A V Kwaliteitszorg bij de afdeling Fotogrammetrie van het Kadaster*) Inleiding Eindcontrole O O 0 9 9 9 9 99 door ir. R. C. J. Witmer, werkzaam bij de afdeling Fotogrammetrie van de Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn. SUMMARY Quality control at the department of Photogrammetry of the Dutch Cadastre An overwiew is given of methods of quality control. Some of these are more thoroughly described and their application at the department of Photogrammetry is explained. In dit artikel worden de principes van kwaliteitszorg en de toepassing daarvan bij de afdeling Fotogrammetrie van het Kadaster behandeld. Enige principes en methoden van kwaliteitszorg in het algemeen worden beschreven en de methoden die bij de afdeling Fotogrammetrie wor den gebruikt, komen uitgebreider aan bod. Daarnaast wordt beschreven hoe de verschillende methoden zijn toegepast in het produktieproces van fotogrammetrische kaartvervaardiging en wordt ingegaan op de resultaten hiervan. De inhoud van dit artikel is het resultaat van een sinds be gin 1988 gegroeid kwaliteitsdenken bij de afdeling Foto grammetrie. In de afgelopen jaren is zoveel veranderd in de omgeving van deze afdeling, dat een vernieuwing van het kwaliteitsbewustzijn noodzakelijk was. De veranderin gen betreffen: 1. toename van de hoeveelheid fotogrammetrisch werk, in geld uitgedrukt ongeveer 5 miljoen gulden, van een omzet van 6 miljoen in 1985 naar 11 miljoen in 1990; 2. afname van het personeel door reorganisatie en af slanking van 65 personeelsleden in 1985 naar 45 per eind 1990; 3. toegenomen kwaliteitsbewustzijn bij de klanten (de provinciale directies van het Kadaster), onder andere resulterend in het stellen van strengere eisen. De combinatie van deze veranderingen heeft geleid tot de overgang van een uitvoerende naar een directievoerende afdeling en de ontwikkeling van het daarbij behorende kwaliteitsbewustzijn. Directievoering en controle zijn op dit moment de belangrijkste taken, omdat 80 tot 90% van de totale hoeveelheid werk door middel van uitbesteding wordt gerealiseerd. Kwaliteitszorg in het algemeen Ontstaan van kwaliteitszorg Kwaliteitszorg is ontstaan bij de produktie van massagoe deren. Hierbij werden het eerst de bedrijfseconomische gevolgen van het produceren van slechte produkten dui delijk. Deze produktieprocessen hebben een aantal ken merken die de oorzaak kunnen zijn van fouten en het pro duceren van slechte produkten. In termen van kwaliteits zorg zijn de volgende kenmerken te noemen: 100% eindcontrole; sporadische problemen oplossen; oorzaken niet aanpakken. 100% eindcontrole Gedurende het hele produktieproces kunnen en zullen fouten worden gemaakt. Om de klant toch een goed pro- dukt te kunnen leveren, wordt helemaal aan het eind van het produktieproces een 100%-eindcontrole uitgevoerd. Alle produkten worden gecontroleerd (fig. 1). Deze me thode heeft een aantal nadelen. Produkten waarbij in het begin van het produktieproces een fout is gemaakt, wor den toch gedurende het hele proces nog bewerkt. Dit be tekent produktieverlies (en dus te hoge kosten). Geen en kele controlemethode is waterdicht, daardoor zullen toch produkten met fouten aan de klant worden geleverd. De oorzaak van de fout en de plaats van die oorzaak in het produktieproces zijn niet duidelijk als aan het eind van het produktieproces een fout wordt gevonden. Dit bete kent dat geen actie kan worden ondernomen om de fout voortaan te voorkomen. Sporadische problemen oplossen Een verschil tussen een sporadisch en een chronisch probleem is dat chronische problemen dagelijks voorko men en geaccepteerde problemen zijn waarvoor vaak geen oplossingen worden gezocht, terwijl sporadische of incidentele problemen slechts af en toe voorkomen. Als zich plotseling zo'n incidenteel probleem voordoet, wordt meestal met man en macht geprobeerd dat probleem op te lossen. Als de capaciteit die nodig is om incidentele problemen op te lossen, niet wordt gestoken in die proble men, maar in de chronische problemen, is het rendement veel groter, (fig. 2). Eindprodukt volgens specificatie fabrikage 1 fabrikage 2 fabrikage 3 vl7 w W w m 100 controle fout goed Lezing gehouden op 30 maart 1990 voor de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie. Fig. 1. De fotogrammetrische kaartvervaardiging als produktiepro ces. Fabrikagestap 1 is de fotografie, fabrikagestap 2 de triangula- tie/blokvereffening en fabrikagestap 3 de fotogrammetrische karte ring. Het produkt dat de klant vraagt, is het figuurtje dat is gedefi nieerd als Eindprodukt volgens specificatie". 374 NGT GEODESIA 90 - 9

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 14