontvangen van de Nederlandse Vereniging voor Scheepsbouw- kunde. Allereerst wordt een beschrijving gegeven van het ge meten proefobject op de RDM-werf. Vervolgens wordt een kort overzicht gegeven van de verschillende meet methodieken die voor de rondheidscontrole kunnen wor den toegepast. Daarna wordt de uitgevoerde proefmeting bij de RDM behandeld. Deze proefmeting omvat de volgende onderdelen: gebruiksmogelijkheden van het programmapakket Bingo; verkenningsberekening voor de meetopzet; signalisering; objectfotografie; fotogrammetrische meting; coördinaatberekening van objectpunten; berekening van rondheidsafwijkingen. 164 2. Brief d.d. 22 mei 1985 als onmiddellijke reactie op het artikel in het meinummer. 3. Bibliotheek Faculteit der Geodesie, Delft, nummer DA 188. 4. Kerkwijk, G. A. van, Geodesie voor de kadetten van alle wape nen. Vierde druk, p. 65-68. Breda 1860. Het instrument wordt ook in de andere drukken beschreven. 5. Voor de werking van de sextant wordt verwezen naar bestaande leerboeken der landmeetkunde. 6. Enige exemplaren zijn te zien in Cambridge in het Whipple Museum of the History of Science. Catalogue 1, Surveying, no. 29 en 30. Bennett, J. A., The divided circle, p. 154, de tekst bij ill. 164. London, 1987. Rondheidsafwijkingen van het proefobject zijn tevens bepaald door toepassing van de door de RDM gehan teerde methode voor rondheidsbepaling. De resultaten van deze meting worden vergeleken met de uitkomsten van de fotogrammetrie. Het artikel wordt besloten met conclusies en aanbevelingen. Het proefobject bestaat uit een metalen kegelsectie (fig. 1). De sectie is rechtop gezet en staat op houten blokken in een fabriekshal. Ter plaatse van de spanten moet de sectie op rondheid worden gecontroleerd. De rondheid moet worden afgeleid uit metingen die per spant zijn ver- H.S. spant 1 K spant 3 spant 6 m Fig. 1. Kegelvormige onderzeebootsectie met gesignaliseerde spantpunten en opnameposities in spant 3 (x). H.S. hartlijn. NGT GEODESIA 90 - 4 door A. van Voorden, M.Sc., Werkeenheid Fotogrammetrie en Remote Sensing van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. SUMMARY Determination of the circular shape of a submarine section Showing a ship-building company that photogrammetry can replace traditional measuring methods for quality control, a test measurement has been carried out on a conical submarine section with a height of 3 m and a diameter of 6 m. The required object point coordinate precision should be better than 1 mm. To obtain this, photogrammetric network design and camera calibration with the bundle program package BINGO is described as well as the advantages of the use of retro targets and the comparison of results between the photogrammetric method with those of the ship-building company.

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 4