litair" niet (meer) voorkomt in de naam van de Dienst en hij zag dat als illustratie van de taak voor heel Nederland. Hij memoreerde het respectabele werk, dat werd verricht met kroontjespen en potje inkt, maar sprak ook voor hem ongebruikelijke woorden uit als orthofoto- scoop, scanner en laserplotter. De staatssecretaris wist er wel van, dat de mensen van de Topografische Dienst er .ongelofelijk pre- ciese kaarten" mee kunnen maken. Naar de geest van de tijd komt de Dienst vanaf 1991 in aanmerking voor zelfbeheer. Ook figuurlijk komt „Emmen" dan wat verder van „Den Haag". De staatssecreta ris verwacht, dat het zelfbeheer ,,heel positief voor de motivatie van de medewerkers kan zijn" en vond dat een dienst na 175 jaar ,,oud genoeg is om op eigen benen te staan". De staatssecretaris opende de tentoonstelling door een collage te onthullen van de 62 bladen van de Topografische en Militaire kaart 1 50 000 uit de periode 1850 - 1864. De kaart was in herdruk onder transparant kunststof overzichtelijk op de vloer aangebracht. De regio Voorst werd in detail bekeken alvorens de staatssecretaris een heuse steendruk maakte en uitleg kreeg over ook moderner zaken. Hoewel het historisch element dus niet ontbreekt, ligt de nadruk van de tentoonstelling juist op de moderne technieken. Toch was ook op de video nog een eigentijdse topograaf per rijwiel te zien en stond onder een kleurenfoto: ..De topograaf doorkruist per fiets het hem toebedeelde gebied en tekent alle zaken nauwkeurig op de luchtfoto's aan". Samenwerking met het bedrijfsleven is op de expositie niet ge schuwd. Onder meer is een simulator van een auto met ..traveipiiot" aanwezig. De vrachtwagenchauffeur vouwt geen kaart meer uit, maar ziet op zijn beeldschermpje een plattegrond, waarop zowel zijn bestemming als de actuele positie zijn aangegeven. Tijdens het rijden beweegt de kaart mee: het monitorbeeld spoort met de rij richting. Op de tentoonstelling zijn ook diverse „dochters" van de to pografische kaart te zien, zoals de Waterstaatskaart. De tentoonstelling „Land in kaart" is tot 15 september in het Defen sie Voorlichtingscentrum, Korte Houtstraat 21 in Den Haag. De ope ningstijden zijn maandag van 12-17 uur en dinsdag tot en met vrij dag van 9-17 uur. Tijdens het symposium in Emmen (24 oktober) zal de tentoonstelling daar te zien zijn. Adri den Boer de Macintosh als Kartografisch Medium STUDIEDAG „DE APPLE MACINTOSH ALS KARTOGRAFISCH MEDIUM" (31 mei 1990, Dish Hotel Schermerhorn Hail in Enschede) Op het gebied van grafische presentatie is heel wat „te koop", zeker in de landmeetkundige en kartografische wereld. Elk zelfrespecte rend software-huis op dit gebied heeft een of meerdere applicaties ontworpen, die een groot deel van het potentiële kopersgilde zou kunnen aanspreken. Meestal zijn deze software-huizen gericht op onder MS-DOS of UNIX draaiende systemen. In die zin kan de Apple dus met zijn eigen besturingssysteem via de Motorola 68030- processor als een eigenzinnig fenomeen worden beschouwd. Door de hoge mate van gebruikersvriendelijkheid wordt de Apple door velen vaak als niet-professioneel gezien. Ofschoon ik als trouwe Atari-ST-fan niet helemaal onbevooroordeeld zou zijn (deze heeft im mers een processor uit dezelfde familie) wilde ik op deze dag toch een objectieve kijk proberen te krijgen op de Apple als kartografisch medium. Zou het lukken. Samen met zo'n 120 andere belangstellenden, afkomstig van ge meenten, provinciale en rijksorganen, uit de (karto)grafische sector en particulieren, toog ik naar Enschede om me eventueel te laten overtuigen. De opening werd multi-linguaal gebracht door prof. dr. J. C. Muller van het ITC, waarna P. Schokker via een korte inleiding de eerste spreker J. F. Raper van het Apple Mapping Centre van het Birkbeck College aan het woord liet. Raper benadrukte dat de Apple op dit moment het beste grafische systeem in huis heeft. Alles is erop gericht om het grafische „plaat je" zo goed mogelijk te kunnen maken, daarbij ondersteund door zijn gebruikersvriendelijkheid. De drempel voor gebruikers is erg laag. Er behoeven geen ingewikkelde commando's te worden ingetypt om het werk uit te voeren. Binnen een dag, zo zei hij, kan men ermee werken. Hij ziet dan ook een duidelijke toekomst weggelegd voor de Apple als kartografisch medium, zeker wanneer deze systemen worden vergeleken met MS-DOS-systemen. Op dit moment ondersteunt de „Mac" reeds grotere digitizers en scanners. Uitermate geschikt lijkt de Mac ook voor toepassingen in GIS en de vervaardiging van thematische kaarten. Portables maken deze gebruikersvriendelijkheid ook nog eens mobiel. GIS-projecten in Afrika zijn reeds op de portable Mac uitgevoerd. Omdat de Mac ook bij particulieren altijd al in trek is geweest, is er ook veel PD-software („Public Domain Software"). Met name uit de VS is veel van deze programmatuur aanwezig (zelfs Landsat). Voor het meer professionele gebruik kan de Mac als interface worden toe gepast bij bijvoorbeeld ARC-INFO. Het gebruik van schermen en iconen maakt het geheel direct toe gankelijk. Afsluitend wist Raper nog te melden dat een nieuwe versie 2.0 en System 7.0 op komst zijn. Susanne Schmidt van het gelijknamige kartografiebureau uit Karls ruhe nam het woord wat onwennig over. Onwennig, want dit was haar eerste toespraak voor een wat groter publiek. Als afgestudeerd kartografe richtte zij het genoemde bureau op en samen met ing. K. Reichenbach (de technische man) is het programmapakket Cart/o/graphix ontwikkeld. Volgens hem is het programma gericht op geografische gegevensverwerking en presentatie. Het programma kan met name worden ingezet op het gebied van milieu, planologie en ruimtelijke ontwikkeling en is daarom ook een voor de politiek in teressant programma. Maar waarom de Macintosh? De presentatie en de behandeling van de gegevens leverden problemen op. De Mac heeft veel „tools" standaard aan boord om deze problemen aan te pakken, zo zei hij. Bovendien speelde hier wederom het gebruiksgemak een grote rol. Natuurlijk zal het voor de makers van het programma een voordeel zijn, wanneer het op een eenvoudige wijze kan worden bediend. Reichenbach voegde eraan toe dat het door de combinatie van appa ratuur en programmatuur mogelijk is snel (kleuren)afdrukken te maken. De gebruiker kan gegevens op diskette verkrijgen en hieraan toevoegen of veranderen. Natuurlijk zijn vergelijkbare programma's flblage Bearbeiten Grafikhilfen Farbtabellen Datenrenster l 2 I Europakarte Namen der Lander 'C<TI^ Vektorgruppe .inienstarke (mm) kostje riptli me Schatteneffekt Hachensignatur Linie ©Obertlache Funktionen Reserve Reserve werte Flacnen rland Grofibritannien Benei ux-Staaten Dane mark Bundesrepubli k Frankreich Itaiien Spanten Protugal Gnec henland [scwuini riiM wtitf 55, 2 1 Signatur n Millionen Signaturnummer Stgnaturnummer Hinterg Signaturgrad Signaturschmtt Vektorgruppe Signaturflache Stgnaturrand Funktionen Reserve Reserve Europa wird zum gröBten Markt der Welt Wenn 1992 mil dem EG Bmnenmarkt die naiionalen Zoll- und Handels- grenzen der zwolf Mitgtieds slaaten fallen, sparen Europas Wirtschafl und die 324 Millionen Verbraucher nach Experten-Berechnung jahrlich über 500 Milliarden Mark an Koslen, die aus der NGT GEODESIA 90 - 7/8 331

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 27