Laatste analoge apparaat Paradepaard Historie Het is interessant te constateren dat in de begintijd van de foto grafie al pogingen werden ondernomen om foto's in vogel perspectief te maken van objecten van het aardoppervlak en ze vervolgens te gebruiken bij de totstandkoming van kaarten. Over de eerste opname die zo, uit een kabelballon, werd ge maakt, verscheen in 1859 een bericht. In nauwe samenwerking met de wetenschap, de fijnmechanische industrie en de prak tijk van de luchtfotografie door privé-ondernemingen werd de luchtkartering snel gemeengoed. In 1923 fuséerden verschillende luchtverkeersbedrijven tot de Duitse Aero Lloyd AG. Opgave voor dit bedrijf was de luchtfoto meting. Deze opgave werd nog geïntensiveerd toen uit de fusie Aero Lloyd AG en Junkers Luchtverkeer tot Lufthansa AG, de firma Hansa Luftbild GmbH als volle dochter van de Lufthansa AG in het leven werd geroepen. Het hoofdkantoor van deze nieuwe firma bevond zich in Berlijn. Het werkterrein van de luchtfotogrammetrie strekte zich ook uit naar het buitenland. In 1932 werd door Hansa Luftbild deelge nomen aan een Noorse expeditie naar Groenland, en in 1930 werden enkele medewerkers uitgezonden naar China. Bij deze gelegenheid werden Duitse uitwerkingsinstrumenten van de firma Zeiss gebruikt voor de Luchtfotogrammetrische meting van waterbouwkundige werken. In 1938 -1939 werden tijdens een expeditie naar Antarctica opnamen gemaakt en uitgewerkt van een gebied van meer dan een miljoen km2. In de afgelopen decennia zijn veel luchtkarteringsprojecten in binnen- en buitenland uitgevoerd. Opvallend is wellicht het onlangs ondertekende contract voor het exclusieve recht van Hansa Luftbild op luchtkarterlngswerkzaamheden in de DDR. Met vier vestigingen in Münster, Schiphol-Oost, Karlsruhe en München, vijf meetvliegtuigen en een werkplaats voor onder houd van instrumenten en vliegtuigen mag Hansa Luftbild het grootste Duitse luchtkarterlngsbedrljf worden genoemd. Zowel in Münster als München staan laboratoria met moderne appa ratuur en precisie-instrumenten ter beschikking voor stereo- fotogrammetrische uitwerking en gegevensverwerking. Hansa Luftbild neemt tevens deel in de bedrijven Geosat (Mülheim), Spacemap (Hildesheim), Oranjewoud Fotodata (Al- mere), Topsistema Lda (Lissabon) en GeoData AS (Ankara). Tegenwoordig wordt veruit het grootste deel van alle topo grafische kaarten vervaardigd langs fotogrammetrlsche weg. Munster 1945. Inmiddels zijn we aangeland op de afdeling Fotogrammetrische Ste- reokartering. Deze afdeling demon streert de ontwikkeling. Op het eer ste instrument, een Wild A10, com pleet met tekentafel, is een opera teur bezig met het vervaardigen van een kaart. De opname in het stereo model loopt via de computer naar de tekentafel. Opvallend daarbij is, dat de operateur eerst een stukje uitwerkt in het model wat de teken tafel enige tijd later zichtbaar maakt. Het programma hiervoor is door Hansa Luftbild zelf ontwikkeld. De A10 is overigens het laatste ana loge apparaat. Tegenwoordig koop je geen analoog meer volgens Mark. Dat zien we in de kamer ernaast. Daar is iemand op een Wild Aviomap AMH bezig aan een kaart voor een elektri citeitsmaatschappij. De tekentafel is verdwenen, de resultaten van het aftasten van het stereomodel komen via de computer in een bestand in een intern formaat, dat later wordt omgezet naar het formaat van de opdracht gever. Het is een puur grafische gegevensbank. Een ander interessant instrument is een nieuwer type, de Planicomp C 100. De operateur werkt hiermee erg ge makkelijk. Hij maakt van twee foto's een stereomodel en begint dan direct met de oriëntering door het meten van de parallaxen op zes punten. De computer vraagt dan: ,,ls de relatieve oriëntering in orde?" Dat is natuurlijk niet het geval, want hij begint er pas aan. De instelling wordt dan aangepast en je meet opnieuw. Zo komt via een itera tieproces al snel een goede oriëntering tot stand. Van de foto's die nu worden bewerkt, worden alleen pun ten voor de aerotriangulatie gemeten. Uit de printer komt alleen een lijst met modelcoördinaten. Na afloop gaat de uitkomst naar een andere afdeling, waar via blokvereffe- ning het eindresultaat van de ruimtelijke aerotriangulatie wordt verkregen. Daar ligt een groot werkterrein braak en Hansa Luftbild zal er zijn gehele know-how gaan inpompen. Dat Hansa Luftbild ook buiten Duitsland werkzaamheden verricht, tonen prachtige menshoge opna men in de gang naar de uitwer kingsafdeling. Het zijn fraaie beel den uit Zuid-Afrika, Madagascar, Jordanië, Colombia, Afghanistan en de Himalaya. Dan zijn we bij het paradepaard: de Intermap Analyt IMA, een analytisch fotogrammetrisch werkstation en tevens uitwerkingsinstrument. Het is ontwikkeld door Intergraph en Zeiss samen en erg gebruikersvriendelijk. We mogen het zelf even proberen. Met een handig handapparaatje wordt het stereomodel afgetast en ook de hoogte inge steld. Oriënteren gebeurt geheel numeriek, maar dat was al gebeurd. Ik „fiets" dus maar een eindje door het dorp Haaksbergen. 212 NGT GEODESIA 90 - 5

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 12