<c c> produkt j^> wens klant <^^vertaling producent kwaliteits slip Fig. 4. Het verschil tussen de wensen van de klant en het gereali seerde produkt wordt kwaliteitsslip genoemd. Dit verschil moet zo klein mogelijk zijn. Kwaliteitskosten Het toepassen van kwaliteitszorg brengt kosten en op brengsten met zich mee. Kosten en opbrengsten zijn een belangrijke factor bij de afweging om bepaalde maatrege len wel of niet te nemen. Alle kosten die samenhangen met de kwaliteit van een produkt, worden kwaliteitskosten genoemd. Deze zijn onder te verdelen in: preventiekosten; kosten die worden gemaakt om het kwaliteitssysteem in stand te houden (bijvoorbeeld opleiding, prekwalificatie); beoordelingskosten; de kosten van het uitvoeren van controles en de middelen die daarvoor nodig zijn (bij voorbeeld ingangscontrole, steekproeven); interne foutkosten; kosten van verbeteringen voordat het produkt wordt geleverd (bijvoorbeeld herstelwerk zaamheden, produktiecapaciteit en materiaal); externe foutkosten; kosten die worden gemaakt om een reeds aan de klant geleverd produkt te verbeteren (bijvoorbeeld garantie, service). De som van deze kosten vormt de kwaliteitskosten. In fig. 5 is een grafiek te zien van het verloop van deze kosten (in procenten van de omzet) uitgezet tegen de kwaliteit van een produkt. Deze grafiek geldt op dit moment; er is geen rekening gehouden met toekomstige (bijvoorbeeld technische) ontwikkelingen. De grafiek is het resultaat normale situatie optimale situatie beoordeling^.. preventiekosten kwaliteitskosten kwaliteit Fig. 5. Het verloop van de verschillende onderdelen van de kwali teitskosten naarmate op een gegeven moment een betere kwaliteit wordt bereikt. van veel onderzoek naar kwaliteitskosten. Hieruit is ge bleken dat de kwaliteitskosten meestal veel hoger zijn dan wordt gedacht en dat vrijwel elk bedrijf zich links van de optimale situatie in de grafiek bevindt. Zoals is aangegeven in de grafiek, is de geschatte gemid delde situatie bij de meeste bedrijven dat de kwaliteits kosten ongeveer 11% van de omzet uitmaken en dat de foutkosten (intern en extern samen) daarvan het grootste deel uitmaken. In de grafiek is ook te zien, dat de kwali teitskosten niet het laagst zijn bij het beste produkt (100% kwaliteit). Dit wordt veroorzaakt door sterk oplopende pre ventiekosten. Het optimum van de kwaliteitskosten ligt ongeveer bij 6% van de omzet en de preventiekosten moeten daarvan dan ongeveer de helft uitmaken (Mulder, 1981). In een dynamische situatie zullen bij voortdurende kwali teitsverbeteringen de kwaliteitskosten uiteraard steeds lager worden. De grafiek (fig. 5) geeft uiteraard slechts een zeer algemeen beeld van het kwaliteitskostenmodel. De hoogte van de kwaliteitskosten is voor elk produktie- proces verschillend. Het is over het algemeen niet ge makkelijk de hoogte van de kwaliteitskosten te bepalen; het is dan ook niet bekend op welke hoogte de kwaliteits kosten zich bevinden bij het fotogrammetrische produk- tieproces. Kwaliteitszorg bij de afdeling Fotogrammetrie Vertaling van de genoemde algemene kwaliteitsmetho den in bij de fotogrammetrie toepasbare maatregelen is niet eenvoudig. Een aantal methoden is niet te gebruiken vanwege het specifieke karakter van het fotogrammetri sche produktieproces. De meeste statistische methoden bijvoorbeeld zijn over het algemeen alleen maar toepas baar bij de produktie van massagoederen, en de produk- tie van een fotogrammetrische kaart is daar bepaald geen voorbeeld van. Toch is bij de afdeling Fotogrammetrie van het Kadaster geprobeerd een aantal methoden toe te passen op het fo togrammetrische produktieproces. Afdeling Fotogrammetrie De afdeling Fotogrammetrie is één van de afdelingen van de directie Rijksdriehoeksmeting, Fotogrammetrie en Automatisering (RFA) van de hoofddirectie van het Kadaster. Alle afdelingen van de directie RFA hebben een facilitaire taak voor de Provinciale Directies van het Kadaster. Dit kan zowel dienstverlening als produktie be treffen. De afdeling heeft produktietaken op het gebied van kartografie en kaartreproduktie en op het gebied van fotogrammetrie; de Provinciale Directies zijn hiervan klanten. Bij beide produktietaken heeft kwaliteitszorg een hoge prioriteit. Redenen voor kwaliteitszorg Het grootste deel van alle fotogrammetrische werkzaam heden wordt op dit moment door middel van uitbesteding gerealiseerd. Oorzaken hiervoor zijn de toename van de hoeveelheid werk en de afname van de personele capa citeit, alsmede de beleidskeuze dat de afdeling Foto grammetrie een meer directievoerende en controlerende taak moet hebben in plaats van een uitvoerende. (Zie ook de inleiding). De toegenomen hoeveelheid werk en de afgenomen per- 376 NGT GEODESIA 90 - 9

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 16