Automatiseringsafdeling Te veel Windkracht 9 Foto-interpretatie Door de veelheid aan informatie die een foto c.q. een stereo model biedt, is men in staat op grond van zorgvuldig afge wogen criteria objecten te inventariseren en eigenschappen c.q. verschijnselen te interpreteren. Om gegevens te inter preteren, moet kennis aanwezig zijn omtrent het fysieke object en zijn omgeving, het fotografische opnameproces, de chemi sche samenstelling van het fotonegatief en het foto-ontwikkel- proces. Er zijn vele vormen van interpretatie denkbaar. Naarmate het aantal gegevens toeneemt, wordt de complexiteit van het inter pretatieproces groter. De betrouwbaarheid van de informatie wordt hierdoor beïnvloed. Een factor die essentieel is voor de kwaliteit van het eindprodukt, vormt nog altijd het veldonder zoek en de kennis die aanwezig is bij beheerders. Een foto interpretatie staat zelden alleen. Ondanks positieve reacties omtrent de mogelijkheden van foto interpretatie voor inventarisatie van verschillende milieuproble men en bewaking van ecologische veranderingen is een kriti sche beschouwing zeker op zijn plaats. Bij interpretatie wordt gebruik gemaakt van een kleuren- of infrarood film (CIR). Het nabij-infrarood golflengtegebied is ge schikt voor het waarnemen van veranderingen in het reflectie patroon van het object. Het reflectiepatroon wordt daarbij be paald door het chlorofylgehalte en het aantal chloroplasten waarin het chlorofyl is opgeslagen in het blad. Naast kleur Is de structuur van het object bepalend voor een interpretatie. Veld onderzoek levert een controle en voegt extra informatie toe. Voor het waarnemen van veranderingsprocessen is het van belang de kwaliteit en homogeniteit van de brongegevens (bij voorbeeld filmmateriaal) te verwerken in de interpretatie. Met betrekking tot de homogeniteit van het fotomateriaal heeft Hansa Luftbild een eigen procedure ontwikkeld, waardoor een hoge kwaliteit kan worden gegarandeerd. Op dit moment is ervaring opgedaan in projecten voor: biotooptypen- en landgebruikinventarisatie; opsporen van bodemvervuiling; bewaken van grondwateronttrekking (monitoring); boom- en bosvitaliteitsbewaking; voorkomen en bewaken van uitstoot van schadelijke stoffen door bepaling van bio-indicatoren. Na analoge uitwerking van het stereomodel kan de kaart wor den gedigitaliseerd. Hierdoor ontstaat een bestand met geo metrische gegevens van objecten. Door het koppelen van een relationele gegevensbank kunnen de thematische gegevens worden vastgelegd en in relatie met de geometrie gebracht. Een dergelijk bestand biedt een goede basis voor een beheers- omgeving. Het is duidelijk dat Pauline blij is met de toename aan natuuractiviteiten in deze branche, hoewel er nog altijd te weinig geld voor beschikbaar is. Het is de eeuwige strijd tussen grijs en groen. Jammer, want grijs en groen samen vormen onze leefomgeving. Een vijftal Intergraph-werkstations blikt ons deemoedig aan. „Alles is hier Intergraph", verklaart Mark. Fotogrammetrische en terrestrische metingen en ge gevens die door digitalisering zijn verkregen, worden op magneetband vastgelegd en interactief verwerkt naar een intern gegevensformaat. Een topografische gege vensbank wordt eruit opgebouwd en de definitieve ge gevens worden met een conversieprogramma omgezet naar het formaat van de opdrachtgever. Op dat moment wordt op de diverse apparaten gewerkt aan een kaart voor de Hamburgse elektriciteitsmaat schappij, een kaart van de Duitse „Bundesbahn", een stadskaart en een waterleidingenkaart. Nieuwste vinding is de digitale omzetting van een kaart naar een andere schaal, waarbij de tekst wordt aangepast aan de schaal (niet meevergroot). „Ook een eigen Hansa Luftbild- vinding", zegt Mark. Intergraph-werkstation. We hebben die dag veel meer gezien, te veel om op te noemen, maar gezien de beperkte ruimte in NGT Geo- desia en dank zij een defecte cassetterecorder moeten we de rest in vogelvlucht behandelen. Daarmee bedoelen we dan, dat Hansa Luftbild nog veel meer doet, bijvoor beeld de „consulting", en dat ze over de hele wereld werkzaam is, hetgeen blijkt uit het feit dat hun mooiste vliegtuig, de tweemotorige Cessna 404FL, momenteel in Oeganda is. Een drietal andere vliegtuigen is wel thuis, dat wil zeggen op het vliegveld Münster-Osnabrück. Navigator Joost Strater leidt ons daar rond. In de briefing room zien we Die weegt wel 40 kilo. NGT GEODESIA 90 - 5 215

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 15