t Gemeenten en topografie*] Rol van de topografie ■o 'a> .c O) ~o iiiiit- door ir. C. Zeillemaker, hoofd van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie in de gemeente Rotterdam. SUMMARY Local communities and topography Topography has an important role within local government e.g. in environmental planning and management of infrastructural facilities. In the national discussion about the position of the maintenance and distribution of topographic data, in relation to a geographic informationsystem the author takes a clear position by mentioning several aspects. These aspects strongly refer to the direct relation between the physical environment and their continious changes, the topographic survey and control and the responsibilities of a local government. The position of the Dutch Cadastre is in coordination and standardization. Eigenschappen van organisaties Hoe groter de organisatie, des te meer worden de taken gedifferentieerd en neemt de deskundigheid per taakveld toe. Kleine gemeenten zullen veel minder soorten des kundigheid in huis hebben dan grotere. In de grote ge meenten is allerlei deskundigheid aanwezig, die ook ge makkelijk kan wedijveren met de deskundigheid van grote organisaties zoals departementen en rijksdiensten. Met het groter worden van de organisatie neemt niet alleen de deskundigheid toe, maar als het om over heden gaat ook het gebied, het territoir waarover de deskundige bemoeienis (bevoegdheid) zich uitstrekt. Wat we winnen aan deskundigheid en omvang, verliezen we eenvoudig aan overzicht en effectiviteit in de details. Er is meer organisatie en meer coördinatie nodig om alles goed te laten samenwerken. Het ligt voor de hand dat er ergens een optimum is, zoals in fig. 1 te zien is. goedinformatie is namens drs. E. Heerma, staatssecreta ris van VROM, uitgesproken: „Mijn beleid is erop gericht die activiteiten daar te laten gebeuren, waar zij het best op hun plaats zijn". De vraag rijst: wat is de beste plaats als het gaat om het gegevensbeheer van de topografie? In zijn algemeenheid is de functie van topografische kaar ten zeer uiteenlopend en veel breder dan alleen vast goed. Zo zal men bijvoorbeeld de spreiding van bevol kingsgroepen goed kunnen beoordelen wanneer de ver schijnselen worden afgebeeld op kaarten. Maar ook voor veel andere doeleinden worden kaarten gebruikt. Fig. 2 laat zien dat er verband is tussen afbeeldingsschaal en functie. a> O N a> O Omvang organisatie Fig. 1. Relatie tussen deskundigheid, omvang en integratie. De belangrijkste vraag is hoe de stagnatie in de voorzie ning van de grootschalige topografie kan worden opge heven. Dat heeft alles met organisatie te maken. Organi satie van het werk zelf, maar ook de organisatie van de taakverdeling tussen overheden. Op het onlangs gehouden congres van de VNG over vast- Lezing gehouden op 10 mei 1990 tijdens de studiemiddag van de Vereniging voor Vastgoedinformatie over grootschalige topo grafie in de Reehorst te Ede. 1 50 000 O <D 3 CD 3 voorlichting 1 20 000 3 3 CL overzicht statistiek 1 10 000 CD 3 (D bestuur 1 5 000 Q. Q. CD 5? (Q 0) 3 organisatie planologie 1 1 000 C beheer 1 500 3 O cd' uitvoering van werken Fig. 2. Relatie tussen afbeeldingsschaal en functie van de kaart. Met het groter worden van de schaal neemt het detail toe en verandert de functie. Kleinschalige kaarten kunnen gemakkelijk uit de grootschalige gegevensbank worden verkregen en vinden bij de gemeenten bijvoorbeeld toe passing in de straatnamen kaarten en wijkplattegronden, die op straat staan opgesteld om burgers de weg te wij zen. Grootschalige kaarten vinden hun functie vooral in de registratie (van de locatie) van vastgoed ten behoeve van het beheer van wegen, groenvoorzieningen, terrei nen, waterlopen, riolen en andere nutsvoorzieningen. Een niet minder belangrijk taakveld waarin de topografie een rol speelt, is de planologie; denk aan het gemeentelij ke bestemmingsplan en het stedebouwkundige ontwerp en voorts de uitvoering van werken. Het bijzondere van NGT GEODESIA 90 - 9 369

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 9