1 J l^ Lj: Fig. 3. Voorbeeld van het (geüniformeerde) beschrijvende plaatsaan duidingssysteem voor wegen. De punaise ligt op Rijksweg 14, ter hoogte van kilometerpunt 34,1 min 1 meter, 0,1 meter rechts van de rechterkant van de linker kantstreep op de linker hoofdrijbaan. blijken uit de (suggesties voor) programma-ontwikkeling om presentaties van wegen te maken op een printer (fig. 4). Zolang de beheerkaart nog niet gereed is, worden in de eerste jaren na (re)constructies van wegen wel ontwerp tekeningen voor beheer gebruikt. Wegvakken in tunnels, onder viaducten en dergelijke worden niet op beheer- kaarten opgenomen. Ook daarvan zal het gebruik van ontwerpteke ningen denkbaar zijn. Op basis van meetwerk van toezichthoudende opzichters worden ook themati sche revisietekeningen gemaakt van onder andere wegmarkerin gen, bewegwijzering, riolering, ver lichting en geleiderails. Ze zijn minder van kwaliteit dan de later gereedgekomen beheerkaarten en bevatten per thema bijschrijvingen (fig. 5). De fotogrammetrische produktie- wijze van nieuwe beheerkaarten bij de MD veranderde rond 1970 van analoog naar digitaal. De mogelijk heden van het uittekenen van de vectorgegevens op meerdere schalen en het selecteren binnen de topografie naar gebruikerswen sen werden in theorie direct onder kend. Ondanks een kartografisch pons-c.q. magneetbandenbestand bleef de revisie op basis van naver- kenning en kaartrevisie een hand matig proces. De digitale kartogra- fische gegevens werden slechts tij delijk opgeslagen in procesge oriënteerde en deels overlappende bestanden in de zogenaamde spa- ghettistructuur [15]. Wel werd een aanzet gegeven voor een perma nent bestand van de grenzen van rijkseigendom. Voor de wegbe- heerder/kaartconsument had de wijziging in het MD-produktiepro- ces geen gevolgen, evenmin als het invoeren van afwrijf- schrift en -symbolen. Hij bleef zijn bestektekeningen handmatig maken op analoge ondergronden. Besloten markten hebben een eigen mechanisme van vraag en aanbod. Tijdens de innovatie van het produktie- proces leek bij de MD meer capaciteit beschikbaar te komen voor beheerkaarten door vermindering in de wegenbouwactiviteiten. ,,Door deze tendens was het mogelijk om meer aandacht te besteden aan de produktie en bijhouding van beheerkaarten, een reeds veie jaren (noodgedwongen) verwaarloosde aktiviteit", zo heette het in een jubileumboek in 1981 [16]. De jaarproduktie bedroeg toen ongeveer 500 beheerkaarten. Onder ande re vanwege de personele inkrimping was deze extra inzet maar tijdelijk. Aanvankelijk leidde automatisering tot een wat andere tekentechnische kwaliteit. Het was een reden om het tekenen in inkt op een drumplotter te vervangen door graveren op een flatbedplotter. Naast de stapgrootte speelde daarbij de lijndikte een rol. De consument van dit type kaarten stelt dunne lijnen op prijs vanwege het gebruiken van topografie als ondergrond. Alleen bij het graveren op flatbedplotters zijn lijndikten van 0,15 mm (en minder) mogelijk. In het begin van de jaren '80 zorgde een interne MD-werkgroep „Verfraaiing digitale kaart" voor de vervanging van bepaalde teksten door complexe symbolen; zo werden vlaksignaturen voor verhardingen opnieuw ingevoerd en „smoothed characters", die eer der het hoekige draadschrift hadden vervangen, propor tioneel gemaakt [17]. Dienstknng 582 N. Den Bosch 6eaeente 865 Vught Autosnel Meg N65 Astalt - Asfalt Conventionele verlichtinq Telvak 72115 KP.Vught Vught Aansluitend Megvak Fotoligging 820713 25000 kaart 45C Riddenbera <10 aeter Vanaf kruispunt Vught Naar kruispunt Vught Par.weg Viaduct over de Taaistraat Naar/vanaf Vught Telvak 72120 41 Vught Helvoirt Vanaf Vught Fig. 4. Op printer vervaardigde kaartuitvoer van een bestand met weggegevens van de Dienst Verkeerskunde van de Rijkswaterstaat. 440 NGT GEODESIA 90 - 10

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 16