literatuur Engeland, maar dat heeft de praktijkgerichtheid niet geschaad. Dit moge ook blijken uit de bijna 200 pagina's aan afbeeldingen van in strumenten en (structuur-)schema's van (meet-)instrumenten. Door de snelle vaktechnische ontwikkelingen dreigt het boek vlug te verouderen. Regelmatige actualisering is noodzakelijk. Het boek is geschreven met de Engelse landmeter en civieltechnisch ingenieur voor ogen en de voorbeelden zijn daar ook op gericht. Het boek is fraai verzorgd en goed geredigeerd: overlap tussen de verschillende onderwerpen is gering. De literatuurlijst toont duidelijk chauvinisti sche trekjes. De verklarende woordenlijst en de index zijn summier uitgevallen. Bij snelle vaktechnische ontwikkelingen is de tragedie van een on derwijsinstelling dat de kennis die zij haar studenten bijbrengt alweer verouderd is nog voordat het beroepsveld betreden wordt. Een ma nier om zich tegen snelle kennisveroudering te wapenen is door fun- damentalisering, dat wil zeggen, het doceren van de, met name wis kundige, principes van het vakgebied. De „knoppologie" leert men wel in de praktijk. Dit boek zou in een dergelijke gedachtengang uit de toon vallen. Mij dunkt echter dat het boek, mits regelmatig bijge werkte edities volgen, geschikt is als examenonderdeel in de eindstudie van de Faculteit der Geodesie zodat pasafgestudeerden in elk geval op het brede vlak van de toegepaste geodesie met recen te kennis het onderwijsbolwerk verlaten. M. J. P. M. Lemmens De hieronder vermelde tijdschriften kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vakgroep Landmeetkunde, Landbouwuniversiteit, postbus 339, 6700 AH Wageningen. Kartografisch Tijdschrift 1989-1 Ormeling sr., Konstantin Alexewitch Salichtchev baanbrekend kartograaf. Van der Schans, Patroon en symbool. Overpeinzingen bij een nieuwjaarskaart. Jansens, Ormeling, Uiterwijk, Operationele digitale bodembedekkingskaart 1 50 000. Wopereis, Bregt, Com- plexiteitsmaten voor choropleetkaarten: een vergelijking. Van der Velde, Wiechers, Ontwikkeling van een geautomatiseerd Route- Zoeksysteem. Heres, DEMETER: digitale wegenkaarten voor auto navigatiesystemen. De Graaf, Witteveen, North See Project. Donker, Grote Provincie-Atlassen van Nederland. Bosma, Grafische pro gramma's op de Apple Macintosh. Van Elk, FreeHand, een teken pakket ook voor kartografen. Van der Schans, Weergave van remote-sensingbeelden op een personal computer. 1989-2 Koeman, Twee eeuwen historiografie van de kartografie. Schilder, Historische kartografie: quo vadis? Zandvliet, Kaart en bewijs. Orme ling sr., Triangulatie, opneming en kartering in voormalig Neder- lands-lndië. Kok, Een Indische erfenis; de kaarten en tekeningen van Jacobus Rademacher (1741 - 1783). 1989-3 Brown, Schokker, Ontwerp en produktie van een gedrukt kleuren schema voor gebruik met de Apple Macintosh II. Geels, Van Elk, PostScript biedt nieuwe wegen voor kaartontwerp. Mekenkamp, Naar een geometrisch kommunikatie-formaat voor de kartografie. Muller, Theoretische beschouwingen over automatische kaartgene- ralisatie. Schokker, „Electronic Publishing" in een GIS-omgeving. Van der Steen, Een kartografisch laboratorium ingericht met gebruik te grafische instrumenten. 1989-4 Beers, Van den Boogert, Mills, Het kartografisch gezicht van een databank; automatische vervaardiging van regiokaarten bij een af- standengids. Benjaminse, Mijksenaar, Andreas, Openbaar vervoer in kaart. Verhave, Maastrichtse milieu-invloeden integraal in kaart. Bosma, Drummond, Ftaidt, Scanners voor kartografie. Van Wee, VEMIPLAN: Databankbeheer, berekeningsmodulen en visualise ringstechnieken in een softwarepakket. Kraak, Tijsen, Struyk, Kaart en statistiek; verkeersongevallen in Nederland 1987. The Photogrammetric Record 1989-1 Clayton, Photogrammetry in the Range 300 mm to 3000 mm: Tech niques and Applications in the Electricity Supply Industry. Cochrane, An Application of Close Range Photogrammetry in Shipbuilding. Chandler, Cooper, The extraction of Positional Data from Historical Photographs and Their Application to Geomorphology. Gugan, Fu- 398 ture Trends in Photogrammetry. Murray, Medium and Small Format Photography for the Maintenance of National Mapping. Smith, A Photogrammetric System for Archaeological Mapping Using Oblique Non-metric Photography. Webb, From Academe to Marketing. Ducher, The Current Involvement of IGN in Photogrammetry. 1989-2 Kölbl, Stereoscopic Superimposition. Kearney, Forno, A Large Scale Deformation Study using Moiré Photography. Graham, Thomson, Considerations of Specifications for Small Format Aerial Photo graphy. Poole, The Prospects for Small Format Photography in Artie Animal Surveys. Harding, Model Aircraft as Survey Platforms. Read, Navigation for Small Format Photographic Operations. Warner, Creating Digital Terrain Models from 35 mm Photography. Marks, Aerial Photography from a Tethered Helium Filled Balloon. Hartl, Remote Sensing and Satellite Navigation: Complementary Tools of Space Technology. Bozzotato, A New Photogrammetric Procedure for Offshore Engineering Surveys. Mitchell, Chadwick, McCabe, Stereomicroscope Photogrammetry for the Measurement of Small Objects. ITC Journal 1989-1 Groot, Meeting educational requirements in geomatics. Molenaar, Towards a geographic information theory. De Meyere, Training the GIS professional. Azam, Use of aerial photographs to inventory and monitor environmental pollution. Elsinga, Verstappen, SPOT for earthquake hazard zoning. Middelkoop, Miltenburg, Mulder, Know ledge engineering for image interpretation and classification: a trail run. Ananaba, An application of probability theory for determing lineament and drainage density in Nigeria. Xu Peiliang, Statistical criteria for robust methods. Van Gils, Legende of landscape ecology maps. 1989-2 Nossin, SPOT stereo interpretation in karst terrain, southern Turkey. Al-Daghastani, Remote sensing in geomorphologic mapping and mass movement study of the Sinjar Anticline, northwestern Iraq. Sharif, Makarovic, Optimizing progressive and composite sampling for DTMs. Saini, Nathawat, Ray, Punia, Mapping sand encroach ment and changes in the Mendha river course with Landsat. Bosma, Drummond, Raidt, A preliminary report on low-cost scanners. Warner, A complete small-format aerial photography system for GIS data entry. Gastellu-Etchegorry, Development of remote sensing activities in Indonesia. Van de Putte, Land evaluation and project planning. 1989-3/4 Verstappen, Geomorphology, natural disasters and global change. Hashizume, The present state of natural hazard identification and international cooperation. Embleton, Natural hazards and global change. Nimpuno, Disasters and social response. Nossin, Aero space survey of natural hazards: the new possibilities. Spagna, Schiavon, Geological zoning for risk reduction in planning urban and open areas. Muller, Theoretical considerations for automated map generalization. Drummond, Models and dataquality handled in a dBASE/AutoCad GIS. Brown, Tze Hiong, Weir, An experimental forest map design based on the FAO/UNEP forest classification system. Sadiki, Drummond, Development of a cadastral database system for the Mbeya region of Tanzania. Schokker, Desktop pub lishing in a GIS environment. Brown, Schokker, Offset-printed colour charts for use with a Macintosh II microcomputer. Van der Steen, A cartographic laboratory installed with used graphics equipment. Zeitschrift für Vermessungswezen 1989-10 Bahr, Spharische und ebene Dreiecksberechnungen mit dem Tan- gens des Viertelwinkels. Kampmann, Wolf, L1-Norm-Schatzung mit korrelierten Beobachtungen. Kohier, Die gesetzlich normierten Auf- gaben öffentlich bestellter Vermessungsingenieure und ihre Ab- grenzung. Kummer, Das Zahlen- und Kartenwerk im Liegenschafts- kataster. Spata, TP-Netzerneuerung 2. und 3. Ordnung im Ruhrge- biet 1986/87. 1989-11 Kanngieser, Bodenstein, Bestimmung von Bodenwerterhöhungen infolge stadtebaulicher SanierungsmaBnahmen. Eichhorn, Land- informationssysteme für Kommunen. Hübner, Schirmer, Zur Streckenmessung nach der Zweifarbenmethode. Kloth-Henkel, „Deformationsuntersuchingen an der Edeltalsperre Vorstellung einer praxisnahen Lösung". 1989-12 Finsterwalder, Rosier, Zur raumlichen Betrachtung topographischer Karten. Kaltsikis, Arabelos, Die verallgemeinerte Transformation ebener Koordinaten. Stöppler, Die Einheitliche Datenbankschnitt- stelle (EDBS) im fachlichen überblick. NGT GEODESIA 90 - 9

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 38