De Topografische Dienst [2] Ontwikkeling van digitale technieken bij de Topografische Dienst Actualisering van bestanden door ir. E. Kolk, hoofd van de landmeetkundige afdeling van de Topografische Dienst te Emmen. SUMMARY The development of digital techniques at the Dutch Topographic Service The production of digital topographical data will be expanded drasticly over the next few years. The need for small scale digital data and the impact of the digital era on the Topographic Service and its products are discussed. Inleiding In 1997 zal de Topografische Dienst hierna afgekort tot TDN de bestanden van Nederland in het schaalbereik 1 10 000 - 1 500 000 voorhanden hebben. Dit is een ambitieuze doelstelling waarvoor nog veel werk moet worden verricht. Het aantal interactieve werkstations zal in enkele jaren toenemen van 8 tot 35. Organisatie en produktieproces zijn toe aan een nieuwe jas! Behoefte aan digitale topografische informatie Toen de automatisering in 1973 bij de TDN op gang kwam, was het doel, in de geest van die tijd, de kaart- produktie te automatiseren. Anno 1990 zijn de inzichten duidelijk gewijzigd. Het gebruik van topografische ge gevens in een computeromgeving heeft ertoe geleid dat digitale kartografie niet meer het hoofddoel is, maar dat de produktie van topografie in vectoriële vorm het uit gangspunt is geworden. Zowel militair als civiel bestaat er een toenemende behoefte aan digitale topografie in het kleinschalige bereik, dat wil zeggen de schalen van 1 5 000 tot 1 1 000 000. Helaas heeft het de TDN aan mogelijkheden ontbroken om tijdig een digitaal bestand van het Nederlandse grondgebied gereed te hebben. De verklaring hiervoor is, dat de produktiemiddelen nog gebrekkig en erg duur waren. Ook was de vraag naar bestanden in feite niet aanwezig. Tenminste niet als de bereidheid om geld te fourneren als criterium wordt ge hanteerd. De produktie van de kleinschalige topografie van Nederland duurt vijf tien jaar, afhankelijk van de in zetbare produktiecapaciteit. Nu pas kan de TDN stellen, dat in 1997 de topografische gegevens in digitale vorm beschikbaar zullen zijn. Dit wordt niet veroorzaakt door een toegenomen stroom geldmiddelen. De jaren geleden geplande stapsgewijze uitbreiding van de automatisering is in een stroomversnelling geraakt, omdat voor hetzelfde bedrag meer, en bovendien betere, apparatuur en pro grammatuur kunnen worden aangeschaft dan was voor zien. De produktie is tegelijk met de vraag op gang gekomen, terwijl de produktie voorop had moeten lopen. Dit heeft ertoe geleid dat bij gebrek aan goede bestanden de ge bruiker zelf de gegevens is gaan inwinnen. Dit leidt tot het meerdere keren inwinnen van dezelfde gegevens en dus tot extra kosten. Vervolgens doemt de bijhouding van het bestand op, hetgeen een nog grotere investering vereist. Het is duidelijk dat de TDN hier de taak heeft om van het gehele land uniforme bestanden beschikbaar te stellen voor de gebruikers. Het is te verwachten dat de frequen tie van de herzieningen sterk omhooggaat. Ook hier geldt dat de produktiecapaciteit wordt bepaald door de be schikbare financiële middelen. Technisch gezien behoeft een snelle en betrouwbare herziening geen probleem te zijn. Met name vanuit de militaire hoek is een vraag ontstaan naar gescande kaarten om als achtergrondplaatje te dienen. De gebruiker is dan in staat op een beeldscherm zijn eigen gegevens met het kaartbeeld te combineren en desgewenst elementen uit de kaart over te nemen. Het scannen van kaarten zal echter een tijdelijke zaak zijn. Het produktieproces voorziet niet alleen in vectoriële bestanden, maar ook in de computerversie van de aloude topografische kaart. De gedrukte topografische kaart wordt langs digitale weg uit het bestand afgeleid. Kaartinhoud en kaartvorm zullen onder invloed van de toegenomen gebruiksmogelijkheden veranderingen on dergaan. Dit geldt zeker voor de beeldschermkaart en, in het kielzog, ook voor de gedrukte kaart. Voor het actualiseren van bestanden zal het aftasten (scannen) van luchtfoto's een belangrijke rol gaan spe len. Dit geldt niet alleen voor de TDN, maar ook voor de gebruiker die zit te springen om de meest recente ge gevens. Door het luchtfotobeeld te combineren met een vectorieel bestand, kunnen de wijzigingen in de topogra fie worden opgespoord. Als aanvulling op de luchtfoto interpretatie blijft veldwerk vereist. Voor de metrische 362 NGT GEODESIA 90 - 9

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 2