TC1600 kost al gauw zo'n 45 000 gulden. Bovendien is er momenteel meer vraag naar die peperdure dingen dan men aankan. Het is product-manager Johann Unterkreuter die ons kris kras door de geodesie-afdelingen loodst. Met grote ken nis van zaken weet hij pikante details over de constructie van de theodolieten duidelijk te maken, maar foto's maken in de fabriek is niet toegestaan, dat moet ik dus doen als Johann even de andere kant op kijkt. Zo rennen we dan de produktie-afdelingen door en bele ven de bouw van een theodoliet, vanaf het ruwe raam werk van de kast via de elektronische chipsvervaardiging en de zalen waar de optische vakmensen bezig zijn naar de montage-afdeling. Zelfs is er nog even tijd (nou ja, tijd) om kennis te maken met de opleidingsafdeling waar nieu we werknemers onder andere het slijpen van lenzen wordt bijgebracht. De kast van de theodoliet Het huis zelf wordt als ruw aluminium raamwerk geleverd, het klaar maken voor de nodige inbouw gebeurt geauto matiseerd. Er is een soort straat gebouwd, waar de kast doorheen moet lopen. Computergestuurde apparaatjes pakken een boor uit een vitrine en boren dan grotere en kleinere gaatjes, precies op de plaats waar dat nodig is. Het spreekt haast vanzelf dat de plaatsen van de boor- gaatjes met X, Y en Z coördinaten in het geheugen zijn opgeborgen en via die weg precies op de goede plaats worden aangebracht. Onze begeleider kijkt al bij voorbaat verheugd naar de veronderstelde verbazing op onze gezichten als we dat stukje automatisme te zien zullen krijgen, helaas. als bewijs van bijna menselijke onvolmaaktheid moet Johann even later erkennen dat de machine vandaag zijn dag Chips-vrouwtje. Lens na het slijpener moet nog heel wat aan gebeuren. niet heeft en uit de roulatie is. Alleen het grijpen van de juiste boor zien we nog even gedemonstreerd; het is haast net als op de kermis, alleen pakt daar het machien tje meestal mis. Wel werkt de grote centrifuge, gevuld met kleine steen tjes waarin de ruwe theodolietkasten worden gepolijst en alle scherpe randjes kwijtraken. Na die bewerking is het al een heel mooi kastje geworden, alleen, je kunt er nog niets mee doen, de dure spullen moeten er nog allemaal in. Chips-vrouwtjes Je hoeft geen geodeet te zijn om de uiterst fijne plaatjes te kunnen maken, die garant staan voor de elektronische werking van de instrumenten. Nadat de plaatjes zijn voorzien van draagvlakjes en con tactplaatjes (die computergestuurd op de juiste plaats zijn aangebracht), wordt het plaatje in een soort naaimachine gezet waarachter vrouwtjes met slanke vingertjes en pin cetjes tientallen veertjes, stripjes, palletjes en pennetjes bevestigen op de plaats die door een lampje keurig wordt aangegeven. Op een of andere ingenieuze wijze komt steeds het bakje met de goede pennetjes of palletjes op het goede moment naar voren, zodat nadenken hier niet nodig is. Toch komt alles goed, want in een kamertje er naast wordt door een ander (minder slank) vrouwtje de uiteindelijke, complete chip volledig getest en geeft het beeldscherm binnen enkele seconden aan of alle functies het goed doen. Vier jaar teren en vijf jaar ervaring We betreden de afdeling optiek. Hier is van geautomati seerd werken nauwelijks sprake; op deze afdeling bestempelt Unterkreuter de mens als de belangrijkste kwaliteitsfactor. Pas na vier jaar opleiding en vijf jaar er varing is men in staat de goede lenzen te vervaardigen. Het is een kwestie van gevoel. Bijzonder boeiend is het dan ook te zien hoe een groot stuk glas eerst met een diamantzaag in schijven en daar na in staven wordt gesneden en hoe hieruit tenslotte de ruwe lensvormen ontstaan. Het slijpen van de lens moet dan nog beginnen en vergt nog heel veel kostbare uren handwerk. We zagen heel grote lenzen vervaardigen, onder andere voor vliegtuigopnamecamera's, maar ook kleine lensjes NGT GEODESIA 90 - 10 445

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 21