Opbouw bestand 1 250 000 Onderhoud bestand 1 250 000 tatiegevoelig is. Hiervoor zijn enkele oorzaken aan te geven: veroudering van het bestand door een te lange herzie ningscyclus (vijf, zeven of tien jaar); veel wegen veranderen van categorie, waardoor her codering moet plaatsvinden; op grond van kartografische criteria worden bestaan de wegen „vernieuwd". Op termijn laat de herzieningsmethode zich als volgt om schrijven: bij de herziening van het bestand 1 10 000 ontstaat een drietal subbestanden: één met verdwenen, één met nieuwe codering en één met nieuwe topografie. Deze drie subbestanden zullen successievelijk op een interactieve wijze in het bestand 1 50 000 worden ver werkt. Door verwerking van deze drie subbestanden ont staan weer drie nieuwe subbestanden, welke verwerkt gaan worden in het bestand 1 250 000. Het gebruik maken van automatiseringstechnieken bij de kaartproduktie heeft zijn intrede gedaan bij de kaartserie 1 250 000. Van de ervaringen die hierbij zijn opgedaan, is gebruik gemaakt bij de opbouw van het bestand 1 50 000. Als basis voor het digitaliseren zijn generalisatiemodellen op de schaal 1 125 000 gebruikt. Deze modellen zijn ontstaan door generalisatie van de (verkleinde) onder grond 1 50 000 en zijn aangevuld met diverse gegevens benodigd voor de serie 1 250 000. Deze modellen zijn met behulp van een digitaliseertafel gedigitaliseerd, waarbij alle lijninformatie van codes is voorzien. Door de gekozen coderingsopzet is het mogelijk uit het bestand deelbestanden af te leiden voor de te onder scheiden kleurseparaties. Vanuit de deelbestanden wor den met behulp van een vectortekenautomaat gravures vervaardigd. Hierop kunnen zonodig handmatig nog aan vullingen en wijzigingen worden aangebracht. Toen later alle lijninformatie digitaal beschikbaar was, kon het maken van gravures worden vervangen door het vervaar digen van films met behulp van de fotokop. De verdere kartografische afwerking van de kaart (kleur en schrift) vond op klassieke wijze plaats. Uit het bestand 1 250 000 is een drietal produkten ver vaardigd: kaartserie 1501 Ground, 1501 Air en de Mili taire Wegenkaart 1 250 000. Het opgebouwde bestand 1 250 000 wordt een kartografisch bestand genoemd. De gekozen opzet is prima geschikt voor kaartvervaardi ging. Het bestand schiet echter tekort indien men er een selectie uit wil maken. Gegeven is bijvoorbeeld een sloot die onder een weg doorloopt. Het stuk sloot tussen de beide wegcontouren is niet in het bestand opgenomen. Het bestand is dus een pure kopie van de kaart, zonder dat met de fysieke terreinsituatie rekening is gehouden. Sinds begin 1990 wordt gewerkt aan het operationeel maken van een werkmethode waarbij kleur en schrift langs digitale weg worden geïntegreerd met het reeds voorhanden zijnde vectoriële lijnenbeeld. Het bestand 1 250 000 is momenteel in zijn eerste her zieningsfase. Naast de normale mutaties zullen ook de hierboven geconstateerde „gaten" in het bestand wor den gedicht. Vooralsnog wordt dit gedaan door het op nemen van virtuele lijnstukjes in het bestand. Deze op lossing geeft de mogelijkheid om bij de verdere produktie zowel in een volledige vectoromgeving als in een raster- omgeving te kunnen werken. In een latere fase (als ook kleur en schrift volledig in een rasteromgeving zijn verwerkt) zullen door het bewerken van het bestand 1 250 000 met reeds voorhanden zijnde programmatuur alle virtuele lijnstukjes worden gepromoveerd tot reële lijnstukjes. Nu de kleurvlakvullingen ook langs digitale weg kunnen worden gerealiseerd, ontstaat op vrij eenvoudige wijze de mogelijkheid informatie over een vlak te koppelen aan de lijnstukken welke door het vlak worden begrensd. Het op nemen van vlakinformatie in het vectoriële lijnenbestand zal hoogstwaarschijnlijk plaatsvinden bij de tweede her ziening van het bestand 1 250 000 rond 1993/1994. Op termijn zullen de mutatiebestanden afkomstig uit de herziening van het bestand 1 50 000 worden gebruikt voor de herziening van het bestand 1 250 000. Aange zien de herzieningscyclus van het bestand 1 250 000 (vier jaar) korter is dan die van het bestand 1 50 000 en ook gebruik wordt gemaakt van informatie die niet voor komt in het bestand 1 50 000, zullen externe bronnen worden gebruikt. Deze extra informatie zal op tekeningen worden ingetekend en met behulp van een digitizer wor den gedigitaliseerd. Opbouw van het bestand 1 500 000 Thans wordt gewerkt aan de opbouw van het bestand 1 500 000. Als basis dient het bestand 1 250 000. Door selectie op code en het interactief generaliseren wordt een bestand 1 500 000 afgeleid. Slotopmerkingen Voorlopig zullen de bestanden worden herzien volgens de momenteel gehanteerde vijf-, zeven- of tien-jaren cyclus van de diverse kaartseries. Afhankelijk van de vraag uit de markt (en de omvang daarvan) kan een ver korting van de cyclus voor een deel van de bestands- inhoud (bijvoorbeeld wegen en/of waterlopen) worden overwogen. Het hiervoor benodigde bronmateriaal is aan wezig in de vorm van een driejaarlijkse fotobedekking van geheel Nederland. Een deel van het beschrevene moet nog in praktijk worden gebracht. Hiervoor zullen nog de nodige inspan ningen moeten worden verricht. Resultaat van deze in spanningen zijn kwalitatief hoogwaardige, digitale bestanden die door regelmatig onderhoud hun kwaliteit zullen behouden. 368 NGT GEODESIA 90 - 9

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 8