inhoud tijdschrift en verder 32e jaargang no. 9 september 1990 362 De auteur beschrijft de automatiseringshistorie van de TDN, zowel op nationaal niveau als in internationaal verband. Ook wordt vooruitge keken: 1997 wordt haalbaar geacht om alle kleinschalige topografische kaartseries voor Nederland digitaal ter be schikking te hebben. Vooral het vraagstuk van de actualise ring van bestanden dient met veel zorg te worden be handeld. 365 Als vervolg op de be schrijving van de algemene 374 Wat is kwaliteit? Als landmeters sinds dit nummer van NGT Geodesia: als geodeten hebben we snel de neiging kwaliteit te ver talen in termen van nauwkeu righeid, precisie en betrouw baarheid. De auteur typeert kwaliteit als „geschiktheid voor gebruik", gebaseerd op de wensen van de klant en met op het technische maximaal haalbare. 380 leder jaar zoekt de Hogeschool Utrecht voor haar studenten in de landmeet kunde een afstudeeropdracht. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. ISSN 0016-707X MINI-SERIE De Topografische Dienst (2) In aansluiting op de eerste bij drage van ir. J. van der Linde in de mini-serie over de jubi lerende Topografische Dienst volgen in dit nummer twee korte bijdragen over de ont wikkelingen op het gebied van de kartografische automatise ring bij TDN. Ontwikkeling van digi tale technieken bij de Topografische Dienst ir. E. Kolk Produktiemethoden bij de opbouw van topo grafische bestanden ir. G. A. M. Vrijkotte ontwikkelingen bij de TDN wordt in deze bijdrage nader ingegaan op de werkmetho den, die (zullen) worden ge hanteerd ten behoeve van de opbouw van de topografische gegevensbestanden en de bijhouding (herziening) ervan. Er wordt geschetst hoever de TDN is gevorderd met de reali sering van de bestanden voor de diverse kaartseries. Gemeenten en topografie ir. C. Zeillemaker 369 Op dit moment is een landelijke discussie gaande over coördinatie van vastgoed. De plaats waar en op welke wijze verantwoordelijkheden rondom vastgoed en topografie vorm moet worden gegeven, zal in dit artikel worden toege licht. Uitgangspunt daarbij is de gemeentelijke organisatie en haar relaties met overige instanties, zowel afnemers, leveranciers als beheerders. De door de staatssecretaris van VROM onlangs uitgespro ken visie wordt aangehaald en onderbouwd. Kwaliteitszorg bij de afdeling Fotogrammetrie van het Kadaster ir. R. C. J. Witmer In dit artikel wordt ingegaan op principes en methoden van kwaliteitszorg in het algemeen. Hiervanuit valt voor de lezer de vertaalslag te maken naar het omgaan met kwaliteit in de eigen organisatie. Deze stap zet de auteur ook: hij gaat in op de verschillende methoden die worden toegepast in het produktieproces van fotogram- metrische kaartvervaardiging bij de afdeling Fotogrammetrie van het Kadaster. Tot slot gaat hij in op de resultaten die hier bij in de afgelopen jaren ge boekt zijn. GIS voor bosaanleg hoogstandje van Utrechtse Hogeschool studenten Theo Scheele Dit jaar stortten twintig van hen zich op een uitzonderlijk interessant, maar ook moeilijk onderwerp: de inrichting van een informatiesysteem voor de Dienst Ruimte en Groen van de provincie Utrecht. Het moest een echt werkend systeem zijn, waar de provin cie-ambtenaren goed mee uit de voeten kunnen. Op 7 juni 1990 werd in de Utrechtse statenzaal het resul taat getoond en dat mocht er zijn. De studenten etaleerden hoe zij na een onderzoek naar de behoefte, de huidige situa tie en de problemen tenslotte constateerden dat de oplossing voor alle problemen in een GIS kon worden gevonden. Dat zij daar niet alleen maar naar hadden gegist, bleek uit het geen zij demonstreerden. Utrecht heeft er een mooi systeem bij gekregen. Agenda385 Verslagen 385 Personalia386 Promotie Geodesie388 Berichten390 Stichting NGL396 Publikaties396 Literatuur398 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 78 15 67/7827 45 telefax (015) 78 23 48 Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Schiedam G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1990. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten Is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk de 15e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris J. van Arkelstraat 19 4121 EJ Everdingen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huis (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen J. J. S. Kopaszewski A. van Schendellaan 16 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 telefax (040) 59 23 29 tel. huis (04977) 8 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis: niet-leden f 55,— (binnenland); f 73,— (België); f 97,— (buitenland) en f 130,— (luchtpost). Studenten aan TU, HTS of MTS en 65- plussers f 37,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 7,50 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 15,—, exclusief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopas zewski. Opzegging vóór 1 de- I cember van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Ge nootschap voor Landmeetkunde. Secretaris van de stichting: ir. S. Stellingwerff Beintema Burg. Bultenlaan 5 2215 PL Voorhout tel. kantoor (023) 31 41 92 telefax (023) 32 59 93 tel. huis (02522) 14939 Deelnemende verenigingen Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) Vereniging van Landmeet kundigen (VVL) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 90 - 9 30-|

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 1