GIS voor bosaanleg hoogstandje van Utrechtse Hogeschool-studenten door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Forest development in the province Utrecht. Twenty students of the Polytechnical School Utrecht developped a GIS application for the Province Utrecht. The aim of the project was to develop a provincial landscaping system. They succeeded very well. Ze wisten het zelf niet bij de provincie Utrecht, maar het was er een rommeltje. Kaarten die niet waren bijgehou den, verschillende schalen, verspreid over veel bureaus. Veel werk dat dubbel en zelfs driemaal werd gedaan en als je wat nodig had, bleek niets volledig. Zo kun je geen beleid voeren. „Als ik alle gegevens naast elkaar wilde leggen om in zicht in de situatie te krijgen, was mijn tafel te klein", al dus gedeputeerde mevrouw T. Poortenaar-Sikkema, „bovendien pasten ze niet op elkaar". Er waren twintig studenten van de Hogeschool Utrecht (HU) nodig om deze chaos te ontdekken, hoewel dat niet hun hoofddoel was; integendeel, het hoofddoel was een oplossing te bedenken waar bestuurders en technici wat aan hebben bij de beleidsvoorbereidingen in „Ruimte en Groen" van de provincie Utrecht; ga daar maar aan staan als je alleen nog maar hebt gestudeerd en alles alleen maar van de theorielessen kent. Toch hebben ze het aangepakt en met enorm succes. Het was moeilijker dan alle voorgaande afstudeerop drachten, volgens projectleidster Annelies Camping (ambtenaar van de provincie Utrecht), omdat: a. het vakgebied onbekend was (landschapsbouw); b. de provinciale organisatie onbekend was (wat doen ze waar en waar moet je wat halen?); c. ze te maken kregen met veel aardige, maar wel zeer kritische ambtenaren. Over die ambtenaren werd overigens nog opgemerkt dat het zeer hardwerkende mensen zijn, dus niet overeen komen met het prototype van de ambtenaar. Deze stel ling werd snel om zeep gebracht door mevrouw Poorte- Studenten bezetten de Utrechtse statenzaal. 380 naar, die opmerkte dat deze ijverige ambtenaren juist wel het prototype van de ambtenaar zijn, maar dat velen een totaal verkeerd beeld van de ambtenaar heben. Die stel ling oogstte in ieder geval applaus. Voor het afronden van het gezamenlijke afstudeerwerk stuk hadden de provinciale bestuurders hun deftige sta tenzaal afgestaan en waar normaliter de GS-leden zijn gezeten om de statenleden te bespelen, waren nu de stu denten opgesteld om, zij het met enige spanning, de nieuwsgierige toehoorders inzage te geven in hun presta ties. Gezien het feit dat hieruit ook het eindcijfer voor deze opdracht moest worden gedestilleerd, waren de zenuwen duidelijk (zij het op de achtergrond) aanwezig. Geruststellend moet dan wel de opmerking van project leidster Annelies aan de HU-staf hebben geklonken: „Als deze dames en heren studenten voor dit onderdeel geen prachtig cijfer krijgen, krijg je alsnog met mij te doen". Doel van de opdracht De omschrijving van het doel van de opdracht luidde: geef een oplossing voor de inrichting van de informatie voorziening ten behoeve van de provinciale taken op het gebied van landschap. Dat lijkt simpel, maar zoals reeds omschreven, was het een lastig karwei. Dit konden de studenten niet alleen, er was (veel) hulp van het provinciale apparaat bij nodig. Men vormde een projectgroep uit studenten, provinciale ambtenaren en een particulier bedrijf (Logisterion). Het geheel werd begeleid door een bestuurlijke begeleidings- NGT GEODESIA 90 - 9 Annelies Camping, Oeds Holthuis en Henk Pauw in bespreking.

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 20