Apeldoorn 1 10 OOO, al in 1762 Conclusies Inleiding Wie was Willem Leenen? het gedurende enige tijd in de dagelijkse gemeentelijke milieubeleidspraktijk wordt getest. Een aantal gemeenten dat het prototype heeft gezien, toont hiervoor al interesse. Het doel van het onderzoeksproject was de bruikbaarheid van de aanwezige milieu-informatie te verbeteren, onder steund door het idee dat dit zou kunnen leiden tot een efficiënter, geïntegreerd milieubeleid. Het doel is bereikt. Registratieve milieu-informatiesystemen met een functio naliteit die vergelijkbaar is met de resultaten uit de eerste twee fasen van het onderzoek, worden momenteel ont wikkeld. Hoewel het prototype is gebouwd voor een niet- bestaande gemeente, gebruikmakend van geschatte waarden uit het „groene boekje", toont het duidelijk hoe geautomatiseerde bestanden die gedigitaliseerde topo grafie, vastgoedinformatie en milieu-informatie bevatten, kunnen worden gebruikt om het milieubeleid te onder steunen. De Franse inval in Staats-Vlaanderen in april 1747 werd de naaste aanleiding tot verheffing van Prins Willem Karei Hendrik Friso van Oranje tot stadhouder in alle zeven gewesten van de Republiek der Verenigde Neder landen. In Gelderland was de prins al stadhouder sinds 1722, zij het met beperkte bevoegdheden. Stadhouder Willem IV werd als kapitein- en admiraal-generaal ook de hoogste militaire gezagsdrager in de republiek. De uit breiding van de macht van de stadhouder verliep in Gelderland niet geruisloos en aan de sinds 1746 in Arnhem wonende provinciale landmeter Willem Leenen zullen de troebelen in 1747 en 1748 niet onopgemerkt zijn voorbijgegaan. Tot Prins Willems persoonlijke bezittingen in Gelderland behoorde Het Loo bij Apeldoorn, dat door zijn voorganger Willem III in 1684 was aangekocht en door deze in de jaren daarna geleidelijk tot een koninklijk domein was uit gebouwd. Als welkomstgeschenk boden de Staten van Gelderland de nieuwe stadhouder Willem IV in januari 1748 het heerlijke recht van hoge en lage rechtspraak op en rond Het Loo aan, een recht dat ook Willem lil van 1695 tot zijn dood in 1702 had uitgeoefend, maar dat in 1702 weer aan de Staten was teruggevallen. Willem IV wist van kaarten [1 en zo stelde hij voor dat van zijn nieuwe rechtsgebied een kaart zou worden gemaakt, waarop de Staten Willem Leenen daartoe opdracht ver strekten; er zouden twee exemplaren worden gemaakt: NGT GEODESIA 90 - 6 Literatuur DeMarco, T., Structured Analysis and Systems Specification. Your- don inc. New York 1978. Kathmann, R. M., W. A. H. Thissen, V. V. M. M. Ampt-Riksen, J. Brinksma, Informatievoorziening ten behoeve van milieubeleid, een oriënterend onderzoek in de provincie Utrecht. Publikatie- reeks Milieubeheer. SDU, Den Haag 1987. McMenamin, M., J. F. Palmer, Essential Systems Analysis. Yourdon press (Prentice Hall) 1984. Neuerburg, E. N., P. Vertaille, Schets van het Nederlands Milieu- hygiënerecht. Samsom/Vuga, Den Haag 1985. Slagmaat, M. J. M. van, Deelrapport project REMIS, analyse van een aantal milieuwetten betreffende de taken voor lokale overheden. Delft University of Technology, Delft 1988. Slagmaat, M. J. M. van, A. A. van der Veen, Tweede deelrapport project REMIS, verslag empirisch onderzoek REMIS. Delft Uni versity of Technology, Delft 1989. Slagmaat, M. J. M. van, A. A. van der Veen, De bouw van een proto type voor een beslissingsondersteunend milieu-informatiesys teem voor gemeenten. Delft University of Technology, Delft. In press. VNG, Bedrijven en Milieuzonering. Uitgeverij van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Den Haag 1986. Winsemius, P., Gast in eigen huis: beschouwingen over milieumana gement. Samsom H.D. Tjeenk Willink, Alphen aan de Rijn 1987. één voor de stadhouder en één voor het Hof van Gelder land in Arnhem. Uit liefhebberij heb ik een historisch en inhoudelijk onder zoek gedaan naar deze kaart en daarover gepubliceerd [2], vooral omdat één exemplaar thans deel uitmaakt van de drukbezochte permanente expositie van Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn. De belangrijkste beweeg reden om gehoor te geven aan het verzoek van de redac tie om dit artikel te schrijven, is wel dat de entree van het gebouw van de hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers aan de Waltersingel te Apeldoorn tot voor enige tijd werd gesierd door een fotografische ver kleining van de kaart en dat die daar jarenlang de aan dacht van veel collega's moet hebben getrokken. De reproduktie was een geschenk vanwege het Apeldoornse College van Burgemeester en Wethouders, dat in oktober 1980 door de directieraad van het Kadaster een warm onthaal werd bereid. De mid-18e-eeuwse kaart is de oud ste waarop de tegenwoordige gemeente, bij benadering binnen haar huidige grenzen, gedetailleerd is afgebeeld. Vóór hij in 1745 Isaac van den Heuvel opvolgde als provinciaal- of ordinaris-landmeter in Gelderland [3], was Willem Leenen ingenieur bij het Staatse leger en in garni zoen te Zutphen. In 1738 was hij daar als pas aangesteld extra-ordinaris-ingenieur gekomen [4], Voordien was hij 263 door prof. dr. ir. L. Aardoom, Hoog-Soeren. SUMMARY Apeldoorn 1:10 000, as early as 1762 When Prince Willem IV of Orange became stadtholder of the Republic of the United Provinces he was presented the jurisdiction around his Loo estate by the States of Gelderland in 1748. The States' surveyor Willem Leenen was ordered to map the area having an extent approaching that of the nowadays community of Apeldoorn. The history is outlined and the properties of the map; the two original manuscript copies of which still exist, are described.

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 7