Produktiemethoden bij de opbouw van topografische bestanden Inleiding kaarten zijn in analoge vorm alleen geschikt als informa tiebron. De graveerinspanning voor de schaal 1:10 000 wordt er niet door verminderd. Bestanden kunnen op elke schaal worden afgebeeld met de gewenste lijnkwaliteit, zodat deze gegevens ook de hoeveelheid digitaliseer werk kunnen terugbrengen. Dat laatste is afhankelijk van de overeenstemming in betekenis van de gecodeerde elementen, de mogelijkheden tot automatische gene ralisatie en de hoeveelheid resterende correctie, onder andere door de verschillen tussen de inwinningsdatum van het bestand en de verkenningsdatum van de lucht foto's voor de kartering. Zoals Van der Linde in het juli/ augustusnummer van NGT Geodesia al vermeldde, zijn de proeven om digitale GBKN-gebouwen met behulp van programmatuur tot bruikbare gebouwen voor de kaart- schaal 1:10 000 te bewerken, geslaagd. Het is de be doeling vanaf 1991 gebruik te maken van grootschalige bestanden. Gevolgen voor personeel en organisatie De overgang van graveren naar digitaliseren is ingrij pend, zowel voor de medewerkers als voor de organisa tie. Nu er zicht is op het vermoedelijke produktieproces van de toekomst, kunnen de verwachte gevolgen in beeld worden gebracht. Een interne werkgroep is bezig de Bij de Topografische Dienst zal een viertal digitale be standen worden opgebouwd en onderhouden. Het detail niveau van deze bestanden komt overeen met de kaart- series 1:10 000, 1 50 000, 1 250 000 en 1 500 000. In dit artikel zal worden beschreven welke werkmethoden de Dienst denkt te gaan toepassen voor de opbouw van de diverse bestanden, welke herzieningsmethoden ge bruikt gaan worden, in hoeverre deze methodieken ope rationeel zijn en in hoeverre de te onderscheiden ge gevensbanken zijn gevuld. Door gebruik te maken van rastertechnieken zal de manier van gegevensinwinning wijzigen. Digitaliseerta- fels zullen grotendeels verdwijnen. Te digitaliseren lucht foto's/modellen worden afgetast en via een beeldscherm gedigitaliseerd. Ergonomisch ontstaat daardoor een bete re werkplek. NGT GEODESIA 90 - 9 gevolgen voor de personeelsbezetting en de organisa tiestructuur op een rij te zetten. Op basis van de huidige werkzaamheden levert het vervaardigen van digitale bestanden van het gehele land veel werk op, de bijhou ding naar verwachting aanzienlijk minder. De bijhoudingsfrequentie, de ontwikkelingen ten aanzien van de inhoud van de bestanden en de behoefte aan nieuwe produkten zullen bepalen hoe het met de werk voorziening gaat. De technologische ontwikkelingen gaan ongetwijfeld door, maar voor de kartograaf zijn de ingrijpendste nu toch wel geweest. De geautomatiseerde generalisatie, de volgende mijlpaal in de computerkarto- grafie, zal nog wel een tijdje op zich laten wachten. De ervaringen van de afgelopen jaren hebben geleerd, dat het bestaande produktieproces opnieuw moet worden geëvalueerd. Vragen als „Waarom worden de luchtfoto's op schaal 1:18 000 vervaardigd?", „Waarom met brandpuntsafstand 21 cm?" en „Waarom in zwart-wit?" moeten voor alle produktiestappen worden gesteld, vanaf de terreinverkenning tot en met de druk van de kaart. Het zonder meer automatiseren van het analoge produk tieproces kan slechts tot mislukkingen leiden. De ver anderingen die het automatiseringsproces met zich mee brengt, zijn dan ook ingrijpender dan de automatisering zelf. Het stof van het oude huis moet niet het nieuwe huis worden binnengedragen. Opbouw bestand 1:10 000 Uitgangspunt voor alle te produceren topografische kaartseries vormt luchtfotografie op schaal 1 18 000. Van de luchtfoto's worden vergrotingen 1 10 000 ver vaardigd. Door een topograaf worden deze vergrotingen deels op kantoor, deels in het terrein geïnterpreteerd. Deze interpretatie wordt vastgelegd op de vergrotingen. Vervolgens wordt de geïnterpreteerde vergroting afgetast en op een beeldscherm afgebeeld. Aansluitend wordt het geïnterpreteerde beeld met behulp van een muis gedigi taliseerd. Het aldus opgebouwde bestand dient nog te worden getransformeerd (ontschrankt) naar RD. De daar voor benodigde parameters zijn afkomstig uit de aero- triangulatie. Het eveneens benodigde hoogtemodel is deels afkomstig uit de fotogrammetrie en deels uit het reeds voorhanden zijnde DTED (Digital Terrain Elevation Data). De per luchtfotovergroting opgebouwde bestanden worden tenslotte onderling aan elkaar aangesloten. 365 door ir. G. A. M. Vrijkotte, hoofd van de sectie Automatisering van de Topografische Dienst te Emmen. SUMMARY Production methods for digital topographic databases In this article methods are described for capturing and maintenance of digital geographic data related to the mapseries 1:10 000, 1 50 000, 1 250 000 and 1 500 000. These methods are partly operational and will be fully implemented in the near future.

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 5