IA. i bjQTOtftAPHIE De fascinerende luchtfoto Een snelle vlucht door het bedrijf Hansa Luftbild door Theo Scheele en Marc van de Ven, redacteuren. SUMMARY The fascinating aerial photograph A visit to Hansa Luftbild in Munster gives an impression of conventional and digital large scale mapping. Especially aerial surveying and photomapping are to be seen there but also different methods of making topographic data bases. Very interesting is the superimposition in a very modern photogrammetric work station for updating topography. We staan gebogen over een wat wazige foto van wel een meter bij een meter. Het lijkt een maanlandschap met veel kraters, puin en woestenij. Bij nadere beschouwing ontwaren we echter iets wat op bouwwerken lijkt. Het is dan ook helemaal geen maanfoto, maar een opname van de stad Münster uit 1945, kort na de bombardementen. Het puin is echt en de woestenij ook. Ook echt zijn de duizenden kraters, maar die werden veroorzaakt door bommen die destijds griezelig royaal werden uitge strooid. NGT GEODESIA 90 - 5 De plaats van het gebouw waarin we ons op dit moment bevinden (hoofdkantoor van Hansa Luftbild), is op die foto een deel van dat puin, midden tussen de bomtrechters. Een even grote haarscherpe foto ernaast toont een beeld van de stad Münster uit 1985. Alles is nieuw en even mooi: strakke huizenrijen, brede straatpatronen met erop kaarsrechte en mooi gebogen verkeersstrepen en vlucht heuvels. Het geheel is gegarneerd met groene plantsoe nen en boomgroepen voor en achter de huizen. De twee foto's symboliseren de veranderingen die zich hebben voltrokken sinds die foto van 1945, niet alleen in deze stad, maar ook in de luchtfotografie zelf. Behalve een symbool hebben de foto's ook een functie: de eerste wordt gebruikt voor het opsporen van niet-ontplofte bom men, de tweede dient voor het maken van een stadskaart 1 1000 en het inrichten van een boomkadaster waarin de kwaliteit van elke boom is terug te vinden. Ing. Mark Wijngaarde, hoofd van de afdeling Verkoop en Marketing, en ir. Pauline Bos van de afdeling Ecologie en Luchtfoto-interpretatie, leiden ons rond door de fascine rende wereld van de luchtfotografie en de rol die Hansa Luftbild hierin speelt. Bij de rondgang door het bedrijf in Münster ontdekken we welke kwaliteit de luchtfoto heeft gekregen en welke mogelijkheden daardoor zijn ontstaan. Dat loopt vanaf het haarscherp registeren van uw en mijn huis en grond bezit met wat daarop groeit en bloeit (inclusief de kwaliteit daarvan) tot en met hetgeen de maatschappij vandaag de dag aan vervuiling en verstoring teweegbrengt. Luchtfotografie is uitgegroeid tot een soort alziend oog. Dat Hansa Luftbild met die ontwikkeling is meegegaan, hoeft geen betoog. Bij alle onderdelen die we bezoeken, blijkt het de grootste kunst de vernieuwingen bij te hou den of liever nog voor te blijven. Dat betekent dat je, zodra je een nieuw instrument hebt aangeschaft, moet gaan uitzien naar het volgende nieuwe exemplaar dat beslist weer veel meer mogelijkheden biedt. Alleen daar door kun je op de markt blijven, vertelt Mark Wijngaarde ons. Om te bewijzen dat dat goed lukt, vertelt hij trots dat het onlangs is gelukt een exclusief contract voor foto- grammetrische werkzaamheden in de DDR af te sluiten. 211

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 11