publikaties techniek FOTOKAARTEN VAN ZUID-HOLLAND Uitgave Robas Produkties BV, gebonden, 32 x 32 cm. Prijs f 69,90. Eenmaal in de drie jaar geeft de rijksoverheid opdracht om geheel Nederland loodrecht vanuit de lucht te fotograferen. Deze foto's, ruim 4000 stuks vormen het belangrijkste basismateriaal voor de vervaardiging van topografische kaarten en plattegronden. „Uniek aan deze vorm van loodrechtfotografie is het feit, dat alle opnamen exact passend aan elkaar kunnen worden gelegd. Op deze wijze is iedere vierkante centimeter van ons land fotografisch in beeld gebracht. Deze foto's worden nu voor het eerst in de geschie denis in boekvorm uitgegeven door Robas Produkties en de Topo grafische Dienst", aldus Robas Produkties BV uit Den lip. Het betreft twaalf delen die per provincie zullen verschijnen en waar van kan worden gezegd dat ze „de meest recente en complete topo grafische kaartinformatie bevatten ooit gepubliceerd". (Opnamedata april/mei 1989). De (zwart/wit) opnamen zijn vanaf 2750 meter hoogte genomen en bestrijken gebieden van 4x4 km. De fotokaartbladen zijn in een schaal van 1 14 000 weergegeven, waardoor een optimale beeld kwaliteit en detailvorming worden verkregen. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor het deel van Zuid-Holland gestart en konden bedrijven en andere geïnteresseerden intekenen. .Fotokaarten Zuid-Holland" bevat de ruim 350 loodrechtopnamen, die gezamenlijk de gehele provincie bestrijken. De delen zullen separaat worden aangeboden. Het laatste deel verschijnt in april 1991. Door de rechtszekerheid en daarmee de kredietmogelijkheden te verbeteren, draagt een kadaster ook bij aan de verbetering van de economie. Onderzoek van de Wereldbank heeft uitgewezen, dat door de invoering van een kadaster de waarde van de grond onge veer verdubbelt. De opbrengst van de grond steeg met 20% (Thai land) tot 100% (Brazilië, Equador, Jamaica). Verder is het kadaster een belangrijk hulpmiddel bij een groot aantal overheidstaken, zoals ruimtelijke ordening, planning, ruilverkaveling en milieubeheer. Weerstand Naast voordelen kent de invoering van een kadaster in ontwikke lingslanden ook een aantal hindernissen. Het gaat dan niet alleen om het kostenaspect, maar bijvoorbeeld om de vrees voor aantasting van familie- en stamverbondenheid met de grond. Invloedrijke groot grondbezitters hebben er weinig belang bij om de afmeting van hun grondbezit openbaar te maken. Ook ondervindt de invoering van een kadaster weerstand bij personen die hun brood verdienen met het gebrek aan duidelijkheid, zoals sommige juristen en verzekeraars, en bij degenen die geen belang hebben bij een rechtvaardige(r) heffing van belastingen. Dergelijke hindernissen wegen echter niet op tegen de uiteindelijke voordelen van de invoering van een kadaster. Er valt wereldwijd dan ook een duidelijke toename van het aantal kadasterprojecten te constateren. Het bedrag aan Wereldbankleningen voor dit soort pro jecten is gestegen van 100 miljoen in 1980 tot 800 miljoen in 1987. Op dit moment zal het miljard wel zijn bereikt. Snel en goedkoop Met name in ontwikkelingslanden moet een kadaster snel en tegen relatief geringe kosten worden opgezet. In zijn rede deed Henssen dan ook de aanbeveling om onderzoek te doen naar snellere en goedkopere methoden en technieken; betrouwbare, maar minder ge avanceerde landmeetkundige verrichtingen bijvoorbeeld, en een voudigere procedures voor het vaststellen van rechten en afgifte van bewijsstukken. Voor het ITC ziet Henssen verder een belangrijke taak weggelegd bij het opleiden van generalisten die de beschikbare gegevens weten om te zetten in beleidsinformatie. Via workshops zou het ITC zich daarnaast kunnen richten op het topmanagement van kadastrale diensten als knooppunt voor de uitwisseling van ervaring en om ge zamenlijk naar oplossingen van problemen te zoeken. Het energieke en enthousiaste optreden van prof. Henssen en zijn collega Fabri speelde zich af in een kerk waarin ook de muzikale intermezzi goed tot hun recht kwamen. De receptie van beide hoog leraren na afloop in het ITC restaurant werd opvallend druk bezocht en had een informeel karakter. GEODIMETER 460 Geotronics AB in Stockholm Zweden introduceerde onlangs de Geodimeter 460. Dit nieuwe systeem maakt een eind aan het meest tijdrovende en altijd terugkerende onderdeel, namelijk het richten van de horizontale en verticale hoek en het meten van een afstand op een prisma. Bij het uitzetten met de Geodimeter 460 hoeft de waarnemer alleen het puntnummer van het uit te zetten punt in te geven. Het instru ment richt zich dan, met een zeer hoge nauwkeurigheid, volledig automatisch. Het systeem werkt zo snel, dat men met twee prisma's gelijktijdig kan werken. De servo-aansturing is ook zeer geschikt voor hoekmetingen in serie, waarbij de metingen in eerste en tweede kijkerstand automatisch worden uitgevoerd. Alle waarnemingen NGT GEODESIA 90 - 5 2 27

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 27