De plaats van het Kadaster bij de vastgoedinformatie van juridisch standpunt beschouwd1) Kadasrer 1. Inleiding INSTELLING OF BEDRIJF door prof. dr. mr. P. de Haan, oud-hoogleraar aan de TU Delft. SUMMARY The position of the Cadastre in landinformation On March 22nd of this year prof. dr. mr. de Haan was invited to give his opinion about the position which the Dutch Cadastre should take in the 'vastgoedinformatie' at the opening of the AKR-system Automation of Cadastral Registration) for the province of Overijssel. opening A Het Kadaster tot uw dienst Volgens de titel van een bijzonder fraai uitgevoerde bro chure die de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in 1988 liet verschijnen, staat het Kadaster tot uw dienst [1], Mede met het oog op een juiste plaatsbe paling van deze belangrijke overheidsinstelling in het ge heel van de vastgoedinformatie zou ik er echter als onder titel aan toe willen voegen: „Jazeker, maar wel tegen betaling". Voor niets gaat tegenwoordig alleen nog de zon op. Vanaf het gedenkwaardige jaar 1990 zal namelijk niet enkel de Automatisering van de Kadastrale Registratie (AKR) met uitzondering van het hypothecaire deel in het hele land voltooid zijn als Gelderland ook over de brug komt; tevens wordt immers in ditzelfde jaar ook de doelstelling van volledige kostendekking bereikt. Op zichzelf is daar niets tegen. Hoogstens kan men zich afvragen wat nu nog de rechtsgrond is voor het heffen van overdrachts belasting, waar tenslotte ook het notariaat volledig kostendekkend opereert (en zelfs meer dan dat, volgens de Vereniging Eigen Huis). Daar wil ik het echter niet verder over hebben, omdat mij voor de plaatsbepaling van het Kadaster bij de vastgoedinformatie het financiële Voor niets gaat de zon op 1) Inleiding gehouden bij de opening van het AKR-systeem in de provincie Overijssel op 22 maart 1990 te Zwolle. 2) Over het verschil tussen een overheidsinstelling en een over heidsbedrijf zie [3], p. 161 e.v. aspect alleen interesseert, voor zover het iets zegt over de aard van deze overheidsinstelling dan wel dit over heidsbedrijf. Instelling of bedrijf Met deze alternatieve aanduiding (instelling of bedrijf) zit ik dan meteen al in de problematiek. Want blijkens artikel 3 van de pas vastgestelde Kadasterwet [2] heeft de Rijks dienst van het Kadaster en de Openbare Registers pri mair de wettelijke taak om mede in het belang van de rechtszekerheid openbare registers inzake registergoe- deren en een kadastrale registratie en kaarten omtrent de rechtstoestand en de feitelijke gesteldheid van onroeren- de zaken te houden en bij te houden. Een bij uitstek publiekrechtelijke taak dus, bij de wet opgedragen aan een Rijksdienst die daartoe een zekere mate van zelf standigheid bezit. Die zelfstandigheid kan eventueel zo danig worden vergroot, dat een overheidsinstelling ont staat, die min of meer tussen een openbaar lichaam en een zelfstandig bestuursorgaan )n staat [3]. Ik kom daar aanstonds op terug, maar in ieder geval is duidelijk dat de Rijksdienst van het Kadaster en de Openbare Registers geen bedrijf is, zelfs geen staatsbedrijf in de zin van de Bedrijvenwet van 19282). Privatisering In dit opzicht bestaat er een groot verschil met de PTT die al een staatsbedrijf was en nu, afgezien van wettelijke monopolies ten aanzien van postbezorging en tele- communicatie-infrastructuur, ook een bedrijfsmatige op zet in privaatrechtelijke zin heeft gekregen. Zo ver kan men met de privatisering van het Kadaster nooit gaan. Toen destijds de voorzitter van de commissie die zich met die privatisering bezighield, voor een interview bij me kwam, heb ik hem bezworen niet te trachten de publiek rechtelijke taak van registratie van het rechtsverkeer via de openbare registers en van de rechts toestand via het Kadaster te privatiseren. Gelukkig is men dan ook niet verder gegaan dan uitbesteding van zuiver landmeet kundige en kartografische werkzaamheden aan particu liere bureaus. Uit de Nota naar aanleiding van het Eind verslag inzake de Kadasterwet [4] blijkt duidelijk, dat in verband met de rechtszekerheid niet voor uitbesteding in NGT GEODESIA 90 - 7/8 311 Het Kadaster tot uw dienst

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 7