Lotgevallen van de kaart De omgeving van Hel Loo met Apeldoorn omstreeks 1750. Fragment kaart Willem Leenen, 1762. 1 25 000, nadat een vijftigtal door Leenen weergegeven terreinpunten daarop met redelijke zekerheid waren teruggevonden. Een fotografische reproduktie van Lee- nens kaart in Rijksmuseum Paleis Het Loo (ongeveer 1 6 verkleind, en waarvan het Apeldoornse presentje aan het Kadaster in 1980 weer een vergroting was) bewees hierbij goede diensten. Werken vanaf het origineel was prak tisch onmogelijk en, gezien de te verwachten beperkte nauwkeurigheid van Leenens kaart, bood deze werkwijze een aanvaardbaar alternatief. Via de schaalstok kon ik foto-afstanden voldoende nauw keurig tot kaartafstanden herleiden en zo kon ik 170 kaartafstanden vergelijken met de corresponderende af standen in het terrein, afgepast van de topografische kaart. De 170 onderling onafhankelijke lijnstukken waren zo representatief mogelijk gekozen, verdeeld over het gehele gebied. Met een vereenvoudigde variant van een algemeen bruikbare methode van nauwkeurigheids- onderzoek van oude kaarten [12] vond ik zodoende, dat Leenens kaart in doorsnede een schaal heeft van 1 (9990 ±10), waarbij de opgegeven tolerantie van het schaalgetal een ruwe, maar realistische schatting is van de standaardafwijking. Deze statistische spreiding van het schaalgetal als gemiddelde van 170 als onafhankelijk beschouwde schattingen daarvan, verraadt een spreiding van de schattingen ter grootte van ongeveer 1% (stan daardafwijking) van de nominale waarde 10 000. Deze 1% is op te vatten als een indicatie van de „geometri sche" nauwkeurigheid van de kaart. Bij het hanteren van deze indicatie is te bedenken, dat de kaart in de loop van haar bestaan kan zijn vervormd al was het maar door de herhaalde restauraties en dat de kaartafstanden zijn ontleend aan een fotografische repro duktie waarbij, voor zover na te gaan, geen speciale voor zieningen werden getroffen om meetkundige getrouw heid te waarborgen. De gevonden 1% is daarom op te vatten als een bovenste begrenzing van de onnauwkeu righeid van Leenens kartering en zeker van zijn land meetkundige opname. Bij nadere beschouwing bleek dat de kaartfouten niet willekeurig waren verdeeld, maar enigszins geografisch zijn bepaald. Het gevonden schaalgetal van rond 10 000 was een verrassing en strijdig met de via de schaalstok afgeleide waarde 9750. Een verrassing, omdat de toe passing van decimale kaartschalen in de tweede helft van de 18e eeuw nog uitzonderlijk was. De vraag of Leenen de schaal 1 10 000 bewust heeft gekozen, laat het feit onverlet dat zijn kaart die voor uitstrevende schaal nü, in het ge middelde, heeft. De tegenspraak met de waarde 1 9750 is niet goed verklaarbaar, zeker niet door een homogene en isotrope krimp van de kaart van 2,5%, die dan immers de metrieke lengte van de schaalstok ook niet ongemoeid zou hebben gelaten. De oorzaak van de tegen spraak moet eerder worden gezocht in een niet-consequent gebruik van de diverse roede-, voet- en duim- maten die voor terreinopname en kartering in gebruik waren en wat ook elders [13] tot moeilijkheden leidde. Het bleek mogelijk de beide in 1762 en 1763, respectievelijk ten behoeve van de stadhouder en het Hof van Gelderland, opgeleverde exempla ren van de kaart van Het Loo eendui dig te identificeren met de kaarten nu in expositie bij Rijksmuseum Pa leis Het Loo, respectievelijk in het bezit van Koningin Beatrix. Nadat het eerste exemplaar van de kaart in 1762 aan de minderjarige Stad houder Willem V was aangeboden, kwam het twee jaar later in beheer bij de Raden en Rekenmeesters van Zijne Hoogheid, de Nassause Do- meinraad in 's-Gravenhage. Daar zal het herhaaldelijk zijn geraad pleegd tot het enkele jaren vóór de omwenteling van 1795 waarschijnlijk naar Het Loo werd overgebracht. Vermoedelijk dook de kaart daar on der bij de Oranje-gezinde tuinbaas Philip Caspar Weinman. Deze werd in 1798 om zijn politieke overtuiging NGT GEODESIA 90 - 6

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 10