P R 0 J E C T E N Bij fase 2 vinden in principe twee bedrijfsbezoeken plaats. Tijdens het eerste bedrijfsbezoek worden organi satorische, financieel-economische en juridische zaken behandeld. Afhankelijk van de noodzaak gaat de desbe treffende deskundige mee met het bedrijfsbezoek. Naast deze onderwerpen wordt waar dat nodig is, gevraagd om toelichting op de antwoorden van de vragenlijst en wordt meestal een korte rondleiding door het bedrijf gehouden. Het tweede bedrijfsbezoek wordt dan in zijn geheel ge wijd aan planning en technische onderwerpen. Zowel fase 1 als fase 2 is bedoeld om informatie over het bedrijf in te winnen en om te onderzoeken of het bedrijf voldoende kennis en capaciteit heeft om fotogrammetri- sche werkzaamheden voor het Kadaster te verrichten. In deze twee fasen maakt het Kadaster nog niets van haar specificaties bekend aan het bedrijf. In fase 3 maakt het Kadaster de algemene voorwaarden en produktvoorwaar- den bekend en wordt er onderhandeld over eventuele be drijfsgebonden voorwaarden. De algemene voorwaarden en produktvoorwaarden komen hierna aan de orde. Het kan voorkomen dat het bedrijf niet meteen kan voldoen aan bepaalde voorwaarden. Het kan dan toch worden ge- prekwalificeerd, mits binnen een afgesproken termijn aan deze bedrijfsgebonden voorwaarden wordt voldaan. Het Kadaster is eerst zelfstandig deze procedure begon nen. Bij overleg met de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat bleek dat zij geïnteresseerd was in deze pro cedure; besloten is te gaan samenwerken. Daardoor zijn ook deskundigen van de Meetkundige Dienst deel gaan uitmaken van de adviesgroep. De samenwerking richtte zich in eerste instantie op de verwerving van nieuwe op drachtnemers in het buitenland. In een later stadium is daar ook de samenwerking voor de Nederlandse markt bijgekomen. De in fig. 8 genoemde bedrijven mogen wer ken voor de Meetkundige Dienst en het Kadaster vertikale triangulatie/ kartering luchtfotografie blokvereffening MD Kadaster MD Kadaster MD Kadaster 1. Delta Phot X X 2. Eurosense X X X X X X 3. Bilmesstechnik Schwaben X X X X 4. Ingenieursbüro Kreller X X X X 5. Hansa Luftbild X X X X X X 6. KLM Aerocarto X X X X X X 7. Geodelta X Fig. 8. Overzicht van de bedrijven die mogen werken voor de Meet kundige Dienst (MD) en het Kadaster. Algemene voorwaarden en produktvoorwaarden Het uitbestedingsbeleid van de afdeling Fotogrammetrie heeft zich ontwikkeld tot een vorm die maximale proces beheersing en duidelijkheid moet garanderen, zowel voor de uitvoerder als voor de afdeling. Dit wordt bewerkstel ligd door scherpe specificaties, goede manier van con troleren en produktvoorbereiding. Het effect van goede produktvoorbereiding en specificaties staat uitgebeeld in fig. 4. De duidelijkheid bij de uitbesteding begint bij de uitbeste- dingsvoorwaarden. Deze zijn opgebouwd uit drie lagen, zoals te zien is in fig. 9; algemene voorwaarden, produkt voorwaarden en bestekken. algemene voorwaarden produkt voorwaarden bestekken uitbesteding fotogrammetrische werkzaamheden vertikale luchtfotografie triangulatie/ blokvereffening kartering Fig. 9. Opbouw van de uitbestedingsvoorwaarden in drie verschil lende lagen. De algemene voorwaarden gelden voor de uitbesteding van alle fotogrammetrische werkzaamheden; zij bestaan voornamelijk uit artikelen met een juridische of financiële strekking. Hierin wordt geregeld op welke basis de uit voerder en het Kadaster met elkaar zaken doen. De produktvoorwaarden variëren per produktiestap; er zijn aparte produktvoorwaarden voor de verticale luchtfo tografie, de triangulatie/blokvereffening en de fotogram metrische kartering. In deze produktvoorwaarden staan de technische specificaties voor de betreffende werk zaamheden die onafhankelijk zijn van het uit te voeren project. De bestekken gelden per project en bevatten de project gebonden informatie, bijvoorbeeld het gebied dat moet worden gefotografeerd of gekarteerd. Bovenin de opbouw van uitbestedingsvoorwaarden zijn de specificaties dus zeer algemeen en onderin zijn ze zeer gedetailleerd. De algemene voorwaarden en pro duktvoorwaarden worden slechts eenmaal per jaar gewij zigd. Dit houdt in dat de uitvoerders voor een heel jaar weten aan welke algemene en technische regels ze zich moeten houden bij opdrachten van het Kadaster. De bestekken wijzigen uiteraard bij elke opdracht. In elke laag van de uitbestedingsvoorwaarden kunnen wel uit zonderingen op de bovenliggende laag worden opgeno men. In de produktvoorwaarden kunnen uitzonderingen op de algemene voorwaarden worden opgenomen en in de bestekken kunnen uitzonderingen gemaakt worden. Het is niet mogelijk in de bestekken uitzonderingen op de algemene voorwaarden op te nemen. Manier van uitbesteden Uitbesteding vindt plaats op contractbasis volgens het principe van de onderhandse aanbesteding. De opdracht wordt gegund aan de uitvoerder met de economisch meest voordelige aanbieding, dat wil zeggen dat zowel de prijs als de levertijd en de eerder geleverde kwaliteit mee tellen voor de gunning. Produktvoorbereiding vindt bij alle produktiestappen plaats. Hier wordt alleen de produktvoorbereiding bij kar tering behandeld. Deze produktvoorbereiding neemt een belangrijke plaats in bij de realisering van het eindpro- dukt, de fotogrammetrische kartering, omdat hierbij de wensen van de klant het duidelijkst naar voren komen. Op basis van tevoren verzamelde informatie vindt een voorbereiding plaats met de Provinciale Directie (de klant). Tijdens deze voorbespreking worden alle wensen van de Provinciale Directie genoteerd. Geprobeerd wordt een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de problemen die kunnen ontstaan bij de kartering en daarom wordt vaak een oriënterend bezoek aan het terrein gebracht. Uit alle verkregen informatie wordt het bestek opgemaakt. 378 NGT GEODESIA 90 - 9

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 18