Theo 1, Theo 2 en Theo 3 z Valt er nog wat te verbeteren? Leica Nederland In een van de modernste afdelingen van de fabriek heeft Wild een zaal ingericht om de mooiste en modernste apparaten uit te stallen. Het verbaast ons niet dat hier 's werelds eerste zelfregistrerende, volautomatische wa terpasinstrument NA2000 aanwezig is. Het is het eerste waterpasinstrument voor elektronisch meten, rekenen en gegevensopslag en is hier schijnbaar bezig met een door gaande waterpassing op de Matterhorn met behulp van de nieuwe bar(streepjes)code-baken. Heel wat complexer wordt vervolgens het Wild mobiele en volautomatische TMS-systeem gedemonstreerd, een systeem voor deformatiemetingen. Het berust op het principe van voorwaartse insnijdingen en bestaat uit twee elektronische, zeer nauwkeurige theodolieten, respectie velijk voorzien van een videocamera, afstandmeter en/of laseroculair en een mobiel rekenstation dat bijvoorbeeld in een rijdend busje kan worden geplaatst. De twee theodolieten (in de gebruiksaanwijzing Theo 1 en Theo 2 genoemd) staan opgesteld op twee punten. Met deze twee theodolieten wordt gericht op een punt P er gens op het te meten object dat daarop met het laserocu lair van Theo 2 is geprojecteerd. Door bediening vanuit het busje zien we hoe Theo 1 en Theo 2 vanzelf de ge wenste richtingen opzoeken. ,,Theo 3" heeft het met be wondering gadegeslagen. De bij het systeem behorende programmatuur rekent door middel van een ruimtelijke, voorwaartse insnijding de X, Y en Z coördinaten uit van het punt. Door dezelfde meting op andere momenten te verrichten, kunnen defor maties zeer snel worden onderkend. Even indrukwekkend is het volautomatische APS- systeem, waarbij de twee tachymeters zelf hun richtpun ten opzoeken als de globale positie is ingetoetst. Deze ontwikkeling is mede tot stand gekomen uit de ervaringen opgedaan bij de ontwikkeling van de micro-analyser. Het heeft er alle schijn van dat hier de apparatuur belangrijker is geworden dan de mens, maar dat is wellicht maar schijn. Y H,2 HZ1 Theo 2 Theo 1 Twee theodolieten Theo 1 en Theo 2 worden op een punt P van het object gericht. Het programma berekent met behulp van een voor waartse insnijding uit de horizontale hoeken Hz1 en Hz2 en de verti cale hoeken V1 en V2 automatisch de puntcoördinaten XYZ. NGT GEODESIA 90-10 Zijn er in de satellietmeting misschien nog nieuwe ontwikkelingen te verwachten? Heinrich Wild heeft de verzameling van compacte, uiterst nauwkeurige, lichtgewicht apparaten zelf niet meer mo gen aanschouwen. De grootste ontwikkelingen vonden na 1983 plaats. Maar als hij nu de juweeltjes Wild TM3000D, Wild TC1600 en Wild NA2000 bij elkaar zou zien en ervaren welke nauwkeurigheden hiermee kunnen worden bereikt, zou hij waarschijnlijk tot de conclusie moeten komen dat er inderdaad niets meer te verbeteren valt op dit gebied. ,,Of het zouden de lange levertijden moeten zijn", merkte de vertegenwoordiger van de grote instantie op. Die komen voort uit de niet voorziene con junctuurstijging, wist Herr Staudacher uit te leggen en je kunt het Heinrich niet kwalijk nemen dat hij dat 75 jaar geleden niet heeft voorzien. De dag loopt al ver ten einde als Fraulein Jager ons weer netjes komt ophalen. Of we nog iets speciaals wilden zien, was de vraag. Maar wij hadden al veel meer gezien dan wij op deze pagina's kwijt kunnen, dus hebben wij haar beleefd bedankt. Graag hadden wij nog wat verteld van de andere Wild (of Leica) produkten, bijvoorbeeld hoe wij over een grote af deling liepen waar tekenautomaten worden gemaakt, hoe de tekenpennen in de tekenautomaten kunnen worden vervangen door haarscherpe mesjes en dan computer gestuurd tekeningen kunnen uitsnijden uit kunststof of zelfs geschikt kunnen worden gemaakt voor de schoe nenindustrie om vellen leer uit te snijden. Dat verhaal krijgt u niet te lezen. Wie daarover meer wil weten, kan bij Leica zelf terecht. Wij namen afscheid van de fabriek. Ene Noorse Grethe gaf ons nog wat waardevolle tips voor het buitengebeuren mee in de vorm van een handmatig geplot kaartje van de stad Appenzell. Het klopte nog aardig ook, alleen die Vier Geschwesters" waren niet thuis. Hartelijk dank Wild Leitz in Heerbrugg voor al het moois wat wij (en nu ook onze lezers) mochten ervaren. Wat betekent de reeks van samenvoegingen en verande ringen voor de Nederlandse medewerkers en de Neder landse markt? 447 P(X, Y.Z)

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 23