Dat kan ook U gebeuren 1 Rijkswaterstaatsbreed informatiemodel Fig. 10. Fragment van een vlugge" combinatiekaart van topografie met alle kabels en leidingen. Fase 1 van het pilotproject zal per 31 december 1990 worden geëvalueerd. Het belang van de ondergrondse deelregistratie lijkt duidelijk. De dienstkring vroeg reeds verzamelkaarten, toen het leidingenbestand nog bij de externe opdrachtnemer in opbouw was. Inmiddels wor den er blijkens het logboek geregeld vlugge, kartogra- fisch gezien sobere, kaartjes gemaakt met zowel topogra fie als kabels en leidingen (fig. 10). Deze functie zou des gewenst vooruitlopend op landelijke beschikbaarstelling van digitale beheertopografie centraal kunnen worden versneld door een soort leidingenbureau op te richten, zoals dat ook binnen grote gemeenten bestaat; dit mini maal voor de eigen kabels en leidingen van de Rijks waterstaat! Bijhouding van het dan eventueel ook te vormen landelijke bestand aan kabels en leidingen van derden in rijksweggronden zou kunnen, door bij het ver lenen van vergunningen digitale aanlevering van de tracé's te eisen, evenals nu het intekenen van leidingen op afdrukken van beheerkaarten wordt gevraagd. Het doel is het voorkomen van leidingbeschadiging, een cala miteit die treffend is uitgebeeld op een in de dienstkring aangetroffen illustratie (fig. 11). De komende evaluatie betreft ook in algemene re zin onder andere het omgaan met de GIS-technologie op dienst- kringniveau. Rijkswaterstaat als met specialistische vakgenoten daar buiten. Halverwege de jaren '80 besloot de Rijkswaterstaat tot verbetering van de planvorming voor de informatievoor ziening bij de hoofddirectie en de zogeheten buiten diensten in samenhang. In het kader van de plannings- systematiek bij de Rijkswaterstaat, waarbij iedere dienst jaarlijks een directieplan voor de taakvervulling in de komende jaren opstelt, is een informatievoorzienings paragraaf opgenomen. Op grond van de plannen van de afzonderlijke directies werd jaarlijks een voortschrijdend Meerjaren Informatievoorzienings Plan (MIP) voor de Rijkswaterstaat opgesteld. De daarbij gestelde prioritei ten bieden uitgangspunten en randvoorwaarden voor de automatiseringsinspanning van de diverse diensten. In 1985 nam de MD het DTB-besluit en bracht dat deel systeem in haar directieplan in. Het Rijkswaterstaats- brede MIP was niet zoals verondersteld een leerproces van slechts enkele jaren". Opnieuw vond herstructure ring plaats, mede door de privatisering van de Dienst Informatieverwerking. Thans is er bij de Hoofddirectie van de Waterstaat een informatiecoördinator met gestructureerd overleg per taakgebied. Infrastructuur is er daar één van. Het Rijkswaterstaatsbrede Informatieplan Infrastructuur en Verkeer (1989) met contouren voor dat plangebied wil een systematiek voor het aanduiden van locaties en stelt dan: Gezien het gegeven dat het DTB het meest fijnmazige locatie-aanduidingssysteem heeft, lijkt het logisch dat de X-Y-Z-codering ais onderlegger gaat fungeren van waar uit altijd eenduidig een locatie in een ander systeem valt af te leiden zonder verlies van locatiegegevens". Rijkswaterstaatsbreed is in 1990 een project onder de naam WEGIS gestart. Het omvat de ontwikkeling en het praktisch uittesten binnen een dienstkring van een ge gevensbank voor beheer en onderhoud van rijkswegen op basis van een GIS. Het eveneens binnen de Rijks waterstaat bestaande concept voor wegengegevensbe standen op basis van een beschrijvende plaatsaandui ding (zonder kartografische uitvoer dus) zou daarmee Binnen een grote technische orga nisatie als de Rijkswaterstaat was het logisch, dat het aantal compu tertoepassingen een stormachtige ontwikkeling doormaakte. Vanuit specialismen werden tal van deel systemen geïnitieerd. De diversiteit aan registraties nam sterk toe, on der andere voor de zelf ook com plexer wordende infrastructuur. Er ontstonden diverse kaders voor overleg, informatie-uitwisseling en onderlinge afstemming over het te voeren beleid, zowel binnen de -jfcean/rf- os, d't' Fig. 11. Een in een dienstkring aangetroffen illustratie. NGT GEODESIA 90-11 495

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 15