\7 \7 0 0 0 0 0 OG sporadisch x f\ i v /N A V V V nn/ G c l i l l I i I tijd Fig. 2. Uit de grafiek blijkt duidelijk dat het rendement van het oplos sen van een chronisch probleem groter is dan van het oplossen van een sporadisch probleem. Oorzaken niet aanpakken Het laatstgenoemde kenmerk van een produktieproces van massagoederen is het feit dat vaak wel de problemen worden opgelost, maar niet de oorzaken worden aange pakt (zogenaamde symptoombestrijding). Door proble men bij hun oorzaak aan te pakken, zijn op termijn meestal aanzienlijke besparingen te realiseren. Kwaliteitszorg In eenvoudige termen is kwaliteit „de geschiktheid voor gebruik". Dit houdt in dat de klant bepaalt wat de kwaliteit van een produkt (of een dienst) is, omdat alleen de klant de geschiktheid voor gebruik kan beoordelen. Kwaliteit is dus subjectief en relatief. De kwaliteit is namelijk afhan kelijk van het gebruik van het produkt (relatief) en van de klant die het produkt moet gaan gebruiken (subjectief). Centraal staan de wensen van de klant en niet het tech nisch haalbare. Naast deze twee kenmerken van kwaliteit bestaat er een groot aantal aspecten die de kwaliteit van een produkt beïnvloeden, zoals doelmatigheid, bedrijfszekerheid, her stel en onderhoud, aantrekkelijkheid, veiligheid, levertijd en prijs. Afhankelijk van het soort produkt varieert het belang van elk van deze aspecten voor de kwaliteit van het produkt. Methoden van kwaliteitszorg Afhankelijk van de problematiek en de organisatie kun nen verschillende methoden van kwaliteitszorg worden gekozen, bijvoorbeeld statistische methoden (Pareto- analyse) of kwaliteitskringen. Afhankelijk van het pro bleem en de organisatie zullen deze methoden in succes variëren. Een aantal van deze methoden is toepasbaar in het foto- grammetrische produktieproces, bijvoorbeeld: tussentijdse controles; terugkoppeling; prekwalificatie; produktvoorbereiding; goede specificaties; controle door de producent. De genoemde methoden vormen geen sluitend geheel, maar kunnen elk wel bijdragen aan de verbetering van de kwaliteit van het produkt. Het totaal van maatregelen moet tot gevolg hebben, dat het produktieproces beter wordt beheerst. Een aantal van deze kwaliteitsmethoden wordt geïllustreerd in fig. 3 en hieronder uitgebreider behandeld. NGT GEODESIA 90 - 9 Tussentijdse controles en terugkoppeling Het systeem van tussentijdse controle en terugkoppeling is duidelijk aangegeven in fig. 3. Door op verschillende plaatsen in het produktieproces steekproefsgewijs de tus- senprodukten te controleren, is het mogelijk reeds in een vroeg stadium fouten te constateren. Verder is het ge makkelijker te constateren waar de fout is opgetreden en de oorzaken van de problemen aan te pakken. Uiteinde lijk zal deze manier van controleren resulteren in een pro duktieproces dat zo goed wordt beheerst, dat er bijna nooit een slecht produkt zal worden geproduceerd. Prekwalificatie De prekwalificatieprocedure met betrekking tot de selec tie van bedrijven is opgezet om van tevoren vast te stellen of bedrijven waaraan werk wordt uitbesteed, kwalitatief van voldoende niveau zijn. Prekwalificatie is dus een soort ingangscontrole, niet van produkten maar van be drijven. In fig. 3 kan de prekwalificatie worden uitgebeeld als een controle helemaal aan het begin van het produk tieproces. Specificaties en produktvoorbereiding Goede specificaties en produktvoorbereiding hebben te maken met de juiste vertaling van de wensen van de klant in voor de producent hanteerbare normen. Dit wordt geïl lustreerd in fig. 4. Meestal is er een verschil tussen de wens van de klant en de vertaling van die wens door de producent. Dit verschil moet natuurlijk zo klein mogelijk zijn. Door goede specificaties en een goede produktvoor bereiding wordt dit bereikt. feedback feedback [feedback I feed back Eindprodukt volgens specificatie fabrikage fabrikage fabrikage goed Steekproef fout fout fout Fig. 3. Het systeem van tussentijdse controles en terugkoppeling. Controle door de producent In fig. 4 is ook te zien dat er een verschil kan bestaan tus sen de vertaling van de producent en de uiteindelijke rea lisatie van het produkt. Ook dit verschil moet zo klein mo gelijk zijn. Controle door de producent houdt in, dat deze zijn eigen produkten (tussentijds) moet controleren en de kwaliteit van deze produkten moet aantonen door middel van controleverslagen. Deze controle heeft een preven tieve werking omdat een producent door hemzelf ge constateerde slechte kwaliteit nooit zal leveren voordat deze is verbeterd. Daarnaast is het mogelijk op basis van de controleverslagen de kwaliteit van het produkt te bepa len zonder zelf controlewerkzaamheden uit te voeren. 375

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 15