Onderhoud bestand 1 50 000 Er is nog een derde methode mogelijk bij zowel opbouw als onderhoud van het bestand 1:10 000. Van de ge scande luchtfotovergrotingen kan een digitale orthofoto worden gemaakt. Voordeel is dat dan direct in RD kan worden gedigitaliseerd. Nadeel is dat weer op de aero- triangulatie moet worden gewacht. Nog een bijkomend nadeel is het intensieve rekenwerk. Dit laatste nadeel zal echter komen te vervallen door het steeds krachtiger worden van computers. Kaartserie 1 25 000 De huidige kaartserie 1 25 000 is een directe verkleining van de kaartserie 1:10 000 met toevoeging van tekst en kleur. Het lijnenbeeld en de kleurvullingen van de kaart serie 1 25 000 zullen rechtstreeks langs digitale weg worden afgeleid uit het bestand 1:10 000. De tekst wordt ontleend aan een nog op te bouwen bestand met geogra fische namen. Opbouw bestand 1 50 000 De opbouw van het bestand is reeds enkele jaren gaan de. Als basis dient een model op de schaal 1 25 000 ver kregen door generalisatie van de basiskaart. Het zoge naamde generalisatiemodel bevat de kaartinhoud zoals weergegeven op de kaartserie 1 50 000. Door de be perkte capaciteit en de te verwachten hoeveelheid te ont wikkelen programmatuur werd besloten te starten met het digitaliseren van de assen van spoorlijnen, de wegen bui ten de bebouwde kom en alle doorgaande wegen binnen de bebouwde kom. Tevens werd besloten de gegevens vast te leggen in een ,,chain-node-structuur". De werk zaamheden zijn voor alle 102 kaartbladen afgerond. Om het opgebouwde bestand te kunnen gebruiken voor de kaartproduktie, moeten uit de assen de contouren worden afgeleid. De daarbij optredende problemen bij kruisingen zijn met behulp van programmatuur opgelost. Voor 61 kaartbladen zijn deze werkzaamheden afgerond. Tevens is van deze kaartbladen een groot deel van de arceringen digitaal vastgelegd. Ook is gestart met het vastleggen van symbolen; 17 kaartbladen zijn inmiddels gereed. Het digitaal maken van de straten binnen de bebouwde kom is aangegrepen om de voorstellingswijze van de huizenblokken enigszins te wijzigen. Tot nu toe werden de rode huizenblokken op de kaart 1 50 000 omsloten door rode contouren. Bij de nieuwe werkwijze krijgen de straten zwarte contouren, onafhankelijk van de begren zing door huizenblokken of iets anders. Van 14 kaart bladen zijn inmiddels de assen en contouren van de straten binnen de bebouwde kom in het bestand op genomen. De hierboven beschreven gegevensinwinning heeft plaatsgevonden met behulp van conventionele digitali- seertafels, en de bestanden werden gegraveerd met be hulp van een vectortekenautomaat. Handmatig werd de ontbrekende topografie erbij gegraveerd. Door aanschaf fing in 1990 van een groot formaat scanner/plotter en door vernieuwing en uitbreiding van de digitaliseercapa- citeit zal een verdere en versnelde vulling van het be stand kunnen plaatsvinden. De generalisatiemodellen op schaal 1 25 000 zullen worden afgetast, op een scherm worden afgebeeld en vervolgens met een muis worden gedigitaliseerd. De daarbij gebruikte bestandstructuur wordt dezelfde als die van het bestand 1:10 000. Als het bestand 1 50 000 volledig is gevuld, treden door het toepassen van rastertechnieken zowel bij de gege vensinwinning als -verwerking voordelen op, bij voorbeeld: het is niet meer nodig een vectorieel bestand van con touren van wegen op te bouwen en te onderhouden; de contouren zullen in een rasteromgeving worden af geleid uit de vectoriële as van de weg; de kleurvlakvullingen zullen in een rasteromgeving worden aangemaakt; het arbeidsintensieve, hand matige ,,peelcoaten" komt daarmee te vervallen. Uit eindelijk zullen uit het vectoriële bestand zes films worden afgeleid, één voor iedere drukgang; het schrift zal op het beeldscherm worden gezet en zal worden opgenomen in de hierboven genoemde zes eindfilms. De eerste praktijkervaringen leren, dat met het digitaal schriftzetten aanzienlijke tijdsbesparingen zijn te behalen. De eerste ervaringen met het onderhouden van de wegen in het bestand 1 50 000 zijn opgedaan. Van het wegen bestand wordt een tekening vervaardigd. Daarop wordt vervolgens aangegeven welke wegen zijn vervallen, welke opnieuw moeten worden gecodeerd en globaal wordt de ligging van nieuwe wegen aangegeven. Deze in formatie wordt in het bestand verwerkt en de nieuwe wegen worden gedigitaliseerd vanaf de nieuwe, handma tig vervaardigde generalisatiemodellen op de schaal 1 25 000. Gebleken is dat het wegenbestand nogal mu- Kaartfragment 1 50 000. NGT GEODESIA 90 - 9 367

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 7