Toekomstige ontwikkelingen Fig. 5. Het over elkaar leggen van het gezoneerde, ontvangende ge bied (onderste kaartlaag) met de geselecteerde bouwwerkpolygonen (bovenste kaartlaag). analyse. Zo kunnen bijvoorbeeld alle activiteiten in een bepaalde straat of alleen activiteiten met een geluids afstand groter dan 100 m worden geselecteerd. Het analyseproces vervolgt met een relationele ,,join" (samenvoeging) van de verzameling geselecteerde re cords met de polygoontabel van de topografie in ARC INFO. Alleen die polygonen die behoren bij de geselec teerde bouwwerken, worden nu bewaard in een nieuw aangemaakt ARC/INFO-bestand: een kaart met de ge selecteerde bouwwerken. Aan de polygonen in dit be stand zijn de uit ORACLE meegenomen milieubelastin gen (uitgedrukt in afstanden) voor de verschillende milieu-aspecten gekoppeld. In de volgende stap van de analyse wordt de kaartlaag met de geselecteerde bouwwerken (de belasting) ge combineerd met de kaartlaag van het gezoneerde, ont vangende gebied (de gevoeligheid), zoals blijkt in fig. 5. Hierna kan de gebruiker bepalen voor welk milieu-aspect (tabel 1) de conflictanalyse wordt uitgevoerd, waarbij per geselecteerd bouwwerk/bedrijf wordt vastgesteld of dit voor het gekozen milieu-aspect conflicteert met het ont vangende gebied. Hiertoe wordt de milieubelasting die het bedrijf veroorzaakt weergegeven als afstand die in acht dient te worden genomen om geen overlast te ver oorzaken voor het ontvangende gebied vergeleken met de afstandzone rond het ontvangende gebied waarin het bedrijf is gelegen. Het resultaat van deze conflictanalyse wordt weerge geven in de resultaatkaart (fig. 6). Deze kaart geeft de ontvangende gebieden behorende bij het gekozen ge voeligheidstype weer, evenals de geselecteerde bouw werken. De bouwwerken worden middels een kleur of arcering onderscheiden in bedrijven met een milieube lasting die niet conflicteert in hun nabijheid ten opzichte van het ontvangende gebied en bedrijven met een milieu belasting die wel conflicteert. Vanaf dit punt is de rol van het systeem uitgespeeld. Beslissingen ondersteunen Op basis van kaarten die resulteren uit de analyse, kan het probleem van conflicterend grondgebruik (op basis van milieu-aspecten), evenals scenario's voor mogelijke oplossingen, worden opgenomen in het milieubeleid en op een niet mis te verstane wijze worden gepresenteerd aan bijvoorbeeld wethouders. Daarmee ondersteunen deze kaarten het nemen van beslissingen aangaande de problemen en oplossingen op het gebied van milieu. Tegelijkertijd wordt de positie van het milieubeleid ver sterkt als serieuze factor waarmee rekening dient te worden gehouden in algemene beleidsbeslissingen op gemeentelijk niveau. Het prototype zoals dat tot dusver is ontwikkeld, is slechts een eerste stap op weg naar een systeem met een veel uitgebreidere functionaliteit. Een aantal mogelijke ont wikkelingen wordt hieronder genoemd. De gegevensbestanden van het huidige prototype be vatten geschatte waarden voor de milieubelasting: de af standen en indices gekoppeld aan SBI-codes en afkom stig uit het „groene boekje". Het invoeren en gebruiken van reële, actuele waarden afkomstig uit een registratief milieu-informatiesysteem of een Hinderwet-bestand is een logische volgende stap. In veel gemeenten zijn deze gegevens voorhanden en ook steeds meer gemeenten beschikken over digitaal kaartmateriaal. De in het prototype opgenomen milieubelastende activi teiten zijn puntbronnen. Wegen en waterwegen als lijn- bronnen dienen ook in het systeem te worden opgeno men. Er zal een globale classificatie voor de milieube lasting van weg- en waterwegsegmenten moeten worden vastgesteld (of ontwikkeld). De huidige methode voor bij voorbeeld verkeerslawaai die wordt toegepast voor de verkeersmilieukaart, is voor het milieuzoneringssysteem te gedetailleerd en dient te worden gegeneraliseerd. Het huidige prototype signaleert problemen in de huidige situatie. Er dient een mogelijkheid te worden gebouwd om toekomstige ontwikkelingen in te voeren en te toetsen op consequenties voor de nabije, ontvangende gebieden. Daarmee is het mogelijk toekomstige problemen te voor komen door ontwikkelingen niet toe te staan dan wel af doende maatregelen te treffen, bijvoorbeeld door spe ciale voorzieningen bij het bedrijf en afspraken/voor schriften met betrekking tot de bedrijfsvoering. Een ver dere ontwikkeling is dan de mogelijkheid om interactief verschillende oplossingsscenario's in te voeren en de consequenties hiervan, zoals de mate van het bereiken van een gewenste situatie en de eraan gekoppelde te maken kosten, zichtbaar te (laten) maken. Op deze wijze ontstaat een planningshulpmiddel waarin het vaststellen van de gevolgen voor het milieu van ruimtelijke ingrepen en een evaluatie van alternatieven (inclusief kosten plaatje) tot de mogelijkheden behoren. Het spreekt voor zich dat het prototype alleen tot een vol waardig milieuzoneringsprogramma kan uitgroeien, als □confltctaronda bodrI)«an Hconf 1 ictorondo bodri)«on «oor RUdO I I goyoo1IgholOo- I I gob tod RU00 Fig. 6. De resultaatkaart van de ruimtelijke analyse (RUWO is de systeemcode voor Rustige Woonwijk). Geselecteerde bedrijven ten opzichte van: het gevóelige gebied RUSTIGE WOONWIJK voor milieuaspect GELUID 262 NGT GEODESIA 90 - 6

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 6