Hel: topografisch/kartografisch informatiesysteem ATKIS Epiloog Inleiding markering in zwart aangebracht, terwijl bovendien de bij de ruitlijnen behorende cijfers, weer in spiegelschrift, werden getekend. De bedoeling van dit laatste was dat deze cijfers dan in wit op de afdrukken verschenen, hetgeen de leesbaar heid, vooral in donkere partijen van het terrein, aan merkelijk zou verbeteren. Deze uitvoering was mogelijk, omdat door dit alternatieve systeem de werkdruk op de spiegelschriftexperts behoorlijk was afgenomen. De van deze negatieven gemaakte afdrukken vertonen dan de ruitlijnen en de hoogtelijnen met de hoogtecijfers in zwart en de coördinaatwaarden bij de ruitlijnen in wit. Afgeleverd produkt De hoofdmoot bestond uiteraard uit afdrukken van de ont- schrankte negatieven, voorzien van coördinatennet en hoogtelijnen en de vergrotingen van de tussenliggende opnamen. Daaraan werden, in niet meer te achterhalen aantallen, een aantal dingen toegevoegd, die ik in enkel voud zal noemen: een stereoscoop; een maatlatje; een loep; een topografische kaart 1 50 000, waarop met dikke punten de ligging van de hoofdpunten met hun num mer waren aangegeven; een fotomozaïek als terreinoverzicht. Dit werd vervaar digd door een aantal opnamen op basis van de ruiten- netten aan elkaar te plakken. Daarbij bleven in de aan sluitingen tegenspraken in het terreinbeeld over als gevolg van hoogteverschillen; een „mededeling omtrent het gebruik van de foto kaart". Hierin werd uitvoerig beschreven hoe de coör dinaten van een punt moesten worden opgemeten en gecorrigeerd, een en ander analoog aan hetgeen bij het onderdeel ontschranking is vermeld. Interessant is nog, dat wordt aangegeven hoe men, als door krimp van het papier de afstand tussen de ruitlijnen iets minder is dan 5 cm, de berekening van een indelings correctie kan ontlopen, namelijk door het maatlatje door het punt iets scheef te leggen, zodat men daarop inderdaad een afstand van 5 cm afleest. Het is onvermijdelijk dat, wanneer maanden achtereen onder hoogspanning wordt gewerkt, een aantal fouten wordt gemaakt. Voor een deel waren zij het gevolg van onachtzaamheid, voor een deel echter ook van overver moeidheid. Hoe groot het aantal herhalingen en afkeuringen is ge weest, valt niet meer te achterhalen. Vast staat wel dat, gezien de omstandigheden, dit aantal niet exorbitant hoog is geweest. In dit verband was het bijzonder belang rijk dat de gevolgde methode, zoals al eerder werd opge merkt, een ingebouwde kwaliteitscontrole bevatte. Hier door kon worden gegarandeerd, dat het afgeleverde resultaat zou voldoen aan de gestelde eisen. Dit werd later bevestigd door een officier van de Artilleriemeet- dienst, van huis uit landmeter, die vertelde dat voor een aantal punten controlemetingen waren uitgevoerd op grond waarvan een standaardafwijking van iets meer dan 2 m was berekend. Voor diegenen die toen nog met de vervolgopdracht (de Waterlinie) bezig waren, was dit een voldoening gevend bericht. Evenzo heeft het mij voldoening gegeven om, na vijftig jaar, mijn geheugen weer eens op te schudden en als hulde aan de werkers van toen dit verhaal te schrijven. Tenslotte wil ik nog mijn dank onder woorden brengen voor de hulp die ik heb gekregen van ir. A. Waalewijn voor enkele historische gegevens, van ir. L. van Zuyien voor het aan het licht brengen van het fotomateriaal en meer speciaal aan M. F. Boode, destijds een van de genoemde spiegelschriftexperts, zonder wiens geheugen de weer gave van de methoden waarop de hoogtelijnen werden aangebracht, vermoedelijk onjuist zou zijn geweest. door ing. M. P. J. van de Ven, chef Beheer Topografische Informatie van de afdeling Landmeten in de gemeente Nijmegen. SUMMARY The topographic and cartographic information system ATKIS In this article an overview is given of the development in Germany of a complex information system for capturing and maintaning topographic data and their cartographic presentation. Special characteristics of this information system are found in the use of digital terrain, landscape and map models, object oriented data management and the scale independent cartographic presentation of objects. Dit artikel geeft inzicht in de technische en toepassings gerichte ontwikkelingen in Duitsland met betrekking tot topografische gegevensbanken en kleinschalige kaart vervaardiging. Doordat het systeemconcept modulair van opbouw is en een aantal specifieke kenmerken bevat, is 206 een evaluatie ten behoeve van eigen ontwikkelingen wel licht op zijn plaats. De zogenaamde Landesvermessungsamter (LVA) van de verschillende deelstaten van de Bondsrepubliek Duits land hebben onder andere als taak topografische ge gevens te verzamelen, te archiveren en op verschillende manieren te presenteren. Het gaat daarbij vooral om de NGT GEODESIA 90 - 5

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 6