Oetailtopografie voor beheer van infrastructuur ni Produktie en analoog gebruik door A. M. den Boer, afdeling TN-Onderzoek van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat te Delft. SUMMARY Detail topography for infrastructure management (1) Production and analogous use In The Netherlands as-built-plans 1 1000 are used for the maintenance of motorways. Although the plans are made applying aerial photogrammetry based upon digital processes, the final tracing film is delivered to the regional manager. At present the application of digital topography 'electronic plans' for motor way management is under study. This subject will be discussed in two articles. This first article describes the analogous use of detail topography and the next will describe the expectations of the digital approach and gives some details about a specific pilot project. Inleiding Cultuurgronden moeten worden beheerd om hun functio naliteit te behouden. Met uitzondering van bijvoorbeeld kleinschalige organisaties, zoals agrarische gezinsbedrij ven, hebben beheerders daartoe opslag van inventarise rende gegevens nodig. Bij het beheren van de complexe hoofdinfrastructuur, de lintvormige landschapselementen als auto-, vaar- en spoorwegen door grote organisaties gaat het om een veelvoud aan registraties, die onder andere het gebrek aan overzicht moeten compenseren. Naast administratieve bestanden en foto/video-opnamen vanuit voertuigen behoort ook topografische informatie tot de interne registraties van die organisaties. Voor kennis van bestuurlijke indelingen, algemene oriën tatie en (thematische) presentatie voldoen kleinschalige topografische lijnen- of fotokaarten, zoals nationale kar- teerinstellingen die met landelijke dekking vervaardigen. In welke mate er daarnaast gedetailleerde topografie ge wenst of nodig is, hangt af van het grondgebruik en de regelgeving in het beheergebied, maar ook van de com plexiteit van de infrastructuur zelf. Bij recent gereali seerde werken is het in theorie mogelijk de ontwerpteke ningen (plantopografie) ook voor beheer te benutten, zo als dat in de (machine)bouwkunde gebeurt. Er is een vraag naar volledige hermeting (in het Engels ,,as built survey" geheten), omdat binnen de weg- en waterbouw vaak niet bekend is in hoeverre het gerealiseerde ook op detailniveau conform het plan is uitgevoerd; daarbij is de voor beheer vereiste precisie relevant. Een kaartprodu- cent onderscheidt bij grootschalige kaarten drie gebruiks functies met een eigen nauwkeurigheid [1]: oriëntatiefunctie met m- tot dam-nauwkeurigheid; planning- en beheerfunctie met dm- tot m-nauwkeurig- heid; reconstructiefunctie met cm- tot dm-nauwkeurigheid. De vraag naar de vereiste precisie blijft moeilijk te beant woorden voor kaartgebruikers. In kringen van beheerders van kabels en leidingen (de .ondergrondse infrastruc tuur") wordt gesteld, dat een nutsbedrijf metzeer slecht topografisch kaartmateriaal" het moeilijker heeft met het uitvoeren van secundaire of tertiaire taken [2], Dit artikel schetst het gebruik van topografie in analoge vorm. Het zal worden gevolgd door een bijdrage over het mogelijk toekomstige gebruik van digitale detailtopogra- fie voor wegbeheer dus screen-based" in plaats van paper-based", toegelicht vanuit de situatie bij de Rijks waterstaat. Recente hand- en zakboeken noemen alleen de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat als produ cent van civieltechnische beheerkaarten [3], Dit is op merkelijk, omdat in het algemeen de informatievoorzie ning op rijksniveau geacht wordt te gebeuren op klein schalig niveau, dat een afgeleid produkt zou kunnen zijn van de lokale detailtopografie. Deze opvatting slaat op verticaal geïntegreerde vastgoedinformatie van een fa cetbeleidsveld (bijvoorbeeld verkeer), die voor het Rijk, als hoogste bestuurslaag, om een geaggregeerd niveau vraagt [4]. Voorbeelden daarvan zijn thematische kaarten van de Dienst Verkeerskunde van de Rijkswaterstaat. Aangezien in Nederland de rijksoverheid echter ook zelf infrastructuur beheert, heeft deze daarvoor zelf ook detailinformatie nodig. In dit artikel worden de beperkingen van het analoge produkt genoemd in het perspectief van de te bereiken verbeteringen door het digitaal beschikbaar stellen van detailtopografie aan de gebruiker. Binnen het kader van de beperkte middelen van de Meetkundige Dienst is echter door de jaren heen gestalte gegeven aan het motto „Rijkswaterstaat kwaliteit" en is de invoering van nieuwe technologieën nimmer geschuwd, ,,in de twintigste eeuw was Rijkswaterstaat de eerste onder de Fig. 1. Fragment van een digitaal vervaardigde beheerkaart van het Prins Clausplein (A4/A12) met de theoretische hectometrering. NGT GEODESIA 90-10 437

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 13