tektor itoti dubbellussen per rij- OS onderstotion goot lagen. Zowel grafische pre sentatie van de kabelbundel door een lijn als presentatie van meer dere evenwijdige lijnen moest mo gelijk zijn. In het laatste geval werd gemarkeerd of kabels al dan niet verschoven werden gepresen teerd. Per kabelgoot bleken er ka bels met gelijke classificatie en attributen te zijn, die dan toch indi vidueel opvraagbaar moesten zijn! Thans is men bezig met de ar beidsintensieve homogenisering: het na confrontatie met de nieuwe topografie uit het DTB eventueel corrigeren van kabels en leidingen bij de aansluitingen op wegmeubi- lair, kokers langs viaducten, enz. Daarbij kunnen ook manco's wor den gedetecteerd. Naast een classificatiecode naar soort (telecommunicatie, gas, wa ter, enz.) werden deze lijnobjecten direct voorzien van een beheer dersattribuut. De dienstkring zelf kan er gefaseerd verdere attribu ten aan toevoegen: rijkswegnum mer, hectometreringen en zaken als vergunningnummer en -datum bij kabels en leidingen van derden. (Het vergunningnummer is de sleu tel tot analoge dossiers.) Het lo gisch gegevensmodel bevat daar naast specifieke attributen als doorsnede en materiaal van riolen en mantelbuizen. Een aan dachtspunt is de al dan niet bekende aanwezigheid van onder grondse brandstoftanks van (voor malige) benzinestations! In de integrale, relationele gege vensbank kunnen leidingenobjec ten overigens al vanaf hun eerste administratieve registratie worden opgenomen, dus ook als er nog geen geometrie in coördinaten be kend is. of het slaan van een paal. Juist bij kleine projecten ont breekt de tijd voor communicatie. Binnen de Rijkswater staat werd de MD nog slechts zeer incidenteel betrokken bij het registreren van de ondergrondse zaken [11]. Dit gebeurde zelfs niet bij registratie van de eigen verkeers- signaleringskabels, gladheidsdetectiesystemen, tellus sen, riolen en mantelbuizen (fig. 9). Van alle beheerders van kabels en leidingen binnen het weggebied van de dienstkring werden voor het pilot- project nieuwe analoge tekeningen gevraagd en ont vangen. Het leek onjuist de oude tekeningen uit vergun ningdossiers te gaan digitaliseren zonder de nutsbedrij ven erin te kennen. De tekeningen zijn (extern) gedigitali seerd, omdat ze in deze regio niet digitaal beschikbaar waren. De tekeningen waren slechts zelden voorzien van een coördinatennet. Inpassing vond zonodig plaats via terreindetails die zowel op de leidingentekeningen als op wegbeheerkaarten aanwezig waren. Een complicatie ontstond, wanneer er meer kabels in een Het digitaal opslaan van de eigen kabels, riolen en lei dingen van de Rijkswaterstaat behoeft geen toelichting. Terecht brachten de externe beheerders op de verstrekte kaarten van de rijksweggebieden clausules aan (,,niet aan derden verstrekken"). Volledigheidshalve zij ver meld, dat de komst van KLIC's de verzamelactie niet overbodig maakt. (KLIC-kantoren geven geen informatie over de ligging van kabels en leidingen, maar alleen over de geografische beheergebieden van de deelnemende instanties). De schaduwbestanden dienen alleen te wor den benut voor kleine „projecten" zonder planvorming en voor alleen de eerste fasen van grotere projecten: de initiatief- en ontwerpfase. In de aanbestedings-, contract en uitvoeringsfase eist de Rijkswaterstaat in bestekken doelgericht overleg inzake kabels en leidingen. (Uiteraard is ook het graven van proefsleuven en aandacht voor bovengrondse markeringen niet achterhaald.) Van het bronbestand van de eigen kabels en leidingen van de wegbeheerder geldt die beperking uiteraard niet. meetmast 'optioneel) windvaan anemometer thermometer meteohut Hygrometer thermometer neerslag detektor regenmeter 'optioneel) I PTT Wast je door ver bindings kastje Opbouw van het autosnclwegsignaleringssystccm Gladheids detectiesysteem Fig. 9. Schema's van de opbouw van gladheidsdetectie- en verkeerssignaleringssystemen, die de toenemende bekabeling van de autosnelwegen illustreren. 494 NGT GEODESIA 90-11

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 14