Heinrichs probleem ingang binnen. Het was even verwarrend omdat daar de naam Leica op de deur prijkt, maar gelukkig was de voor gevel van het gebouw duidelijk met de naam Wild Leitz getooid. Eenmaal binnen was ook elke twijfel direct ver dwenen, omdat naast de receptie op een mededelingen bord was aangekondigd dat vandaag onder andere NGT Geodesia welkom was. Frautein Jager kwam dat ook nog persoonlijk onderstrepen en legde uit welke rondgang ons te wachten stond. Hadden we buiten door de enorme uitgestrektheid van het gebouwencomplex reeds spijt van het feit geen fiets te hebben meegenomen, eenmaal binnen kregen we snel de gedachte aan een rondvlucht bezig te zijn. De beperkt heid van ons blad laat niet toe alles van die rondvlucht weer te geven. Welke van de vele bezienswaardigheden als meest interessant werden uitverkoren, is aan uw redacteur. Het moet omstreeks 1910 zijn geweest toen de pas af gestudeerde ingenieur Heinrich Wild de opdracht kreeg het kanton Wallis op te meten en in kaart te brengen. De opmeting zou geschieden met een theodoliet vanaf de hoogste berg aan de zuidkant van Wallis. Wild begon de tocht (te voet) naar boven met als voornaamste meet instrument een theodoliet van 65 kilo op zijn rug. Omdat de zomer (vanwege de ondulatie) minder geschikt was voor dit doel, ging Wild eind van de zomer op stap om in de herfst zijn opmetingen te kunnen verrichten. De tocht was lang en zwaar en kostte zoveel tijd, dat de berg top wat laat werd bereikt. juist toen het begon te sneeuwen. Er restte hem niets anders dan de terugweg te aanvaarden. Wild kwam bij zijn opdrachtgever terug met de medede ling dat, als hij lichtere apparatuur had meegekregen, de meting zou zijn voltooid voor de sneeuwval was begon nen. Vanaf dat moment is hij begonnen met het ontwikke len van lichte, compacte en toch nauwkeurige theodolie ten. Het heeft 75 jaar geduurd eer hij zijn doel bereikte. Lichter, compacter, nauwkeuriger en sneller dan de ap paraten die nu worden geleverd, is niet meer mogelijk, beweren de deskundigen in Heerbrugg. Het einde van een ontwikkeling? Fritz Staudacher, hoofd Communicatie, legt uit dat er toch wel wat gaande is in deze branche. Kan er op tech nisch gebied nog wat verbeteren aan de wijze van ver vaardigen, het is vooral de organisatie die in stormachtig water is terechtgekomen. Het uitgestrekte Wild-complex in Heerbrugg. 444 Reeds in 1921 stichtte Heinrich Wild zijn fabriek in Heer brugg, in 1989 werd de naam uitgebreid tot Wild Leitz, in 1990 staat plotseling de naam Leica op de deur. Einde Wild-tijdperk? Integendeel, volgens Staudacher. Juist door samenwer king en samenvoeging van de grootste en sterkste fir ma's, elk met zijn eigen topscores, is een wereldbedrijf ontstaan met 11 000 medewerkers, dat nu reeds levert aan 128 landen over de hele wereld en een bedrijfswaar- de heeft van 550 miljoen. Graag noemt Staudacher de toppers van de samenwer kende bedrijven die nu samen onder de naam Leica opereren: Cambridge instruments, opgericht in 1881, o.a. fabri kant van elektronische scanningsmicroscopen; Ernst Leitz, een van 's werelds beroemdste vervaardi gers van optische microscopen; R. Jung, sinds 1872 producent van de microtome; Kern Swiss, vooral bekend om de vervaardiging van fotogrammetrische instrumenten en systemen; Leica camera, sinds 1914 de beste en bekendste camera ter wereld; Reichert, opgericht in 1876, met een leidende rol in de vervaardiging van research microscopen en ultra- microtomes; Wild Heerbrugg, topleverancier van lichtgewicht geo detische instrumenten en fotogrammetrische syste men. Onder het nieuwe Leica-dak zijn nu de instrumenten bouwers uit de verschillende optisch-elektronische ge bieden samengebracht en worden precisie-instrumenten gebouwd voor wetenschappelijke en medische doel einden, instrumenten met onvoorstelbare nauwkeurig heid en afbeeldingsmogelijkheden. Microscopie en we tenschapsinstrumenten vormen ongeveer de helft van de omzet, de geodesie-instrumenten nemen 25% voor hun rekening. Onze bezoekdag was te kort om alles van die 25% te kunnen bekijken. De mens garandeert de kwaliteit De geodetische afdelingen vervaardigen een groot scala van meetapparatuur, van eenvoudige hoekspiegel (pen- tagoon-prisma) tot en met computergestuurde volauto matische tachymeters en analytische stereo foto-uitwer- kingsapparatuur. Op de eerste kan niets worden ver diend, volgens onze begeleider; de leveranties van de laatste kunnen echter wel wat goedmaken en een Wild Ook voor operatiezalen bouwt Leica stereoapparaten. NGT GEODESIA 90 - 10

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 20