RIJKSKADASTER SPIL BIJ PRIVATE RECHTSVERKEER opgedragen aan het Instituut voor Bouwrecht in samen werking met de Vakgroep Toegepaste en Planologische Geodesie van de TU Delft. Selectie In dit tweede rapport dat waarschijnlijk zal uitmonden in een advies van de RAVI zelf, wordt allereerst een nadere selectie gepleegd van te registreren publiekrechtelijke beperkingen. Voorop staat daarbij het belang van het rechtsverkeer en dus niet dat van de bestuurlijke informa tievoorziening, hoewel dat op de achtergrond meespeelt. Naast min of meer ingrijpende gebruiks- en beschikkings beperkingen komen ook financiële lasten en beheerver- plichtingen die op basis van publiekrechtelijke wetten en verordeningen worden opgelegd, in beginsel voor regis tratie in aanmerking. Als zodanig worden in het concept rapport niet minder dan een veertigtal overheidsbeschik kingen en achttien besluiten van algemene strekking, waaronder bestemmingsplannen en andere planfiguren met een bindend karakter, opgesomd. Systeem Wat het systeem van registratie betreft zal waarschijnlijk worden teruggegrepen op het onderscheid dat in 1976 al in het Rapport van de Werkgroep Coördinatie Wetgeving Onroerend Goed van het Instituut voor Bouwrecht werd gemaakt [11]. Naast ondergetekende als voorzitter had in die werkgroep ook zitting mr. ir. J. L. G. Henssen, destijds hoofdingenieur bij de Directie van het Kadaster en de Openbare Registers. Ik zeg dit, omdat in het genoemde rapport niet werd gekozen voor een complete registratie van de publiekrechtelijke rechtstoestand door de Rijks dienst, maar slechts voor een verwijzingssysteem in de kadastrale registratie. In dat systeem zou, behalve naar de door het Kadaster zelf bijgehouden openbare regis ters, ook naar elders bijgehouden brondocumenten kun nen worden verwezen. De meeste publiekrechtelijke be perkingen worden immers door de gemeenten opgelegd en het is eenvoudig ondoenlijk alle desbetreffende bron documenten (plannen, beschikkingen en andere beslui ten) te doen overschrijven in de openbare registers. Tot nu toe heeft het rijkskadaster dit alleen ten aanzien van beschikkingen met zaaksgevolg min of meer na gestreefd7). Samenwerking Wil er echter ooit een sluitend informatiesysteem ook ten aanzien van de publiekrechtelijke rechtstoestand tot stand komen, dan is een nauwe samenwerking tussen 7) Nota naar aanleiding van het Eindverslag op p. 5 e.v. en verder RAVI-rapport no. 13, p. 67 e.v. 8) Zelfs het door C. F. G. van der Boom, Nieuwbouw koopwoningen, diss. Leiden 1990, p. 16 e.v. voorgestelde rechtsgevolg van stil zwijgende vergunningverlening bij het niet tijdig verstrekken van informatie over de bouwmogelijkheden door B en W gaat in de Nederlandse verhoudingen veel te ver. Zie over de juridische waarde van het Franse certificat d'urbanisme M. H. Koert in mijn afscheidsbundel Rechtsvorming in de sociale rechtsstaat, p. 300 e.v., Deventer 1989. 9) Zie daarover naast de samenvatting in het RAVI-rapport op p. 42 e.v. uitvoerig M. H. Koert, Rechtsvergelijkende studie naar de kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand van onroe rend goed in Engeland, Frankrijk, België en West-Duitsland, Rijkscommissie voor Geodesie/Instituut voor Bouwrecht, p. 5 e.v., Delft-Den Haag 1988. rijkskadaster en gemeenten onvermijdelijk. Kan men van het private rechtsverkeer vragen dat notariële akten en verklaringen en ook gerechtelijke stukken in de openbare registers van onroerend goed worden ingeschreven al vorens zij hun beoogde werking tegen derden krijgen, bij de gemeentelijke en andere publieke besluitvorming is dit een onmogelijke eis8). Bovendien is de bewaarder van de openbare registers niet in staat om verantwoorde infor matie uit publiekrechtelijke brondocumenten te geven. Dat kan alleen het betrokken openbaar lichaam dat het besluit heeft genomen. In Engeland, het enige naburige land waar tot onze verrassing een nagenoeg complete registratie van de publiekrechtelijke rechtstoestand bleek te bestaan, gebeurt dit dan ook in hoofdzaak via lokale registers9). Rol rijkskadaster Bij ons zou ik zo ver niet willen gaan, zeker niet waar het de perceelsgewijze registratie betreft. Anders dan Enge land beschikken wij immers over een volledige kadastrale indeling van ons land. Zodoende kunnen wij ook de registratie van de publiekrechtelijke rechtstoestand, evengoed als die van de privaatrechtelijke, koppelen aan die indeling. Juist zo'n perceelsgewijze registratie in de zin van een verwijzingssysteem naar de brondocumen ten, waar dan ook ter nadere informatie opgeslagen, is wat wij ten behoeve van het rechtsverkeer nodig hebben. Daarin kan alleen het rijkskadaster voorzien. Of eigenlijk moet ik het nog anders zeggen: de kadastrale indeling wordt door het rijkskadaster bijgehouden en al dan niet via een geautomatiseerd systeem op den duur dus het Landmeetkundig en Kartografisch Informatiesysteem (LKI) doorgespeeld naar het gemeentekadaster. Rol gemeentekadaster De gemeente kan het eigen kadaster desgewenst aan vullen met een perceelsgewijze registratie, indien ze over deze kadastrale indeling beschikt ook weer in de vorm van een verwijzingssysteem van de publiekrechtelijke beperkingen, uiteraard voor zover die door de gemeente zelf worden opgelegd. Daarmee zijn wij dus terechtgeko men bij de rol van het gemeentekadaster in het geheel. Laat ik er direct voor alle duidelijkheid bij zeggen: die kan nooit zo ver gaan, dat het rijkskadaster bij de registratie van de publiekrechtelijke rechtstoestand wordt uitge schakeld. Al was het alleen maar, omdat ook op rijks-, provinciaal en waterschapsniveau beperkingen worden opgelegd, die dan toch het beste centraal kunnen worden geregistreerd. Maar dat niet alleen. Bij uitstek is en blijft het rijkskadaster in mijn gedachtengang de spil waarom het hele private rechtsverkeer draait. Per slot van reke ning berusten bij deze instelling de openbare registers, waarin privaatrechtelijke rechtsfeiten worden ingeschre ven. Rol notarissen Er is echter nog een andere reden waarom het kadastrale verwijzingssysteem, ook voor zover het betrekking heeft op de publiekrechtelijke rechtstoestand en dus een ver- 314 NGT GEODESIA 90 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 10