Dit bestek wordt aan de Provinciale Directie voorgelegd om na te gaan of de wensen goed zijn verwoord. Deze kan opmerkingen maken en wijzigingen doorgeven. Deze wijzigingen worden dan aangebracht en het bestek wordt voor akkoordbevinding nogmaals aan de Provinciale Directie voorgelegd. Als deze akkoord gaat met het bestek, worden de offertes aangevraagd. Op basis van de offertes wordt een keus gemaakt voor de economisch meest voordelige aanbieding en die keus wordt als advies aan de Provinciale Directie meegedeeld. Deze neemt een beslissing en de afdeling Fotogramme- trie verzorgt de opdrachtverstrekking. De produktvoorbe- reiding van het onderdeel kartering is daarmee afgerond. Manier van controleren Evenals bij de voorbereiding beperk ik mij nu tot de be schrijving van het controleproces bij de fotogrammetri- sche kartering. De controlemethodiek kan worden gezien als een ver lengstuk van de gedegen wijze van uitbesteding. Gedu rende het voorbereidingsproces vindt al informatie overdracht plaats tussen de organisatorische eenheid binnen de afdeling die verantwoordelijk is voor de voorbe reiding en die voor de controle. Deze informatie-over dracht wordt voortgezet bij het controleproces. Uitgangs punt is het voorkomen van fouten in een zo vroeg moge lijk stadium van de produktie. Belangrijke onderdelen van de controle zijn het terreinbezoek en het controlebezoek. Het terreinbezoek vindt plaats kort nadat de uitvoerder met de karteringswerkzaamheden is begonnen. Aan dit bezoek nemen waarnemers van de uitvoerder, een verte genwoordiger van de provinciale directie en twee verte genwoordigers van de afdeling Fotogrammetrie deel (één voor de voorbereiding en één voor de controle). De func tie van het terreinbezoek is een optimale informatie overdracht van de klant naar de uitvoerder en voor de uit voerder een kennismaking met specifieke terreinomstan digheden. Door deze informatie-overdracht aan het begin van het karteerproces worden eventuele interpretatiefou- ten zoveel mogelijk voorkomen. Het bestek (de karteergids) wordt uitvoerig besproken. De uitvoerder heeft al ervaring met de kartering, omdat een klein gedeelte van de werkzaamheden al is uitgevoerd. Op basis van deze ervaringen worden vragen gesteld met betrekking tot de interpretatie. Deze vragen worden beantwoord en daarnaast worden specifieke terrein omstandigheden besproken, zodat de waarnemers van de uitvoerder weten hoe ze bij die omstandigheden moe ten karteren. De uitvoerder maakt een verslag van dit ter reinbezoek. De afdeling Fotogrammetrie controleert aan de hand van dit verslag of alles inderdaad goed is be grepen. Het controlebezoek is een bezoek van de controleur van de afdeling Fotogrammetrie aan de uitvoerder tijdens de uitvoering van de werkzaamheden. Het doel van dit be zoek is tweeledig. Ten eerste is het een begeleiding van de werkzaamheden en ten tweede een tussentijdse con trole op de uitvoering. De begeleiding heeft meestal be trekking op eventuele vragen die er nog zijn bij de inter pretatie. Bij de controle wordt zowel gecontroleerd op de technische vaardigheden van de waarnemers als op de projectspecificaties. Het is nog mogelijk om bij te sturen als er fouten zijn gemaakt; de rest van de werkzaam heden kan wel op de goede manier worden uitgevoerd. Een controlebezoek wordt altijd minimaal één keer uit gevoerd voor elk project. Afhankelijk van de omstandig heden of van de wensen van de uitvoerder kunnen meer dere controlebezoeken plaatsvinden. NGT GEODESIA 90 - 9 Als alle gevraagde produkten zijn geleverd aan de afde ling Fotogrammetrie, wordt steekproefsgewijs gecontro leerd of is voldaan aan alle specificaties uit het bestek. Als dit niet het geval is, wordt in overleg met de Provincia le Directie besloten wat er moet gebeuren, afkeuren of accepteren. Als de fotogrammetrische kartering is ge accepteerd, worden de gevraagde produkten geleverd aan de Provinciale Directie. Bij de afkeuring worden alle produkten teruggestuurd naar de uitvoerder voor herstel. Na verbetering wordt opnieuw een steekproefcontrole uit gevoerd. Hierbij wordt gecontroleerd of de geconstateer de fouten zijn verbeterd en of nog steeds wordt voldaan aan de andere specificaties. Van elke controle wordt een verslag gemaakt, zodat in de toekomst is terug te vinden op welke gronden een bepaalde beslissing is genomen. Na afronding van elk project vindt een evaluatie plaats, zowel met de uitvoerder als met de Provinciale Directie. Tot slot De toepassing van genoemde methoden van kwaliteits zorg moet worden gedragen door de hele organisatie die betrokken is bij het produktieproces. Dit houdt in dat de leiding kwaliteitsverbetering moet stimuleren en de mo gelijkheden moet scheppen om ook daadwerkelijk veran deringen aan te brengen daar waar dat nodig is. Daar naast moet de organisatie zo zijn ingericht, dat zij flexibel kan omgaan met alle instrumenten die nodig zijn om de kwaliteit te verbeteren. IN HET MANAGEN VAN DE KWALITEIT BLIJKT DE KWALITEIT VAN HET MANAGEMENT Verder moeten alle medewerkers doordrongen zijn van het kwaliteitsdenken en zij moeten er in hun functioneren op gericht zijn continu bezig te zijn met kwaliteitsverbe tering. Tot nu toe blijkt de afdeling Fotogrammetrie te zijn geslaagd in het succesvol toepassen van kwaliteitsverbe tering. De beheersing van het fotogrammetrische produk tieproces is duidelijk verbeterd. Dit kan worden gezien als een succes voor de hele afdeling, voor alle medewerkers. De afdeling heeft het doel echter nog niet bereikt; kwali teitsverbetering blijft altijd mogelijk. De komende jaren zal hard moeten worden gewerkt om de bereikte kwaliteit te handhaven en waar mogelijk te verbeteren. Literatuur Bolster, P. de, Cursus Kwaliteit (deel van de cursus „Comminucatie Representatie", ontworpen voor de afdeling Fotogrammetrie). De Boer Ritsema Van Eek, 1989. Haaff, P. A. van 't, Voordracht tijdens de themamiddag Kwaliteit" voor de afdeling Fotogrammetrie. 13 juni 1990. Helmer, R. M. F., Het opzetten van een kwaliteitssysteem voor een iuchtkaarteringsbedrijf. TU Delft, Faculteit der Geodesie, afstu deerscriptie, februari 1990. Mulder, F. A., Seminar Organisatie van de kwaliteitszorg. Stichting Kwaliteitsdienst KDI, december 1988. Mulder, F. A., Manager en produktkwaliteit in het middelgrote en kleine industriële bedrijf. Kluwer Technische Boeken BV, Deven ter 1981. Veen, B. (onder redactie van), Handboek Kwaliteitsbeleid (3 delen). Stichting Kwaliteitsdienst KDI. Kluwer Technische Boeken BV, Deventer 1989. Vorstman, H. R. en H. Bremer, Cursus kwaliteitsbeheersing en kwali teitsverbetering voor een structurele verbetering van de concur rentiepositie. Euroforum juni 1988. 379

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 19