Bijhouding zelfde hoogwaardig produkt te maken als in het verleden. Die moderne techniek is er gekomen in de vorm van beeldschermen en grote digitaliseertafels voor de tech nisch kartograaf. Deze apparatuur zal in dit jubileumjaar een grote vernieuwing en uitbreiding ondergaan. Het voor de kartograaf meest opmerkelijke verschil is het nu reeds nagenoeg afschaffen van de digitaliseertafels. Dit is mogelijk geworden door het te digitaliseren origineel niet meer op de digitizer te leggen, maar te scannen en vervolgens op het scherm als referentie af te beelden. Het levert voor de kartograaf een prettiger werkhouding op. Verder verwachten we door het niet langer gebruiken van de onnauwkeurige digitaliseertafels de precisie te verho gen en door de directe controle van de samenvallende beelden van het origineel en de gedigitaliseerde vectoren een hogere betrouwbaarheid te kunnen bereiken. Nieuwe produkten Evenals aanpassingen aan de sociale eisen van deze tijd zijn er ook aanpassingen aan de hedendaagse techni sche eisen. Nam men vroeger genoegen met informatie op een stuk papier, nu wenst de gebruiker daarnaast ook informatie in digitale vorm. Werd en wordt de papieren kaart voor een grote verscheidenheid aan toepassingen gebruikt, de digitale kaart heeft een nog breder toepas singsgebied. De papieren kaart wordt op verschillende schalen uitgebracht en sinds 1951 bestaan er een mili taire en een civiele versie, met als enig verschil het coör dinatenstelsel. Beide kaarten zijn overigens te bestellen, eventueel zelfs volgens de postorder-slogan: 's ochtends gebeld, de volgende dag besteld. Voor digitale bestanden is het nog lang niet zover. Er is overleg nodig over gebruik, inhoud en formaat van het te leveren bestand voordat een prijs kan worden vastgesteld en de leveringsovereenkomst kan worden getekend. Het coördinatenstelsel waarin de informatie wordt geleverd, is niet langer van belang, daar de transformatieprogram ma's en de rekencapaciteit alom beschikbaar zijn. Wel moet worden aangegeven of een raster- of vectorbestand wordt gewenst en of men de contouren of de hartlijnen van de wegen in het bestand wil hebben opgenomen. In de nabije toekomst hopen we bij de verkoop van bestan den nog meer alternatieven te kunnen bieden. Aan het vectorbestand zullen verschillende sets met attributen kunnen worden gekoppeld en zal de informatie door programma's kunnen worden voorbewerkt. Met andere woorden, naast die éne kaart voor meerdere toepassin gen komen meerdere bestanden beschikbaar, aangepast aan de specifieke wens van de gebruiker. De belangrijke vraag hoe de bijhouding van de bestanden is geregeld, wordt nog maar zelden gesteld. Binnen de Dienst en met de Europese collega-diensten wordt over legd over de wijze waarop de bijhouding moet worden ge regeld en hoe de wijzigingen aan de gebruiker kunnen worden geleverd. Ook met de gebruiker die de gecorri geerde gegevens in zijn systeem moet verwerken, zal Stads/iagenÊ 'J/aScheller vw broek jv Scheller broek y thmenm Ge'èrenw^^ Fig. 2. Het kader van de militaire kaart 150 000 met geografische coördinaten op de internationale ellipsoïde en de rechthoekige coördinaten in de UTM-projectie en van hetzelfde gebied de civiele kaart met de geografische coördinaten behorend bij de Bessel-ellipsoïde en RD-coördinaten in de bekende stereografische projectie. NGT GEODESIA 90 - 7/8 307

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 3