Enkele knelpunten waren echter al zichtbaar geworden: de onduide lijkheid wie bij een gemeente het voortouw moet nemen, de grote organisatorische problemen die het invoeren van de automatisering meebrengt en het gebrek aan specifieke deskundigheid. Gelukkig is het Kadaster beschikbaar en een belangrijke partij in deze en daar was spreker blij mee, als de rol van het Kadaster tenminste beperkt blijft tot wat het nu is en niet de spil binnen de vastgoedinformatie wil zijn. „Het Kadaster tot uw dienst", best, maar laat duidelijk zijn dat de gemeenten recht hebben op de kadastrale informatie en ook willen beschikken over een terminalaansluiting daarop. Verder staat er natuurlijk ook een groot aantal leveranciers te wach ten om adviezen aan te reiken. De gemeenten worden bestookt met prachtige verhalen en dat is logisch, want bij de gemeenten zit de belangrijkste groeimarkt. Spreker waarschuwde voor overhaaste beslissingen. De folders zijn mooi, maar er zijn nog weinig beproefde integrale pakketten. De gemeenten fungeren voorlopig nog als proef konijn en pas op: niet alle consultants zijn deskundig. Het is zaak om goed bij de les te blijven. Uit de praktijk werden deze woorden nog eens onderstreept door ing. A. Boer van de gemeente Terneuzen. Automatisering lijkt soms een toverwoord waarmee problemen kunnen worden opgelost; in de praktijk blijkt echter vaak dat door automatisering een probleem wordt toegevoegd aan de bestaande. Ook zijn afdeling had niet te klagen over leveranciersaanbiedingen, maar kreeg bovendien grote aantallen rapporten en stukken van commissies en instellingen die alle veel wijsheid schijnen te bevatten. Laat u echter niet verleiden te gaan automatiseren alleen om niet als achterlijk versleten te worden, hield hij de collega's voor. Besef dat automatisering van de vastgoedregistratie vooral een organisato risch probleem is. Ga daarom stap voor stap te werk en evalueer alle stappen zeer zorgvuldig. Over de stap-voor-stap-benadering was ir. P. J. Buys (PZEM) minder enthousiast. Te weinig wordt beseft dat, als je per afdeling een systeem ontwikkelt op PC of mini, er uiteindelijk toch moet wor den gekoppeld en de koppeling van een klein systeem naar een gro ter systeem is nauwelijks mogelijk. Feitelijk moet er dan een tweede conversieslag plaatsvinden en dan ben je net zo duur uit. Overigens heeft spreker er begrip voor dat veel gemeenten en bedrij ven het zich niet kunnen permitteren in één stap te automatiseren en tevreden zijn met kleinschalig geïntegreerde systemen. Hoe de PZEM haar totale geïntegreerde automatisering heeft opgezet, be schreef Buys uitvoerig in de toelichting op het TDIS (Transport en Distributie Informatie Systeem). Mochten de deelnemers wat in verwarring zijn gebracht over de mogelijkheden en moeilijkheden bij vastgoedinformatie, de organisa toren hebben zich beslist ingespannen de deelnemers wijzer van de markt te laten komen dan zij er heen gingen. Hiertoe droeg onder meer de lezing van ir. M. C. de Koster bij met een zakelijke en volledige opsomming over de automatisering van het kadastrale kaartmateriaal en met name de GBKN. De aanwezigen weten nu hoe de GBKN in Zeeland tot stand komt, dat de GBKN van heel Zeeland omstreeks 1998 gereed zal zijn en digitaal opgeslagen in het LKI-systeem en dat het Kadaster hierbij gebruik maakt van VAX-computers. De invoer- en mutatieverwerkin gen vinden plaats via een stand-alone interactief grafisch systeem (IGOS). De levering van digitale bestanden aan derden geschiedt via het plaatsen van een magneetband. Het uitwisselingsformaat is DUF of SUF-2. Ir. C. J. M. van Unen verschafte duidelijk inzicht in de praktijk van de automatisering bij de gemeente Middelburg. Middelburg is op meerdere deelterreinen bezig en beschikt thans over een uitgebreid geautomatiseerd systeem. Als je er meer van wilt weten, kom dan ge rust eens kijken, nodigde hij uit. Voor een deel was dat al mogelijk in de expositieruimte van deze dag. Veel mogelijkheden werden daar getoond. Veel schermen gaven voortdurend hun gegevens prijs: op de begane grond de stands van het Kadaster, de gemeente Middel burg en de PZEM, op de bovenverdieping (enige afstand moet er zijn) de stands van enkele van de vele leveranciers op dit gebied: Bravenboer en Scheers, CMG, Oranjewoud/L en T Informatica en de combinatie Philips/Grontmij/HIC (Holland Information Consulting). Velen zijn beslist weer wijzer van de markt naar huis gegaan. Theo Scheele TENTOONSTELLING „LAND IN KAART" GEOPEND Donderdag 21 juni werd in het Defensievoorlichtingscentrum te 's-Gravenhage de tentoonstelling ,,Land in kaart" geopend. Aan leiding tot die expositie is het 175-jarig bestaan van de Topografi sche Dienst. Na een welkomstwoord van de directeur Voorlichting van het depar tement was de beurt aan drs. P. W. Geudeke, de directeur van de jubilerende Dienst. Hij vertelde volledigheidshalve, dat er al voor 1815 werd gemeten en dat de jubileumdatum werd gekoppeld aan ,,een nieuw begin na de Franse tijd". Hij onderscheidde door de eeu wen heen drie motieven voor kaartvervaardiging: het wijzen van de weg, het verdelen van het land en het uitbeelden van kennis over de aarde. Aansluitend wees hij erop, dat kaarten altijd voor een bepaald doel worden gemaakt, al kan dat een ruim doel zijn. Ter inleiding op de speciaal vervaardigde poster ging de kartograaf Geudeke in op beelden van kaarten. Hij startte met kaarten op postzegels, vervolg de met de IJsselmeerpolders op ons 50-guldenbiljet en kwam zo via kaarten op trams bij de kaarten op tentoonstellingsaffiches. Aan dacht voor de gedaantewisseling van analoog naar digitaal, van papier naar cd-rom, was er ook.Omstreeks 1998 hopen we de drie hoofdbestanden volledig digitaal beschikbaar te hebben", aldus de directeur. Als dat lukt op de streefdatum 10 oktober 1998 is het precies 200 jaar geleden, dat de overste der genie C. R. T. Krayen- hoff zijn opdracht tot vervaardiging van een algemene topografische kaart kreeg en is er dus weer aanleiding voor een jubileumviering. Vervolgens sprak de staatssecretaris van Defensie, mr. B. J. M. baron van Voorst tot Voorst. Hem viel direct op, dat het woord „mi- Onder toezicht van drs. P. W. Geudeke kijkt de staatssecretaris door een stereoscoop. NGT GEODESIA 90 - 7/8 329

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 25