De meetploeg van de brandweer nuts- wereld anderen gemeen telijke takken van dienst kadas trale GBKN anderen kadaster gemeen telijke takken van dienst nuts- wereld gemeentelijke topografie gemeentelijke topografie Fig. 10. Gemeentelijke topografie-visie 1988 Fig. 11. Gemeentelijke topografie- (variant 1). visie 1988 (variant 2). kadaster topografie van derden nuts- wereld anderen gemeente aanvulling tot gemeentelijke topografie Fig. 9. GBKN - filosofie 1975. Verdere ontwikkeling van kostenmodellen en bijdragemo- dellen is eveneens noodzakelijk. Conclusie Concluderend kan men de organisatie van het topografie- beheer als volgt schematisch voorstellen (fig. 9). In het bijhoudingstijdperk is dit niet meer de juiste aan pak; dat is in dit artikel aangetoond. De gemeente voert het beheer, verricht de meting, verzorgt de gegevens bank en levert aan eigen takken van dienst en aan het Kadaster. De twee varianten die ontstaan, zijn weergege ven in fig. 10 en fig. 11. Naast het feit dat beide varianten recht doen aan de stelling dat activiteiten daar moeten gebeuren, waar zij het best op hun plaats zijn, spelen de volgende voordelen nog een rol: actualiteit en kwaliteit afgestemd op plaatselijk be lang; integratie in gemeentelijk vastgoed; complete topografie voor iedereen; financieel neutraal. Vanuit de hoek van technologie en commercie ver neemt Piksel van de mogelijke inzet van een dy namisch geografisch informatiesysteem bij milieu rampen. Verspreidingsmodellen van de meest smeri ge zaken kun je dan prachtig kartografisch presente ren. Heeft de papieren topografische kaart nog wei toekomst Dat is geen vraag voor de middenstander, die van zijn kassa met streepjescodelezer wordt opgepiept voor brandweerdiensten. In de „Dorpskrant" uit Zevenhui zen (Z.H.) las Piksel van de inzet van geavanceerde technologie in de nieuwe materieelwagen van de brandweer van Moerkapelle: ,,ln een handomdraai kan er een tafel over het éne bankje geplaatst worden waardoor er een mogelijk heid is om kaarten te bestuderen. Dat behoort tot de nieuwe taak van de vrijwillige brandweer en heeftalles te maken met mogelijke milieurampen. Daarvoor heeft de meetploeg gedurende ca. 10 lessen onderricht genoten. Met een bepaald soort lineaaltje en met behulp van plattegronden (alle vier nodig omdat Zevenhuizen en Moerkapelle net in grensgebieden liggen) kunnen ze nu exact de plaats bepalen die de regionale alarm centrale doorgeeft als er een damp is van schadelijke stoffen. Zo'n plaats noemt men een coördinaat. Een voorbeeld: molen de 'platluis' ligt in coördinaat 45170 101.11. De meetkaarten worden opgerold in een koker en in de wand bevestigd. Ze liggen a.h.w. voor het grijpen. Als men de punt in de y-coördinaat met de mantel der liefde bedekt, gaat het om heuse (nieuwe) RD- coördinaten in decameters en ligt de molen op blad 31-west van de topografische „meetkaarten". Toch handig trouwens van die jubilerende dienst om zelfs aan dit brandweerkorpsje minstens vier bladen te kun nen slijten door een uitgekiende bladindeling. Men kan zo na 175 jaar best op eigen benen staan I Piksel NGT GEODESIA 90 - 9 3 73

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 13