de topografie, en daarin meebegrepen de technische grondslag waarop ze is gebaseerd, is dat ze de onmis bare rol vervult van mathematische basis voor alle plaats bepaling. Zichtbare en niet-zichtbare objecten zoals ondergrondse tunnels, funderingen, leidingenstelsels, rechts- en be- heergrenzen, worden door maatvoering ten opzichte van de topografie gerefereerd aan het RD-stelsel. Alles is op gehangen aan het skelet van de topografie. Planologen, stedebouwkundigen en gemeentewerkers kunnen ook niets veranderen aan de werkelijkheid; de to pografie met alles wat daaraan vast zit, is uitgangspunt van de verandering van de meting uitzetten van wer ken). Er is sprake van twee tegenovergesteld gerichte processen, die alles met elkaar te maken hebben en vaak geïntegreerd verlopen. In het registratieproces wordt in formatie van de (topografische) werkelijkheid naar binnen gebracht, zodat een afbeelding van de werkelijkheid ont staat. De plannenmakers gebruiken deze informatie om veranderingen in de werkelijkheid aan te brengen met be hulp van een ontwerp (matenplan). Vervolgens worden deze plannen in de werkelijkheid uitgevoerd. Dit realisa tieproces wordt (mathematisch) gestuurd door maatvoe ring (uitzetten) ten opzichte van de bestaande topografie, ondersteund vanuit technische grondslag. Wat vandaag is uitgezet, is bij wijze van spreken morgen nieuwe topo grafie die moet worden ingemeten. afbeelding van de werkelijkheid werkelijkheid informatie plan ontwikkeling Fig. 3. Integratie van processen. De gemeente en de (lokale) infrastructuur De gemeente heeft een wettelijk vastgestelde taak in de ruimtelijke ordening en belangrijke beheertaken in de in frastructuur. Bij deze taken speelt het mathematische (of hoe men dat ook noemen wil: plaatsbepaling, maatvoe ring) een wezenlijke rol. Het is één aspect van het bezig zijn met vastgoed. Het verzorgen van dit maatvoerings aspect is een onontkoombare verantwoordelijkheid voor de gemeente. Ze dient ervoor te zorgen dat er ruimtelijke orde heerst en kan daarop worden aangesproken door burger en hoger bestuur. Dit geldt ook wanneer men in eigen huis geen deskundigheid heeft. Men zal deze des kundigheid dan inhuren bij adviseurs en/of ingenieursbu reaus. Ook is het een bekend verschijnsel dat gemeenten voor een bepaalde taakvervulling samenwerking zoeken met andere (lokale) overheden (buurgemeenten). 370 Overal waar gemeenten de beschikking hebben over landmeetkundige deskundigheid, vervult de landmeter een centrale en coördinerende rol in de (hoofd)maatvoe- ringsprocessen en de vastgoedregistratie. Kwaliteit van topografische informatie De kwaliteit van informatievoorziening heeft verschillen de gezichten. Bij grootschalige topografie is de kwaliteit bijvoorbeeld de nauwkeurigheid van de coördinaten in het bestand. Deze is van grote betekenis voor het maat voeringsproces. Ook de inhoud van de kaart (topografi sche gegevensbank) kan als een kwaliteitszaak worden aangemerkt, zeker als het gaat om digitale levering en uitwisseling van informatie. Er moet niet allereerst wor den gestreefd naar een standaardinhoud, maar naar standaardisatie van kaartelementen (objecten) en de mo gelijkheid moet bestaan om de inhoud van de gegevens bank lokaal af te stemmen op de aard van het terrein en de wensen van de gebruikers. Wat uitgebreidere aandacht is nodig voor kwaliteit in de zin van actualiteit van informatie. In welke mate komt de inhoud van de informatiebank overeen met de werkelijk heid, zoals die op dat moment in het terrein aanwezig is. In de komende jaren zal actualiteit onze bijzondere aan dacht vragen, indien we overeind willen houden dat topo grafie basisinformatie is, die nodig is om andere syste men mathematisch te voeden. Deze „afgeleide" syste men worden daarmee totaal afhankelijk van de topogra fie; achterstand kan niet meer worden aanvaard. Wie thans ervaring heeft met een topografische gege vensbank en daaruit digitaal informatie levert aan gebrui kers, ontmoet voortdurend de eis van hoge actualiteit. Het nutsbedrijf dat gisteren in een nieuwbouwwijk leidin gen heeft gelegd, wil de informatie daarover vandaag in zijn systeem brengen om, als er eventueel storing zou zijn, deze onmiddellijk te kunnen raadplegen. De kans is echter groot dat in het betreffende gebied de woning bouw nog niet gereed is, de openbare weg nog niet is aangelegd en de topografische opmeting derhalve op zich laat wachten. Bij het zoeken van oplossingen voor deze afstem mingsproblemen komt vanzelf het begrip plantopografie naar voren. Daarmee wordt bedoeld dat de grootschalige kaart in gebieden waar (grote) veranderingen ophanden zijn, en waar te weinig harde topografische herkennings punten aanwezig zijn om als referentie voor nieuwe struc turen te kunnen dienen, steun wordt gegeven (de kaart wordt aangevuld) met informatie uit de planfase. Dat kan bijvoorbeeld zijn: goedgekeurde bouwplannen, rooilijnen, verkavelingen en assen van wegen. Deze informatie moet worden verkregen van instanties die betrokken zijn bij planning en ontwerp, zoals de ge meentelijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht die een taak heeft met betrekking tot huisnummers en straat- naamgeving, en de civieltechnische dienst (openbare werken) voor wat betreft wegontwerp en -beheer. In de bouwkunde en civiele techniek hebben CAD-systemen volop hun intrede gedaan en is het besef aan het groeien dat geautomatiseerd ontwerpen en tekenen samenwer king verlangt om gegevens te kunnen uitwisselen. Het vraagt net zoals bij de topografie om definiëring van teke ningelementen en standaardisatie van coderingen en uit wisselingsformaten. Het ligt voor de hand om in samen werking met de plannenmakers te streven naar digitale levering van plantopografie als tijdelijke aanvulling op de topografie. NGT GEODESIA 90 - 9 Topografie: de mathematische basis van de puntsbepaling.

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 10