X. TOPOGRAFISCHE INFORMATIE Basisbestand Meer dienstverlening BASISBESTAND lucht foto's l kaarten TOEPASSINGEN geografische bronnen GEOGRAFISCHE INFORMATIE selecties en aggregaties in verschillende formaten ATTRIBUUT INFORMATIE Informatiebronnen Kort voor de Tweede Wereldoorlog is de luchtfoto de basis voor de informatie-inwinning geworden. Sinds die tijd is de inwinning van de topografische wijzigingen ge heel in eigen hand. Nu er mogelijk betrouwbare en toe gankelijke bestanden van derden komen en de verande ringen bovendien per thema kunnen worden verwerkt, behoeft de informatie niet meer uitsluitend uit het lucht foto-archief te komen. Onlangs zijn er proeven genomen om de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) te gebruiken als infor matiebron voor de bebouwing. Helaas is de GBKN nog maar voor een klein deel van het land beschikbaar en bepaald niet uniform. Mogelijk zal, als de GBKN volledig in de fase van de jaarlijkse bijhouding is gekomen, de geschiedenis zich herhalen, want ook in 1815 werden gegevens ontleend aan het Kadaster. Fig. 3. De centrale rol van het basisbestand schematisch weer gegeven. worden overlegd. Niet elke gebruiker zal blij zijn met de algehele vervanging van zijn oude bestand door een her ziene versie, zeker niet als hij het bestand eigenhandig heeft verrijkt met voor zijn toepassing van belang zijnde informatie. De Dienst realiseert zich dat digitale geogra fische informatie slechts een onderdeel vormt van een geografisch informatiesysteem (GIS), waarvan ook appa ratuur en programmatuur deel uitmaken. De door de Dienst geleverde ruimtelijke informatie zal net als bij de papieren kaart een uniforme inhoud, een landelijke be dekking, een constante kwaliteit en een gegarandeerde bijhouding hebben. Momenteel wordt de cyclus van de bijhouding door veel gebruikers als te lang ervaren. Deze kritiek geeft het belang aan van een goed geregelde herziening. Bij een digitaal bestand is de bijhouding van nog meer belang. De mens kan bij het raadplegen van een kaart rekening houden met de veroudering van de kaart; een programma daarentegen kan geen rekening houden met de ouder dom van de gegevens bij het maken van berekeningen. Gelukkig behoeft de herziening van een geografisch bestand niet automatisch te worden gekoppeld aan de produktie van een nieuwe kaart. Daarom kan de cyclus van de herziening per thema uit de kaart apart worden vastgesteld. De wegen zouden bijvoorbeeld met een korter interval kunnen worden herzien als het grondge bruik. De gebruikers van het bestand zouden, rekening houdend met de kosten, de herzieningscycli per kaartthe- ma moeten vaststellen. De Topografische Dienst is voor de kaartproduktie overigens ook een gebruiker van zijn eigen gegevens. Door het digitaliseren van de geografie kan het produktie- proces van de papieren kaart worden geautomatiseerd. Veel belangrijker zijn de digitale geografische bestanden, die voor vele toepassingen kunnen worden gebruikt. Met het oog op de gevarieerde behoefte zal de Dienst een basisbestand opbouwen met een eenvoudige chain-node structuur. Met behulp van beschikbare programmatuur zullen hierop bewerkingen worden toegepast. Het resul taat van zo'n bewerking kan zijn een selectie, een aggre gatie, een coördinaattransformatie en ook de generatie van een geavanceerde topologische structuur. In een chain-node structuur zijn de gecodeerde lijnen van knooppunt naar knooppunt gegeven. In een topologische structuur zijn daaraan nog ruimtelijke relaties toege voegd; bijvoorbeeld het grondgebruik links en rechts van die lijnen, wat weer kan worden gebruikt voor het inventa riseren van oppervlakte-elementen of voor kartografische doeleinden. Standaard zal een aantal bestanden worden gevormd, die qua detailniveau vergelijkbaar zijn met de huidige kaartschalen: 1:12 500 (het basisbestand), 1:50 000, 1 250 000 en 1 500 000. In hoeverre deze bestanden aan elkaar gerelateerd zullen zijn, is nog de vraag. De bestanden zullen voorlopig niet automatisch uit elkaar kunnen worden afgeleid, omdat bij het generaliseren te veel subjectieve aspecten een rol blijven spelen. Inter actieve programma's zullen de kartograaf wel assisteren bij het generaliseren. Ook zal nieuwe informatie uit ande re bronnen moeten worden toegevoegd, omdat de kleine re schalen vaak sneller worden herzien dan de grotere. Zo wordt de kaart 1 250 000 eens in de vier jaar herzien tegen de kaart 1 50 000 gemiddeld eens in de zeven jaar. Het basisbestand of één van de afgeleide bestanden vormen voor de gebruiker slechts een halffabrikaat; af hankelijk van de toepassing zullen gegevens moeten worden toegevoegd en bewerkingen uitgevoerd. De Dienst kan daarbij behulpzaam zijn door de werkzaam heden op contractbasis uit te voeren of door programma tuur ter beschikking te stellen. De ontwikkelingen in de GIS-wereld gaan zo snel, dat we al deze nieuwe diensten op korte termijn niet alleen kunnen leveren. Er zijn dan ook gesprekken op gang ge komen met het bedrijfsleven om in samenwerking sneller 308 NGT GEODESIA 90 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 4