hoofddirectie Kadaster bureau hoofddirecteur secretariaat directie geodesie directie landinrichting directie juridische zaken en vastgoed- provinciale directies in 12 provincies economische en bedrijfs kundige zaken rijksdriehoeksmeting directie rijksdriehoeks meting, fotogrammetrie en automatisering fotogrammetrie automatisering Apeldoorn directie intern beleid automatisering Heerlen directie financieel- Fig. 6. De plaats van de afdeling Fotogrammetrie binnen het Kadaster. sonele capaciteit zijn redenen geweest om meer aan dacht te besteden aan kwaliteitszorg. Meer werk doen met minder mensen (een kleinere maar betere overheid) noodzaakt tot een betere beheersing van het gehele pro- duktieproces. Naast deze twee redenen zijn ook het toe genomen kwaliteitsbewustzijn bij de klanten en de veran deringen die verband houden met de directievoerende taak in plaats van een uitvoerende taak, redenen geweest om kwaliteitszorg hoog in het vaandel te zetten. Toegepaste methoden van kwaliteitszorg De methoden die door de afdeling Fotogrammetrie wor den toegepast, hebben voornamelijk betrekking op het uitbestedingsbeleid en de produktiebeheersing bij de uit besteding. Een deel van de genomen maatregelen heeft ook een direct effect op de eigen produktie. Nadat de kwaliteitszorg met betrekking tot de uitbesteding vorm heeft gekregen, zal ook de kwaliteitszorg rond de eigen produktie worden aangepakt. De methoden ter verbete ring van de kwaliteit zijn: splitsen van verantwoordelijkheden; prekwalificatie; goede specificaties (algemene en produktvoorwaar- den); manier van uitbesteden; manier van controleren. Bovengenoemde methoden komen niet direct overeen met de in de theorie genoemde methoden, maar zijn meestal een combinatie er van. Splitsen van verantwoordelijkheden Het gehele fotogrammetrische produktieproces zoals dat bij de afdeling Fotogrammetrie wordt gehanteerd, bestaat uit negen onderdelen (fig. 7). Het proces is verdeeld in drie produktiestappen, namelijk fotografie, triangula- tie/blokvereffening en kartering. Elke produktiestap is weer verdeeld in drie onderdelen, namelijk voorbereiding, uitvoering en controle. Een organisatie-eenheid binnen de afdeling Fotogram metrie heeft de volledige verantwoordelijkheid voor een NGT GEODESIA 90 - 9 bepaalde produktiestap. Hierdoor is het volkomen duide lijk wie verantwoordelijk en aanspreekbaar is voor de re sultaten van deze produktiestap. Tevens is duidelijk met welke klanten (intern of extern) en uitvoerders de mede werkers van die organisatie-eenheid te maken hebben. Deze werkwijze zorgt ervoor dat de medewerkers zich verantwoordelijk voelen voor de taken die ze moeten uit voeren. Dit verantwoordelijkheidsbesef vormt een onder deel van het kwaliteitsbewustzijn dat is gegroeid bij de medewerkers. Prekwalificatie Er is een prekwalificatieprocedure ontworpen, die elk be drijf dat werk wil uitvoeren voor de afdeling Fotogramme trie, moet doorlopen. Elk bedrijf dat zich aanmeldt, wordt toegelaten tot de procedure en wordt beoordeeld; de pro cedure is voor alle bedrijven gelijk. De prekwalificatieprocedure bestaat uit drie fasen. Fase 1 is het beantwoorden van een vragenlijst, bij fase 2 komt een aantal deskundigen van het Kadaster het bedrijf tweemaal bezoeken en beoordelen en bij fase 3 worden de voorwaarden van het Kadaster bekendgemaakt aan het bedrijf. De beoordeling van zowel de antwoorden uit fase 1 als de bedrijfsbezoeken uit fase 2 gebeurt door een adviesgroep. Deze adviesgroep is samengesteld uit des kundigen van verschillende disciplines. Behalve foto- grammeters maken ook een jurist, een financieel- econoom, een vertegenwoordiger van de klanten en een landmeetkundige deel uit van deze groep. Deze advies groep geeft bij elke fase een oordeel over het bedrijf en op basis van dit oordeel wordt beslist of het bedrijf verder mag met de volgende fase dan wel is geprekwalificeerd na fase 3. Bij afwijzing krijgt het bedrijf bericht over de re denen hiervan. Een bedrijf dat is afgewezen, mag zich pas na twee jaar weer opnieuw aanmelden. De redenen hiervoor zijn zelf bescherming van het Kadaster en bewustwording van het belang voor het bedrijf. Het Kadaster wil zichzelf be schermen tegen een stortvloed van prekwalificatieproce dures; bedrijven zouden zich elke keer een week na een afwijzing alweer kunnen aanmelden met de mededeling dat het zwakke punt is verholpen. Verder moet een bedrijf zich van tevoren goed realiseren dat het zijn zaakjes goed op orde moet hebben om de prekwalificatie te kun nen doorstaan. Als dat niet het geval is, loopt het bedrijf het risico voor twee jaar te worden uitgesloten. fotografie triangulatie/ blokvereffening kartering voorbereiding uitvoering controle Fig. 7. Het fotogrammetrische produktieproces. De vragenlijst uit fase 1 is samengesteld uit vragen over verschillende onderwerpen, zoals: 1. organisatorische bedrijfsinformatie; 2. kwaliteitszorg; 3. financieel-economische bedrijfsinformatie; 4. planning; 5. technische bedrijfsinformatie. In totaal worden ongeveer 35 vragen gesteld. 377

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 17